Jump to content
Sign in to follow this  
iliekater

Το υπόγειο μετράει στη δόμηση αν είναι κύριας χρήσης?

Recommended Posts

Πληροφορήθηκα σήμερα πως το υπόγειο προσμετράται στη δόμηση άπαξ και είναι χώρος κύριας χρήσης . Αυτό είναι αλήθεια ; ; ; ;

Στη συγκεκριμένη περίπτωση πρόκειται για νέο κτίριο με συνεργείο στο υπόγειο , το οποίο οποίο θα έχει καθαρό ύψος 2,60 μ .

Γιατί όμως απλά και μόνο της χρήσης να προσμετράται στη δόμηση ; Συμφωνώ ότι λόγω του ύψους , είναι χώρος Κύριας χρήσης (ο Κτιριοδομικός λέι πως ένας χώρος είναι κύριας χρήσης αν έχει τουλάχιστον 2,40 μ) , , αλλά γιατί να μετράει στο δ ;

Διαβάζοντας το τι προσμετράται στο δ , βρίσκω στον ΓΟΚ στο άρθρο 7 παράγραφο 1 ότι "τα υπόγεια υπόγεια προσμετρούνται με την επιφύλαξη της περίπτωσης Ββ" .

Ειδού και το κείμενο :

 

Άρθρο 7

Συντελεστής δόμησης

1. Για τον υπολογισμό του συντελεστή δόμησης που πραγματοποιείται στο οικόπεδο:

Α. Προσμετρούνται:

α) οι επιφάνειες των στεγασμένων και κλειστών από όλες τις πλευρές χώρων του κτιρίου, οποιασδήποτε χρήσης, σε όλους τους ορόφους, καθώς και τα υπόγεια, με την επιφύλαξη της επόμενης περίπτωσης Ββ.

 

Πάω να δω και την περίπτωση Ββ και βρίσκω πως το υπόγειο ΔΕΝ προσμετράται αν το καθαρό ύψος του δεν ξεπερνάει τα 3 μ .

Ειδού το κείμενο :

 

 

Β. Δεν προσμετρούνται:

.....

β) Ένας υπόγειος όροφος επιφάνειας ίσης με εκείνη που καταλαμβάνει το κτίριο προοριζόμενος αποκλειστικά για βοηθητικές χρήσεις, εφόσον η οροφή του σε κανένα σημείο δεν υπερβαίνει το 1.50 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους και το ύψος του δεν υπερβαίνει τα 3,00 μ., μετρούμενο μεταξύ του δαπέδου και της οροφής, εκτός αν έχει καθορισθεί μεγαλύτερο ελάχιστο ύψος για τη χρήση του συγκεκριμένου χώρου κατ’ εφαρμογή του άρθρου 26. Εφόσον σε κτίριο κατοικίας κατασκευάζονται καταστήματα και κάτω από αυτά αποθήκες στον υπόγειο όροφο, για την εξυπηρέτηση τους, επιτρέπεται η κατασκευή δεύτερου υπόγειου επιφάνειας ίσης με την επιφάνεια των αποθηκών, χωρίς να προσμετρείται στο συντελεστή δόμησης.

 

 

Συννεπώς , πουθενά δεν λέει ότι μετράει στο δ αν είναι κύριας χρήσης . Έχω διαβάσει και τις εγκυκλίους του ΓΟΚ , όπου και πάλι βρίσκω πως για να μετράει πρέπει να έχει πάνω από 3 μ ύψος , ούτε κουβέντα για "κύριας χρήσης" . Κοίταξα και τον Κτιριοδομικό και πάλι τίποτα .

Εσείς ξέρετε τίποτα σχετικό ; ; ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

αφού το είδες και μόνος σου...

 

"Β. Δεν προσμετρούνται:

.....

β) Ένας υπόγειος όροφος επιφάνειας ίσης με εκείνη που καταλαμβάνει το κτίριο προοριζόμενος αποκλειστικά για βοηθητικές χρήσεις, εφόσον η οροφή του σε κανένα σημείο δεν υπερβαίνει το 1.50 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους και το ύψος του δεν υπερβαίνει τα 3,00 μ., μετρούμενο μεταξύ του δαπέδου και της οροφής, εκτός αν έχει καθορισθεί μεγαλύτερο ελάχιστο ύψος για τη χρήση του συγκεκριμένου χώρου κατ’ εφαρμογή του άρθρου 26."

 

αν η χρήση του υπογείου δεν είναι βοηθητική, τότε μετρά στη δόμηση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χμμμ , ναι , έτσι που το θέτεις ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, μετρά στη δόμηση εφόσον δεν είναι βοηθητικός χώρος.

Θυμήσου όλα τα παράνομα playroom που τα δείχνουν ώς αποθήκες... :)

 

Τώρα εφόσον δεν είναι υπερυψωμένο δεν είναι λογικό να μετρά στο Δ. Αν είναι υπερυψωμένο λογικά αλλάζει το πράγμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάτσε , Anca , τώρα με μπέρδεψες ! Τι εννοείς ;

Πάντως , αν βοθάει , το συγκεκριμένο υπόγειο δεν πρόκειται να εκτείνεται περισσότερο από 1,50 μ επάνω από το έδαφος .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μαλλον φιλε iliekater μας μπερδεψες λιγο με αυτο :

 

Συννεπώς , πουθενά δεν λέει ότι μετράει στο δ αν είναι κύριας χρήσης .

 

δ = συντομογραφια δομησης , ή δ= Δ αποσταση απο ορια ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετραει στην δόμηση αν δεν εχει βοηθητικη χρηση...αυτο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με το "δ" εννοούσα τη δόμηση και αυτό διότι έχω δει πως με "Δ" συμβολίζουν την απόσταση από τα όρια .

Πάντως και εγώ συμφωνώ με το ότι αν έχει κύρια χρήση , μπαίνει στη δόμηση .

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και πως ακριβώς ορίζονται οι έννοιες βοηθητικός και κύριος χώρος;

Για παράδειγμα, το μισό μου υπόγειο είναι αποθήκη και στο άλλο μισό έχω δύο καναπέδες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

r1,

Δες εδώ:

 

http://www.michanikos.gr/ftopic2337.html

 

 

Θυμίζω σε όλους να χρησιμοποιούν την "Αναζήτηση" πριν μια νέα δημοσίευση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.