Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συνένωση διαμερισμάτων


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά! Είμαι καινούρια μηχανικός και θα ήθελα την βοήθεια σας.Μου ζητήθηκε να γίνει συνένωση δύο διαμερισμάτων. Το θέμα είναι ότι η συνένωση έχει ήδη γίνει. Στο συμβόλαιο αγοράς φαίνεται σαν ένα διαμέρισμα και στην εφορία και η αλλαγή έχει γίνει και στο υποθηκοφυλάκιο. μόνο στην πολεοδομία δεν έχει γίνει η αναθεώρηση της άδειας. Τι πρέπει να γίνει? Να κάνω νομομοποίηση της συνένωσης? ποια είναι η διαδικασία και τι πρόστιμο θα επιβληθεί? Μήπως συμφέρει να δηλώσω οτί δεν έχει γίνει ακομά και να βγει καινούρια άδεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 192
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 11 months later...

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά! Είμαι καινούρια μηχανικός και θα ήθελα την βοήθεια σας.Μου ζητήθηκε να γίνει συνένωση δύο διαμερισμάτων. Το θέμα είναι ότι η συνένωση έχει ήδη γίνει. Στο συμβόλαιο αγοράς φαίνεται σαν ένα διαμέρισμα και στην εφορία και η αλλαγή έχει γίνει και στο υποθηκοφυλάκιο. μόνο στην πολεοδομία δεν έχει γίνει η αναθεώρηση της άδειας. Τι πρέπει να γίνει? Να κάνω νομομοποίηση της συνένωσης? ποια είναι η διαδικασία και τι πρόστιμο θα επιβληθεί? Μήπως συμφέρει να δηλώσω οτί δεν έχει γίνει ακομά και να βγει καινούρια άδεια?

 

Απαιτείται έκδοση νέας οικοδομικής άδειας ΣΥΝΕΝΩΣΗΣ ΔΥΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ ΣΕ ΕΝΑ από την οικεία πολεοδομία.

Δεν υπάρχει πρόστιμο.

Υπάρχει όμως το κόστος έκδοσης μιας νέας οικοδομικής άδειας (ελάχιστη αμοιβή μελέτης 5.000λ).

Κάτοψη, όψεις, τομές, τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης, τεχνική έκθεση, φορολογικά, φωτογραφίες, ΙΚΑ κ.λπ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα σε ολους,

 

η απαντηση του Ιασονα ειναι στις 18-1-12

 

ο ν. 4042 με το αρθρ. 50 που προβλεπει περι διαμερισματωσης ψηφιστηκε στις 13-2-12.

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση του Ιασονα ειναι στις 18-1-12

 

Άρα η απάντηση στο ερώτημά μου είναι ότι δεν μπορεί να γίνει νομιμοποίηση αυθαιρέτου, αλλά

...απαιτείται έκδοση νέας οικοδομικής άδειας ΣΥΝΕΝΩΣΗΣ ΔΥΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ ΣΕ ΕΝΑ από την οικεία πολεοδομία.

;

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα το αντιθετο...

 

η διαμερισμάτωση ειναι νομοθεσία μεταγενέστερη της απάντησης του Ιασονα

 

αρα ισχυει...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ένα διαμέρισμα, το οποίο διαχωρίστηκε σε δύο με την προσθήκη ενός τοίχου, υπάγεται στον νόμο περί αυθαιρέτων τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Όλα σωστά τα προαναφερθέντα, με τη μόνη διαφορά ότι, η "άδεια συνένωσης" λύνει το πρόβλημα για μια ζωή, ενώ η ρύθμιση με τον 4014 για τριάντα χρόνια (με περίπου το ίδιο κόστος για τον ιδιοκτήτη και οι δύο λύσεις).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.