Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
dim1981

Συνένωση διαμερισμάτων

Recommended Posts

Ανεξάρτητα διαμερίσματα 2ου και 3ου ορόφου (χωρίς παρανομίες) διερευνάται να συνενοθούν σε μεζονέτα. Στην οροφή του 2ου ορόφου έχει προβλεφθεί ενισχυμένη ζώνη στα στατικά της άδειας του 2009. Η οικοδομή έχει ολοκληρωθεί, εκκρεμεί όμως η πώληση αυτών των διαμερισμάτων. Η άδεια του 2009 δεν έχει ουδέποτε ανανεωθεί. Συμβολαιογραφικά δεν υπάρχει πρόβλημα, καθώς τα χιλιοστά που αντιστοιχούν στα 2 διαμερίσματα είναι προς το παρόν στον "κουβά", είναι ελεύθερα στη σύσταση.

Μήπως για την παραπάνω περίπτωση συμφέρει καλύτερα η τακτοποίηση με 4495 σαν "λοιπή παράβαση", με τον ισχυρισμό πως η επέμβαση έγινε μέσα στο 2011;

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχεις κανει την συνενωση με σκαλα-τρυπα

ή   το "σκεφτεσαι"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη.

Για να αναφέρει "ενισχυμένη ζώνη" στα στατικά πιθανολογώ ότι αυτή έγινε πέριξ της οπής κατακόρυφης επικοινωνίας για την εσωτερική σκάλα.

Ο χρόνος της αυθαιρεσίας τεκμηριώνεται από την εκ κατασκευής διαφοροποίηση στο σκελετό, οπότε το αναγράφει στην ΤΕ και ξεμπερδεύει αναφορικά με την αυθαιρεσία προ 28/7/2011, εφόσον φαίνεται πότε αποπερατώθηκε ο σκελετός.

Για τα "ελεύθερα χιλιοστά" που αναφέρει δεν είναι σαφές τι εννοεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites

χμ...

εγω νομιζω πως εννοει οτι,

"εχει εξ αρχης την καταλληλη "υποδομή" προσθετων φορτιων -δεν το εχει κανει ακομα-

και "σκεφτεται" να το βαλει σαν προ 2011

 

αντι να ζητησει μια ..."πολυεξοδη ΕΕΜΚ"

 

λεω εγω τωωωρα :smile:

 

Για τα χιλιοστα εννοει οτι εχει στον "κουβα"   του Κτηματολογιου 200 χιλιοστα, τα οποια ανηκουν σε αυτα τα απουλητα διαμερισματα

και ή θα παρει ανα "100" αν τα δωσει ξεχωριστα,

ή σαν "200" αν τα πουλησει σαν μια ενιαια ΟΙ που επικοινωνει με εσωτερικη σκαλα.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι -και μη-, αρχικά, Χρόνια Πολλά.

Η τρύπα στην πλάκα δεν υπάρχει. Το μόνο που υπάρχει είναι η Ενισχυμένη Ζώνη στα στατικά (και στην κατασκευή) στη θέση που δύναται να ανοιχτεί η τρύπα για την εσωτερική σκάλα. Αυτό μου με ενδιαφέρει είναι να καταλήξω στο ποια ακριβώς διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί προκειμένου να γίνει η συνένωση των διαμερισμάτων σε μεζονέτα, για να μπορέσει στη συνέχεια να πουληθεί ως ένα ενιαίο διαμέρισμα. Η ΕΕΔΜΚ εκτιμώ πως δεν καλύπτει τη συγκεκριμένη περίπτωση, Δημήτρη πιθανώς αναφέρεσαι στην παρ. 2ιζ) του άρθρου 29 του 4495 που χρησιμοποιείται σε "εσωτερικές διαρρυθμίσεις", όμως στην περίπτωσή μου το άνοιγμα της τρύπας επηρεάζει στοιχεία του φέροντος οργανισμού. Υπάρχει κάποια άλλη περίπτωση στις ΕΕΔΜΚ που μπορεί να με καλύψει; Εάν όχι, τότε είναι μονόδρομος η έκδοση νέας Ο.Α. για τη συνένωση, πράγμα που προϋποθέτει την ανανέωση όλων των μελετών, εκτός κι αν δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά.

Εκτός κι αν το περάσω σαν τακτοποίηση με τον 4495, ως επέμβαση που έγινε προ του 2011, καθώς ο σκελετός είχε αποπερατωθεί το 2009-2010, χωρίς τρύπα βέβαια, αλλά δεν υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί το αν αυτή υπήρχε ή όχι.

Στα χιλιοστά αναφέρθηκα απλά και μόνο γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις πολλές φορές κολλάμε σε συμβολαιογραφικά θέματα. Στην περίπτωσή μου, κάτι τέτοιο έχει προβλεφθεί και η ιδιοκτησία που θα προκύψει θα πάρει τα χιλιοστά που της αναλογούν κατά τη μεταβίβαση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι.

σε υφιστάμενο ισόγειο κατάστημα έγινε προσθήκη καθ ύψος 3 γραφείων με εξωτερικό κλιμακοστάσιο με άδεια του 2011. η άδεια αναθεωρήθηκε το 2013 με ΝΟΚ.

