Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συνένωση διαμερισμάτων


Recommended Posts

Ναι οκ...

Επομένως εφόσον ούτε η συνένωση είναι στις περιπτώσεις α, β, γ, έως θ

για τις οποίες απαιτείται Ε.Ε.Μ.Κ., τότε απ' ότι καταλαβαίνω θέλει

έκδοση Άδειας κανονικής.

 

Κάτι άλλο τώρα, ο πελάτης μου βιάζεται να το μεταβιβάσει πριν τη λήξη του έτους...

Εάν το δηλώσω στο 4014 ως διαφορετική διαμερισμάτωση και

επιλέξω τη νομιμοποίηση με το άρθρο 26 (αντί τακτοποίησης για 30 χρόνια),

μπορώ να το κάνω ολοκληρωμένη υπαγωγή, έτσι ώστε να βγει η βεβαίωση για να γίνει η μεταβίβαση πριν τη λήξη του έτους

και ταυτόχρονα να κάνω τις μελέτες που απαιτούνται για την έκδοση Άδειας;

 

Ή τώρα εφόσον λειτουργεί η Β' φάση, πρέπει να βγει κι η Άδεια για να έχω τη βεβαίωση για τη μεταβίβαση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 192
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να σου τα ξεμπερδεψω λιγάκι.ΠΑΝΤΑ έπρεπε και πρέπει να προηγηθεί η άδεια νομιμοποίησης, εφόσον έχουμε επιλέξει αυτόν τον τρόπο, από την μεταβίβαση.Ολοκληρωμένη υπαγωγή γίνεται αφού έχει βγει ο αριθμός της αδείας τον οποίο στέλνεις στο ΤΕΕ και σου προχωράει τη δήλωση η οποία θα βρίσκεται συνέχεια, μέχρι τότε, στην αρχική υποβολή.

Link to comment
Share on other sites

Ok, κατανοητό.

Σ' ευχαριστώ πολύ!

 

Κάτι άλλο τώρα, που έμαθα μόλις από την Πολεοδομία της Αργυρούπολης και...

μου άσπρισαν τα μαλλιά!

 

Προκειμένου να βγάλω Άδεια για τη συνένωση, είτε μέσω 4014 είτε κανονική άδεια,

θα χρειαστώ διάγραμμα δόμησης όλων των ορόφων (βάσει νέου τρόπου έκδοσης οικ. αδειών,

πράγμα που δυστυχώς το περίμενα...) κάτι που σημαίνει ότι θα πρέπει να ελέγξω ΌΛΗ την

πολυκατοικία για τυχόν (κραυγαλέες) αυθαιρεσίες....

Ήδη γνωρίζω ότι η δίπλα οριζόντια ιδιοκτησία έχει γίνει μεζονέτα στον όροφο :sad:

 

Έχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία, όπου δηλαδή για μία συνένωση

δύο διαμερισμάτων έλεγξε και βρήκε αυθαιρεσίες τις οποίες και τακτοποίησε

σε ολόκληρο το κτήριο;;;

Edited by kioanni
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!να και γω τέτοιες απορίες έχω. Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος θα του είμαι ευγνώμων. Έχω περίπτωση με ένα διαμέρισμα 100 τ.μ. Στα χαρτιά και στα συμβόλαια είναι σαν 2 διαμερίσματα των 50 τ.μ. αλλά στην πραγματικότητα είναι ένα των 100 τ.μ. Ο ιδιοκτήτης θέλει να το κάνει νόμιμο και στα χαρτιά. Ποιες πρέπει να είναι οι κινήσεις μου για την νομιμοποίησή του? μου είπαν να κινηθώ μέσω ΤΕΕ με την εγκύκλιο περί διαμερισματοποίησης. δεν ξέρω καν πως γίνεται αυτό. κ θα μπορέσω έτσι ή θα χρειαστεί τροποποίηση αδείας?το διαμέρισμα είναι Θεσσαλονίκη Ανατολικά. Ελπίζω να είμαι ξεκάθαρη και ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Κατερίνα, (συνονόματη...)

θα σου πω τι θα κάνω εγώ και τι μου είπαν από την Πολεοδομία Αργυρούπολης...

