Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συνένωση διαμερισμάτων


Recommended Posts

για την διαμερισματωση   δεν λες

και πως μια αποθηκη σε συμβολαιο του 2019, γινεται χωρος ΚΧ...???...

 Γκρεμισε και τους τοιχους με το διπλανο...

Εχει και τα Ε9 ακομα σαν αποθηκη

[και μετα περιμενει απο σενα να "θυσιαστεις" για να τον σωσεις...]

υγ

ας μας πουνε και οι συναδελφοι τη γνωμη τους...

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 192
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

8 λεπτά πριν, dimitris GM said:

για την διαμερισματωση   δεν λες

Η διαμερισμάτωση έγινε από κατασκευής. Το λεβητοστάσιο για παράδειγμα λειτουργεί στη θέση που βρίσκεται τώρα από το 1973.

8 λεπτά πριν, dimitris GM said:

πως μια αποθηκη σε συμβολαιο του 2019, γινεται χωρος ΚΧ...?

Λειτουργούσε ως γραφείο (ίσως αρχικά και ως κατοικία) από κατασκευής. Θυμίζω ότι έχει πάρει ρεύμα από το 1973 ως κατοικία. Ποτέ δε λειτούργησε ως αποθήκη, τόσο αυτή όσο και οι άλλες δύο του ορόφου, που τώρα πλέον είναι γραφεία με τακτοποίηση με τον Ν.4178.

 

8 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Εχει και τα Ε9 ακομα σαν αποθηκη

Εννοείς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης;

Ο νυν πάντως δεν έχει κάνει ακόμη Ε9 για το εν λόγω ακίνητο.

8 λεπτά πριν, dimitris GM said:

[και μετα περιμενει απο σενα να "θυσιαστεις" για να τον σωσεις...]

Έτσι το βλέπεις; Άρα δεν υπάρχει τρόπος λες;

Edited by Konstantinos_K
Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι τα ειχαν ανακατεψει τα τμηματα της αδειας.

το ερωτημα ειναι

εκαναν διαμερισματωση?

φυσικα μας ενδιαφερει το Ε9 του πωλητη οχι του αγοραστη...

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, dimitris GM said:

εκαναν διαμερισματωση?

Αν έκαναν τη διαμερισμάτωση του ορόφου; Δεν το γνωρίζω αυτό... Μπορεί όμως να γίνει τώρα μονομερώς από τον εν λόγω (νέο) ιδιοκτήτη. Ναι;

 

5 λεπτά πριν, dimitris GM said:

φυσικα μας ενδιαφερει το Ε9 του πωλητη οχι του αγοραστη

Δυστυχώς ούτε κι αυτό μπορώ να το μάθω, αλλά 99,99% στο Ε9 το δήλωνε αποθήκη. Θέλω να πω αποθήκη πούλησε.

Edited by Konstantinos_K
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, dimitris GM said:

"αποχαιρετα την Αλεξανδρεια που χανεται"

:)  Λες;

Στις τελευταίες ερωταπαντήσεις για τον Ν.4495 πάντως, αναφέρουν ότι για την επιβεβαίωση του χρόνου αλλαγής χρήσης, μπορεί να χρησιμοποιηθεί βεβαίωση της ΔΕΗ για το χρόνο 1ης ηλεκτροδότησης του ακινήτου. Έχεις κάτι υπόψη σου;

Edited by Konstantinos_K
Link to comment
Share on other sites

πγιά "αλλαγη χρησης"??

εγω δεν ειδα καμμια "αλλαγη χρησης"

αποθηκη ήν... αποθηκη εστίν ...

εδιτ

και μη σου πει "εχω εγω μία..πού...μου ειπε.":evil:

απο μενα, τελος

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

αποθηκη ήν... αποθηκη εστίν

Ναι, όντως.

Η θέση σου δηλαδή είναι ότι δε μπορεί να ισχυριστεί κάποιος αλλαγή χρήσης λόγω ύπαρξης του συμβολαίου του '19.

Η 1η ηλεκτροδότηση (του 1973) που έγινε ως κατοικία, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αποδεικτικό ότι όλα αυτά δεν ίσχυαν από τότε (το 1973) μέχρι πρότινος;  Να υπενθυμίσω εδώ και την παρ. 1 περίπτωση γ, του άρθρου 87 του Ν.4495, η οποία αναφέρει:

                     "ο χρόνος εγκατάστασης της αλλαγής χρήσης από βοηθητική σε κύρια σε κτίρια με οικοδομική άδεια αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής, άλλως λαμβάνεται ο χρόνος θεώρησης της αδείας για την ηλεκτροδότηση του ακινήτου."

 

EDIT: sorry Δημήτρη, τώρα είδα το "τέλος" που έγραψες. Αφήνω το σχόλιό μου ως έχει, μήπως απαντήσει και κάποιος άλλος. Καλό βράδυ και σε ευχαριστώ πολύ!

Edited by Konstantinos_K
Link to comment
Share on other sites

Konstantinos_K

αφού υπάρχει συμβόλαιο "περσινό" που λέει ότι είναι αποθήκη πώς θα δηλώσεις εσύ και ο ιδιοκτήτης ότι δεν ήταν αποθήκη προ του 2011??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ppanag said:

Konstantinos_K

αφού υπάρχει συμβόλαιο "περσινό" που λέει ότι είναι αποθήκη πώς θα δηλώσεις εσύ και ο ιδιοκτήτης ότι δεν ήταν αποθήκη προ του 2011??? :confused:

Καλησπέρα ppanag,

Το θέμα που προκύπτει εδώ είναι:   αφού ο όροφος έχει διαφορετική διαμερισμάτωση απο κατασκευής (δλδ από το 1973 και αυτό αποδεικνύεται εύκολα), η οποία φυσικά συμπεριλαμβάνει το εν λόγω ακίνητο, και ταυτόχρονα το ακίνητο αυτό δεν έχει ρυθμιστεί με κάποιο Νόμο, πως ακριβώς ο συνάδελφος έδωσε βεβαίωση;

Με χρήση της βεβαίωσης σύνδεσης από τη ΔΕΗ με οικιακό τιμολόγιο του 1973, δε γίνεται να αγνοήσω τη βεβαίωση που πιθανώς λανθασμένα (?!?!) έδωσε ο συνάδελφος τον προηγούμενο Μάρτιο, και να προχωρήσω στην τακτοποίηση και κατόπιν στην συνένωση;

Τόσο αυτό το ακίνητο, όσο τα άλλα του ίδιου ορόφου (όλα αποθήκες), ποτέ δε χρησιμοποιήθηκα ως αποθήκες. Έχει πάρει ρεύμα ως κατοικία το 1973. Τα άλλα έχουν ήδη ρυθμιστεί (Ν.4178). Τι είναι αυτό που με εμποδίζει;

(Ερώτηση κάνω  -  ερευνώ τις επιλογές μου  -  δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοια περίπτωση)

Edited by Konstantinos_K
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.