κάτω από το κλιμακοστάσιο σύμφωνα με την άδεια υπάρχει ανεξάρτητος αποθηκευτικός χώρος. ο πελάτης μου θέλει να κάνει συνένωση του εν λόγω χώρου με το ισόγειο κατάστημα και αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια αλλά από την πολεοδομία μου απαντούνε ότι εφόσον πρόκειται για κοινόχρηστο αποθηκευτικό χώρο, αυτή η συνένωση δεν μπορεί να γίνει. Βεβαίως δεν μου απαντούνε σύμφωνα με ποια νομοθεσία. Στο οικόπεδο δεν έχει γίνει καμία σύσταση και όλοι οι χώροι ανήκουν σε ένα φυσικό πρόσωπο.

η γνώμη μου είναι ότι μπορεί να βγει άδεια συνένωσης του ισογείου καταστήματος με την ισόγεια αποθήκη (που δημιουργήθηκε από το κλιμακοστάσιο) και εφόσον πληροί και τις προϋποθέσεις ο χώρος να γίνει και αλλαγή χρήσης σε κύρια, αλλά δεν βρίσκω με ποια νομοθεσία θα το τεκμηριώσω. μπορείτε να βοηθήσετε? σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα τη βοήθεια/άποψη σας περί των προτάσεών μου.

Σε κτίριο γραφείων ένας ιδιοκτήτης με το ίδιο συμβόλαιο, αγοράζει δύο γραφεία με ποσοστά από τη σύσταση ΟΙ 8% και 9% έκαστο. Με την αγορά περίπου το έτος 2000 τα συνενώνει αυθαίρετα και περικλείει στο νεοδημιουργηθέν γραφείο και τις τουαλέτες που κατά την ΟΑ είναι κοινές για τα γραφεία του ορόφου (αυτά τα δύο είναι σε όλο τον όροφο, οπότε κανένας δεν αντέδρασε) και ένα τμήμα του κοινόχρηστου διαδρόμου που έπρεπε να υπάρχει έμπροσθεν των τουαλετών. Δεν έχω διαπιστώσει κατά την αυτοψία άλλες παραβάσεις.

Οι αυθαιρεσίες που βλέπω είναι 1) ΥΔ για το τμήμα τουαλετών και διαδρόμου που ενσωματώθηκε στο νέο γραφείο και 2) Διαφορετική διαμερισμάτωση. Διαφωνεί/έχει άλλη άποψη κανείς, υπάρχει κάτι που δε βλέπω; Και κυρίως ως ποσοστό από το σύνολο της δόμησης της οικοδομής πρέπει να θεωρήσω το άθροισμα των δύο παραπάνω (8+9=17%) ή να ξεκινήσω από το ένα γραφείο (αυτό στο οποίο εφάπτονται οι τουαλέτες) και να υπολογίσω μόνο το ποσοστό αυτού... Για το τμήμα του διαδρόμου που εντάχθηκε στο νέο γραφείο υπάρχει αλλαγή χρήσης κατά την άποψή σας;

Τη συναίνεση των λοιπών ιδιοκτητών του κτιρίου την έχουμε εξασφαλίσει στο 100% για να μπορεί να γίνει και τροποποίηση στη σύσταση άμεσα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποτέ μου δεν κατάλαβα, ότι όταν μια ιδιοκτησία συμπεριλαμβάνει στο εμβαδόν της τμήμα ενός κοινόχρηστου διαδρόμου τελείται υπέρβαση δόμησης.

Εφόσον το τμήμα του διαδρόμου είχε συμπεριληφθεί στην δόμηση του οικοπέδου.

Κατά τη γνώμη μου εδώ μια διαμερισμάτωση έχεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω μια περίπτωση συνένωσης χώρων καθ'ύψος, συγκεκριμένα 2 διαμερίσματα που μου ζητείται να βγάλω άδεια για να τα κάνουμε ένα, με δημιουργία εσωτερικής σκάλας. Προφανώς εσωτερική σκάλα σημαίνει τομή στην πλάκα, και συνεπώς νέα στατικά, ήτοι υποχρεωτικά άδεια δόμησης.

Το θέμα είναι ιδιοκτησιακό: Το πάνω διαμέρισμα ανήκει στον πελάτη μου με 100% πλήρη κυριότητα, ενώ το κάτω ανήκει στον πελάτη μου η ψιλή κυριότητα και στον πατέρα του η επικαρπία.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: μπορώ να βγάλω την άδεια στο όνομα του πελάτη μου με απλή συναίνεση του πατέρα? ή πρέπει να γίνει πρώτα συμβόλαιο μεταβίβασης της επικαρπίας στον ψιλό κύριο?

Δυστυχώς η ΥΔΟΜ δεν μου σηκώνει τα τηλέφωνα και ήθελα λίγο feedback και απο εδώ μέχρι να βγάλω άκρη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ομως, μην ξεχνας οτι η "πλακα" /οι πλακες μιας οικοδομης...ανηκουν στον κοινοχρηστο σκελετο....

Και χρειαζεσαι συναινεση απο τους συνιδιοκτητες.

Θα χρειαστει και τροποποιηση της συστασης ωστε να κανει τα δυο σε ενα..

Αρα πρωτα θα παραιτηθει ο παπους ωστε να ειναι πληρης κυριος  και στα δυο, για να βγει η αδεια.

 

και ανεβοκατεβασμα  καθε τοσο την εσωτερικη σκαλα....

Μπελαδες γυρευει...

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.