 

1) Κατ' αρχάς ρώτησα εάν με καλύπτει το Άρθρο 4, παρ. 3 του ΝΟΚ που λέει:

 

3. Δεν απαιτείται Άδεια Δόμησης ή έγκριση εργασιών

μικρής κλίμακας, για τις ακόλουθες εργασίες:

α. Μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές

που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτι−

ρίου ή τις όψεις του, συμπεριλαμβανομένων των κατα−

σκευών που απαιτούνται για τη μετακίνηση ή την κάθε

μορφής εξυπηρέτηση των ατόμων με αναπηρία ή εμπο−

διζόμενων ατόμων. Δεν συμπεριλαμβάνεται η κατασκευή

ανελκυστήρα της παραγράφου 2 του άρθρου 27.

 

Η απάντηση ήταν ότι δε με καλύπτει, εφόσον στην Άδεια φαίνονται 2 ξεχωριστές

οριζόντιες ιδιοκτησίες, άρα ο τοίχος που τις χωρίζει, δε νοείται σαν εσωτερική επισκευή

ή διασκευή.

 

Άρα μου λένε, πας με τη διαφορετική διαμερισμάτωση του συστήματος των αυθαιρέτων (4014/11).

 

2) Τώρα, ως προς το αν μπορείς να βγάλεις Άδεια ή όχι,

 

για μένα είναι ΜΗ ρεαλιστικό σενάριο, εφόσον πρόκειται για πολυκατοικία (κι όχι στην περίπτωση που όλο το κτίριο

είναι ιδιόκτητο), διότι θεωρητικά (αλλά και για να 'χω το κεφάλι μου ήσυχο, αφού μιλάμε για άδεια)

πρέπει να ελέγξω ολόκληρο το κτίριο για τυχόν παραβάσεις, αφού θα πρέπει να δείξω πλήρες διάγραμμα

δόμησης που θα αποτυπώνει το περίγραμμα και τις οπές, ΚΑΘΕ ΣΤΑΘΜΗΣ του κτιρίου.

Πράγμα το οποίο στην πράξη σημαίνει, συναίνεση από όλους τους ιδιοκτήτες να μπαίνω στο κάθε διαμέρισμα και να μετράω

(εάν θέλω να είμαι τυπική).

 

Επειδή ξέρω ότι ο δίπλα το χει κάνει μεζονέτα (κάτι που...φυσικά δε φαίνεται στα σχέδια της άδειας)

δεν είναι κάτι που μπορώ να παραβλέψω και να μην το δείξω στο διάγραμμα δόμησης. Δε μιλάμε για ένα WC πχ!!

Μιλάμε για εσωτερική σκάλα, οπή στην πλάκα κλπ. Κάτι που 99% θα απαιτήσει και έλεγχο στατικής επάρκειας (για ολόκληρο το κτίριο!).

 

Πχ. ένας φίλος και συνάδερφος μου είπε χαρακτηριστικά ότι είμαι πολύ νομότυπη κι ότι να δειχνα το περίγραμμα έτσι απλά όπως είναι

στα σχέδια της άδειας.... Εγώ φίλη Κατερίνα δεν μπαίνω σε τέτοια διαδικασία να δείχνω κάτι σε άδεια που πρόκειται να βγάλω και να υπάρχουν φίδια στην πραγματικότητα!

Γιατί αν αύριο μεθαύριο ο γείτονας (με τη μεζονέτα) αποφασίσει και αυτός με τη σειρά του να πουλήσει ή να μεταβιβάσει το διαμέρισμά του, και φωνάξει

έναν άλλο συνάδερφο για βεβαίωση νομιμότητας, ο συνάδερφος θα πάρει την τελευταία άδεια, που θα 'χω βγάλει με τη συνένωση!

Και τρέχα γύρευε... καταλαβαίνεις!

 

Το ξέρω ότι είναι παράλογο, για έναν τοίχο να πρέπει να κάνεις όλη αυτή τη διαδικασία, αλλά σ' αυτά τα λίγα χρόνια που εργάζομαι ως Ε.Ε.

δεν έχω συναντήσει και πολλά λογικά....

 

Εξήγησα επομένως στον πελάτη μου, τι σημαίνει σε κόστος και στην πράξη να ελέγξω όλο το κτίριο προκειμένου να βγάλει και άδεια,

και από μόνος του αναθεώρησε και μου πε "τακτοποίηση, προχώρα με την τακτοποίηση για 30 χρόνια".

