Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Το υπόγειο μετράει στη δόμηση αν είναι κύριας χρήσης?


iliekater

Recommended Posts

Και πως ακριβώς ορίζονται οι έννοιες βοηθητικός και κύριος χώρος;

Για παράδειγμα, το μισό μου υπόγειο είναι αποθήκη και στο άλλο μισό έχω δύο καναπέδες.

 

απλα δεν θα δειξεις καναπεδες,φανταζομαι γιατι μπερδευεται το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν στο υπόγειο έχεις παράθυρα που καλύπτουν τις απαιτήσεις σε φωτισμό αερισμό τότε θεωρείται κυρίας χρήσης και μετράει στο συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Tο να εχεις δυο καναπεδες στο υπογειο δεν κάνει τον χώρο κυριας χρήσης,

Kανένας δεν σου ζητάει να επιπλώσεις παρα μόνο να εχεις ενδείξεις για την θέση των στοιχείων εγκαταστάσεων σε συνάρτηση με τις αλλες μελέτες (υδραυλικα ηλεκτρικα κλπ).

 

Στις κατόψεις που παραδίδεις πρέπει να αναφέρεις την ονομασία του χώρου (βλ.προδιαγραφές συνταξης αρχιτεκτονικών μελετών) κύριων και βοηθητικών.

 

Aσε που αν ειναι κυριας χρήσης πρέπει να πληρείς της προυποθέσεις του φυσικού φωτισμού...

Link to comment
Share on other sites

Εαν στο υπόγειο έχεις παράθυρα που καλύπτουν τις απαιτήσεις σε φωτισμό αερισμό τότε θεωρείται κυρίας χρήσης και μετράει στο συντελεστή

 

Kαι γιατί αυτο? :roll: :roll:

δεν μπορώ δηλ να εχω χώρο βοηθητικής χρήσης (χώρο κυκλοφορίας -διάδρομο, προθάλαμο, κλιμακοστάσιο-, χώρο υγιεινής, χώρο στάθμευσης αυτοκινήτων) με μεγάλα παράθυρα που να υπερκαλύπτει τον ελαχιστο φωτισμό??? :roll:

Link to comment
Share on other sites

(χώρο κυκλοφορίας -διάδρομο, προθάλαμο, κλιμακοστάσιο-, χώρο υγιεινής, χώρο στάθμευσης αυτοκινήτων)

ναι αλλά εγώ μιλάω για υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό το κατάλαβα....

Ποιο αρθρο μου απαγορευει να έχω αποθήκη με παράθυρο στο υπόγειο?

(παρεπιπτοντως η αποθηκη δεν απαιτει φωτισμό-αερισμό)

Link to comment
Share on other sites

Εαν στο υπόγειο έχεις παράθυρα που καλύπτουν τις απαιτήσεις σε φωτισμό αερισμό τότε θεωρείται κυρίας χρήσης και μετράει στο συντελεστή.

 

Αυτο συναδελφε απο που προκυπτει ?

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα στο forum ότι για να λογισθεί σαν χώρος κύριας χρήσεως θα

πρέπει να βεβαιωθεί η ύπαρξη στοιχείων συνεστίασης (π.χ. κουζίνα).

Έτσι αν στο υπόγειο δείχνεις την ύπαρξη κουζίνας, χαρακτηρίζεις κάποιους

χώρους σαν δωμάτια τότε το λογίζεις σαν χώρο κύριας χρήσεως.

Link to comment
Share on other sites

μ) "Εφόσον υπόγειος χώρος πληροί τις προυποθέσεις φωτισμού αερισμού χώρου κύριας χρήσης που απαιτούνται απο το κτιριοδομικό κανονισμό είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί σαν χώρος κύρίας χρήσης. Στη περίπτωση αυτή σύμφωνα με την παρ.1Ββ του άρθρου 7 προσμετράται η επιφάνεια του στο συντελεστή δόμησης. (Εγγρ. 29195/6.5.91)"

 

Εσείς τι καταλαβαίνεται απο αυτό?αν χρησιμοποιηθεί σαν χώρος κύριας χρήσης θα μετρήσει ή αφού μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάποια στιγμή μετράει ούτως ή άλλως? εγώ νομίζω το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Eγω panos νομιζω οτι αφορα την περιπτωση που θελεις να μετατρεψεις ενα υπογειο σε χωρο κυριας χρησης , επειδη τοτε πρεπει να πληρουνται υποχρεωτικα οι διαταξεις φωτισμου/αερισμου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.