Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συνένωση διαμερισμάτων


Recommended Posts

1 ώρα πριν, civilm said:

....

α) να  βγάλω οικοδομική άδεια για την αλλαγή χρήσης της κατοικίας σε κατάστημα και στην ίδια οικ. άδεια να συμπεριλάβω και την συνένωση και τις αλλαγές στις διαρρυθμίσεις,  ...

Αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 192
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, civilm said:

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Σε δύο όμορες ισόγειες οριζόντιες ιδιοκτησίες εκ των οποίων η μία έχει χρήση κατάστημα και η άλλη χρήση κατοικίας, για να τις συνενώσω και να δημιουργήσω φαρμακείο, η καλύτερη λύση θα είναι:

α) να  βγάλω οικοδομική άδεια για την αλλαγή χρήσης της κατοικίας σε κατάστημα και στην ίδια οικ. άδεια να συμπεριλάβω και την συνένωση και τις αλλαγές στις διαρρυθμίσεις,  ή

β) να βγάλω οικ. άδεια για την αλλαγή χρήσης και μετά ΕΕΜΚ για λειτουργική ενοποίηση;

Επίσης, γνωρίζετε αν για το φαρμακείο απαιτείται εξειδίκευση χρήσης σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος ή μας αρκεί απλό κατάστημα ( η μία ιδιοκτησία που έχει ήδη χρήση κατ/τος έχει αλλάξει χρήση σε κατάστημα με άδεια του 2000);

 

1 ώρα πριν, Didonis said:

Αυτό.

@Didonis   Συνάδελφε προβλέπεται όμως συνένωση με άδεια δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ppanag said:

johnjohn1

φυσικά και προβλέπεται συνένωση με άδεια δόμησης.

 

51 λεπτά πριν, Didonis said:

oui .... :mrgreen:

 

25 λεπτά πριν, dimitris GM said:

η λειτουργικη συνενωση, παει με ΕΕΔΜΚ

συμφωνα με το αρθρο 29 παρ. κζ

σε συνδυασμο με το 23/5 του ΝΟΚ.

 

"οuί"????

Αναφέρεται κάπου ότι η συνένωση μπορεί να πάει και με άδεια δόμησης? Δεν το αμφισβητώ απλά ρωτάω...

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, johnjohn1 said:

 

 

Αναφέρεται κάπου ότι η συνένωση μπορεί να πάει και με άδεια δόμησης? ...

διάβασε 4030 για αρχή και ενημερώνεις κι εμάς που θα το βρεις να έχουμε έτοιμη απάντηση σε επόμενους αγαπητέ....

άλλά και σε όλες τις προηγούμενες δεκαετίες με πολεοδομικές διατάξεις και διαδικασίες θα το βρείς....

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Didonis said:

διάβασε 4030 για αρχή και ενημερώνεις κι εμάς που θα το βρεις να έχουμε έτοιμη απάντηση σε επόμενους αγαπητέ....

άλλά και σε όλες τις προηγούμενες δεκαετίες με πολεοδομικές διατάξεις και διαδικασίες θα το βρείς....

@Didonis Στο 4030 δεν αναφέρει κάτι για συνένωση. Νόμιζα έτσι όπως το έγραψες ότι το θεωρείς ξεκάθαρο άρα λογικά ίσως ήξερες και που το λέει. Εγώ πάντως μέχρι τώρα δεν το έχω βρει

Link to comment
Share on other sites

john αν όσα έγραφα θυμόμουν εκ μνήμης νόμο άρθρο παράγραφο κλπ θα ήμουν θεός....

Όπως ξέρεις δεν είμαι. Οπότε κάνεις ότι κρίνεις εσύ.

 

Και ναι εξακολουθεί να ισχύει το ναι με Αδεια Δόμησης κάνεις συνένωση (το θεωρώ ξεκάθαρο 100% διότι το έχω κάνει αρκετές φορές με έλεγχο απο Πολεοδομία)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.