 

Έτσι κι αλλιώς θεωρώ πολύ πιθανό ότι στο νέο νομοσχέδιο που συζητάνε να βγάλουν το 2013 για τα αυθαίρετα ΜΕ Ο.Α. (το οποίο θα τα νομιμοποιεί για πάντα),

θα εντάξουν και τα ήδη τακτοποιημένα με Ο.Α. (ελπίζω δηλαδή... τι να πω)

 

Αυτά, πιστεύω να σε κάλυψα!

 

Α! Όσο για το πώς δηλώνεις τη διαφορετική διαμερισμάτωση στο σύστημα των αυθαιρέτων, απλά τικάρεις το αντίστοιχο κουτάκι.

Το πρόστιμο είναι 500 ευρώ.

Αυτά...

Edited by kioanni
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και να φανταστεί κανείς ότι παλαιότερα έκανες απλώς μια τροποποίηση αδείας, η οποία έχει καταργηθεί πλέον.

Τα όσα περιέγραψε και μεταφέρανε στην συνάδελφο kioanni από την Υ.ΔΟΜ Αργυρουπόλεως προφανώς δεν ισχύουν σε κάποια άλλη Υ.ΔΟΜ

αφού κάθε Υ.ΔΟΜ. έχει και τη δικιά της ερμηνεία για ένα "νομοσχέδιο".

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον στο κτίριο πρέπει να κάνουμε συνολικό έλεγχο γιά να βγάλουμε την άδεια γιά ένα κομμάτι του και εφ' όσον η έννοια οριζόντια ιδιοκτησία δεν υπάρχει στον ΓΟΚ , η συνένωση είναι καθαίρεση εσωτερικών τοίχων , άρα πάει με την 48ωρη ,

 

Το τι σας λένε στις πολεοδομίες πρέπει να βασίζεται σε νόμο και όχι σε αυθαίρετες ερμηνείες υπαλλήλων ,

Link to comment
Share on other sites

Ν.Ο.Κ.,

 

'Αρθρο 23

Υφιστάμενα κτίρια

"5. Σε περίπτωση συναίνεσης ιδιοκτητών όμορων οι-

κοπέδων είναι δυνατή η λειτουργική ενοποίηση των

κτισμάτων τωνιδιοκτησιών για όσο χρονικό διάστημα

προβλέπεται από την ιδιωτική σύμβαση εφόσον δια-

σφαλίζεται η στατική επάρκεια των κτισμάτων μετά τις

προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις.

Σε περίπτωση συναίνεσης ιδιοκτητών αυτοτελών ιδ-

ιοκτησιών του ιδίου κτιρίου είναι δυνατή η λειτουργι-

κή τους ενοποίηση εφόσον διασφαλίζεται η στατική

επάρκεια του κτίσματος μετά τις προβλεπόμενες δι-

αρρυθμίσεις."

 

Βέβαια δεν λέει πως...

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα και από μένα, είμαι νέα μηχανικός και χρειάζομαι κι εγώ λίγη βοήθεια. Έχω μία περίπτωση συνένωσης διαμερισμάτων σε πολυκατοικία (30ετιας) όπου δεν έχει δηλωθεί πουθενά, δλδ ούτε σε οικοδομική άδεια ούτε συμβολαιογράφο ούτε εφορία πουθενά πουθενά, και έχουν αγοραστεί ως δύο διαφορετικά διαμερίσματα από τον πελάτη μου παρόλο που ήταν ήδη ένα ενοποιημένο και προφανώς ακόμη και στη φορολογική του δήλωση το δηλώνει ως δύο διαμερίσματα. Ήρθε ο καιρός λοιπόν που θέλει να το νομιμοποιήσει, τι ενέργειες πρέπει να γίνουν τώρα και πόσο θα κοστίσουν; Ισχύουν όσα έγραψε η kioanni παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

 Όσο για το πώς δηλώνεις τη διαφορετική διαμερισμάτωση στο σύστημα των αυθαιρέτων, απλά τικάρεις το αντίστοιχο κουτάκι.

Το πρόστιμο είναι 500 ευρώ.

 

Για την β' φάση, τι χρειάζεται να δείξουμε από σχέδια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.