Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Τσιμεντοκονια ή Perlobeton S ??


fireblade1

Recommended Posts

Καλησπερα σας, ειμαι νεος στο φορουμ, ο λογος που γραφτηκα ειναι επειδη ανακαινιζω το σπιτι μου εχω πολλα ερωτηματα.

Ενα απο αυτα ειναι το εξης: Επειδη λοιπον η οικοδομη ειναι διορωφη, στην θεσσαλονικη, με αδεια το του '64 και εχει μνημη απο τον σεισμο του '78 θελησα να βγαλω τα παλια γκρο-μπετο για να την απαλαξω απο νεκρα βαρη αλλα και γιατι δεν ηταν αλφαδιασμενα σωστα οπως επισης και το οτι θα κερδισω κατι σε ηχοθερμομονωση απο την χρηση νεων υλικων.

 

Κατεληξα λοιπον στο Perlobeton s, και απ οτι εχω καταλαβει κανενας "μαστορας" δεν ξερει τι ειναι και ολοι το μπερδευουν με τα αφρομπετα λεγοντας μου οτι απλα δεν κανει, "καθεται" μετα απο καιρο..κανει ρωγμες...και διαφορα τετοια..."τιναζει" λενε απο την πλακα..η τιναζουν τα πλακακια απο πανω του...

Εχω εναν ενιαιο χωρο 75τ.μ. και 3 δωματια των 10-14τ.μ.

Ο λογος που θελω να βαλω Περλομπετον ειναι για λογους ηχοθερμομονωσης και κοστους, καθως η λυση με dow εκτοξευει το κοστος, αλλα και απαιτει παλι τσιμεντοκονια, λιγοτερη μεν αλλα την απαιτει.

 

Τι πρεπει να προσεξω?

 

Εχω βρει τεχνιτη που το εχει ξαναριξει λεει αλλα καπου μου τα μασουσε στις αναλογιες...

 

Καθε βοηθεια σας μου ειναι πολυτιμη.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, πριν από λίγους μήνες κάποιος σαν κι εσένα άνοιξε θέμα με τον ίδιο τίτλο χωρίς να μπει στον κόπο να ψάξει λίγο... Έτυχε μάλιστα να του απαντήσω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Εαν χρησιμοποιηθεί perlobeton s προτείνεται αυτή να είναι η τελική επιφάνεια πριν την επικόλληση των πλακιδίων ή είναι προτιμότερο να μπει μια στρωση τσιμεντοκονίας και μετά τα πλακάκια;

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη και οικονομικοτερη λυση ειναι η ελαφροπετρα, διοτι και αρκετο βαρος γλυτωνεις και οι αναλογιες τσιμεντου νερου ειναι ιδιες, οποτε οποιοσδηποτε μαστορας θα την δουλεψει ευκολα ασχετα ακομη και αν δεν την εχει ξαναδει στην ζωη του και το κυριοτερο.. η επιφανεια θα ειναι υπεραρκετα σκληρη να δεχθει την κολλα. Ο περλιτης ''χανει'' παρα πολλυ ογκο (θα αγορασεις πολυ περισσοτερα κυβικα), θελει αλλες αναλογιες νερου-τσιμεντου και παρα πολυ ανακατεμα, οποτε ο μαστορας θα αργει ετσι, δεν θα περιμενει (καλα θα κανει αμα δεν πληρωθει σωστα) θα βαζει πιο πολυ νερο (αμα ξερει τι κανει θα βαζει και παραπανω τσιμεντο, εξτρα κοστος δηλαδη), η επιφανεια ετσι θα τριβει κτλ κτλ...

Edited by Στελιος1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.