Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή αντιστροφέα με εγκατεστημενη ισχύ 10kW


darlas

Recommended Posts

Για φωτοβολταικά σε στέγες με εγκατεστημένη ισχύ 9.075kW είναι προτιμότερο να βάλεις έναν τριφασικό αντιστροφέα της SMA TRIPOWER 10000TL ή 3 μονοφασικούς της SMA SB 3000TL?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα με ενδιέφερε και εμένα αυτό

 

ο τριφασικός έχει δύο ανιχνευτές οπότε φαντάζομαι μια στοιχειοσειρά θα πάει στον 1 και οι άλλες δύο στον 2ο.

Προφανώς αυτό θα μειονεκτεί σε απόδοση, (ή όχι?)

Εναλλακτικα δεν ξέρω τι θα γινόταν (αν) και πόσο θα σύμφερε να βάλεις και Powerbox στα πλαίσια.

 

ή θα ήταν προτιμότερο οι 3 μικρόι inverter?

Link to comment
Share on other sites

Προτιμότερο είναι ο τριφασικός.Πιο εύκολη εγκατάσταση,λιγότερα καλώδια,καλύτερη απόδοση σε σχέση με τους μονοφασικούς και πιο καινούριος.Αλλά ποιος έχει τον tripower να τον δώσει σε εμένα...

 

Καλό ερώτημα και μακάρι πιο έμπειροι εγκαταστάτες να καταθέσουν την άποψή τους.

 

Υ.Γ. Μάλλον φίλε αναφέρεσε για 3 SMA SB 3300TL ΗC και όχι 3 SMA SB 3000TL όπως γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατα τη γνωμη μου καλυτερα 3 παρα ενας μονο και μονο σε περιπτωση βλαβης να μην σου ριχνει εξω ολο το παρκο και να εχεις να ψαχνεις για ενα ινβερτερ σε ολο τον κοσμο.

Αν κανω λαθος πειτε μου....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου κάνει κόπος μπορείς να γράψεις τον τύπο πάνελ (εταιρεία μοντέλο ισχύ) και πόσα πάνελ έχει η εγκατάσταση ?

 

Edit : Kusta80, είμαι της ίδιας άποψης αλλά εδώ η εγκατάσταση είναι μικρή, ίσως να σκεφτόμουν την περίπτωση δύο 3Φ των 5kW, αλλά δεν μπορείς να το λες έτσι εύκολα πρέπει να το μελετήσεις σε σχέση με τα πάνελ. Σαν φιλοσοφία συμφωνώ και έχω ακούσει κι από άλλον έμπειρο συνάδελφο που σε πάρκο των 100kW έκανε σκόπιμα επιμερισμό της ισχύος σε περισσότερους του ενός αντιστροφείς.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά έκανα λάθος την ισχύ θα την διορθώσω και στο πρώτο post έχει δίκαιο ο Romanos.

 

Αναλυτικά: ισχύς εγκατάστασης 9,075kWp, πάνελ suntech 275W, 33 πλαίσια.

 

Επειδή είναι μικρή η ισχύς δε ξέρω πόσο αποδοτικός θα είναι ένας 3Φ αντιστροφέας των 10kW. Νομίζω η SMA δεν έχει μικρότερο 3Φ από τον 10000ΤL. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατα τη γνωμη μου καλυτερα 3 παρα ενας μονο και μονο σε περιπτωση βλαβης να μην σου ριχνει εξω ολο το παρκο και να εχεις να ψαχνεις για ενα ινβερτερ σε ολο τον κοσμο.

Αν κανω λαθος πειτε μου....

 

Ποια περίπτωση είναι πιο πιθανή?Να χαλάσει ο 1 (τριφασικός)inverter ή 1 από τους 3 (μονοφασικούς)?Προφανώς πιο πιθανή περίπτωση είναι η δεύτερη.Όταν χαλάσει 1 μονοφασικός inverter τότε δεν θα έχουμε μια φάση(L1,L2,L3),άρα θα υπάρχει ανισορροπία ρεύματος πάνω από 20% με αποτέλεσμα νομίζω να τίθεται η εγκατάσταση εκτός λειτουργίας και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Θα είσαι 10% κάτω έτσι. Ίσως από πλευράς απόδοσης να πήγαινες στους 3 μονοφασικούς. Από άποψη τιμής και ευκολίας σίγουρα ο τριφασικός.

 

@Romanos Δεν έχουν οι inverter στην Ελλάδα έλεγχο για ασσυμετρία (δηλαδή μερικοί έχουν απλά την έχουμε απενεργοποιημένη).

Link to comment
Share on other sites

Άρα σε αυτή την περίπτωση Σταύρο ο μετρητής πόσες KWp θα δείχνει?Τα 2/3 του συνολικού Φ/Β συστήματος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.