Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συνένωση διαμερισμάτων


Recommended Posts

Εφόσον έχεις την συναίνεση όλων και μεταφέρεις τις δηλώσεις στον 4495 και φυσικά δείξεις τα πάντα που υπάρχουν σήμερα (υπάρχουσα κατάσταση), τότε εφόσον όλα τα αυτά τα συνοδεύσεις με νέο συμβόλαιο, νομίζω ότι είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις για όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 192
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι έχω μια περίπτωση που προσωπικά την θεωρώ πιο light αλλά θα ήθελα την άποψή σας, γιατί κάπου πρέπει να την στηρίξω.

Θέλω να συνενώσω κατάστημα με όμορο ιδιωτικό οικόπεδο και να δημιουργήσω ανοίγματα από το κατάστημα προς το οικόπεδο.

Γνωρίζει κάποιος αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ήξερα και εγώ @dimitris GM, αλλά αναφέρεται αποκλειστικά σε κτήρια.

Εγώ εξετάζω αν μπορεί να γίνει μεταξύ κτηρίου και αδόμητου οικοπέδου.

Προφανώς αν γίνει κάτι θα γίνει με ΕΕΔΜΚ και πρέπει να είμαι σίγουρος αν μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

ωχ.... σωστα..δεν το ειχα προσεξει...🙁

Στο ΝΟΚ 23/5, δεν υπαρχει προβλεψη για συνενωση με διπλανο "αχτιστο"

Οπότε φευγουμε απο τη  συνενωση και παμε στην διανοιξη πορτας  προς "αχτιστο"

Μαλλον εδω,  δυσκολευουν τα πραγματα διοτι, αυτο που κατ' ουσια ζητας, ειναι η απαγορευση ανοικοδομησης για οσο χρονο εχετε συμφωνησει την πορτα αυτη.

Πλην τετοια "δουλεία", αποτρεπτικη του δικαιωματος ανοικοδομησης, εναι ακυρη.

[Μηπως ειχαν αφησει κανενα ανοιγμα κατα την κατασκευή????]

εδιτ

μετα απο αναγνωση των ΕΕΔΜΚ, δεν βρηκα κατι παρομοιο,

εκτος απο το "λβ"....ίσως...

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

@Charlie-καλημέρα,αν έχω καταλάβει σωστά την εργασία που θέλεις να κάνεις, απαγορεύεται από τον Κτιριοδομικό κανονισμό(άρθρο 10,παρ.9),οπότε και προφανώς δεν υπάρχει διαδικασία αδειοδότησης...

9. Στους μεσότοιχους και τους εξωτερικούς τοίχους του κτιρίου που ανεγείρονται σε επαφή με το κοινό όριο των ιδιοκτησιών απαγορεύεται η διάνοιξη ανοιγμάτων.

Το μόνο που προβλέπεται είναι ρύθμιση των παραπάνω ανοιγμάτων που υπήρχαν με την Κατηγορία 3.

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη γι’ αυτό (το τελευταίο) ChristinaK;

Μπορεί να ανεγερθεί κτίσμα στο αδόμητο οικόπεδο αχρηστεύοντας το τακτοποιηθέν –παρά το όριο- άνοιγμα; Ή μήπως τίθεται περιορισμός στην θέση του μελλοντικού κτίσματος;

Θεωρώ ότι η τακτοποίηση τέτοιου είδους ανοιγμάτων είναι προβληματική και κατ’ ουσίαν δεν μπορεί να γίνει.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ας το δω και εγώ λίγο καλύτερα,με αφορμή αυτό που λές-στο ότι δεν επιτρέπονται,φαντάζομαι συμφωνούμε.Ως προς την τακτοποίηση τους,την αναφέρω λόγω της παρακάτω παραγράφου γιστ) της κατ.3

γιστ) παραβάσεις του Κτιριοδομικού Κανονισμού, ο οποίος εγκρίθηκε με την υπ’ αρ.3046/304/30-1/3.2.1989 απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων (Δ59). Για τις παραβάσεις αυτές γίνεται ειδική μνεία στις βεβαιώσεις των μηχανικών, κατά την τεχνική έκθεση,
(Εγκ.2-Οι παραβάσεις της κατηγορίας αυτής αφορούν αποκλειστικά κατασκευές που δεν πληρούν τις κτιριοδομικές απαιτήσεις που καθορίζονται ρητά στον Κτιριοδομικό Κανονισμό (Αποφ. 3046/304/89, ΦΕΚ 59Δ) όπως για παράδειγμα τις απαιτήσεις φωτισμού – αερισμού, τις διατάξεις – αποστάσεις για τις καπνοδόχους, τις διαστάσεις των λεβητοστασίων, τις κλίσεις ραμπών, κ.λ.π.)

Θεωρώ δηλαδή,ότι εφόσον υπήρχαν,θα μπορούσαν βάσει της παραγράφου να ρυθμιστούν.

Ως προς το μελλοντικό δικαίωμα του όμορου να χτίσει σε επαφή με το όριο,σαφώς συνεχίζει να ισχύει.Δεν μπορεί να το χάσει απο μια ρύθμιση ανοίγματος,έτσι δεν είναι;

 

Edited by ChristinaK
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι @ChristinaKπροφανώς δεν μπορεί να χαθεί το δικαίωμα του όμορου να χτίσει, ΕΚΤΟΣ αν τα ανοίγματα είναι προ του 1974, που απ' όσο ξέρω κλείνουν μόνο με δικαστική απόφαση.

Βέβαια στην περίπτωσή μου ΔΕΝ υπάρχουν σήμερα ανοίγματα. Κάτι διάβασα για δουλεία ανοιγμάτων. Ξέρει κανείς τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

 Ειπαμε  πιο πανω,  οτι, δουλείες που εμποδιζουν την ανοικοδομηση, δεν ισχυουν.

Θεωρητικα, μπορεις να κανεις  ενα συμφωνητικο, με ρητρα οτι "θα κλεισει αμεσα" μολις ζητηθει απο τον γειτονα.

Ισως και μια συσταση δουλειας, που θα εχει την ιδια ρητρα......

Για ολα αυτα θα συννενοηθεις πρωτα με την ΥΔΟΜ.

υγ

γιατι πρεπει να εχεις πορτα/ανοιγμα  προς το αχτιστο και δεν πας "απ' εξω"???

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.