Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή δοντιών γραναζιών


energeia

Recommended Posts

Θέλω να φτιάξω κάποια γρανάζια από ξύλο για ένα μηχανισμό. Τα γρανάζια θα γυρίζει το ένα το άλλο και σκέφτομαι για διαμέτρους γύρω στα 6cm και 20cm. Δεν ξέρω όμως τι διαστάσεις να φτιάξω τα δόντια του κάθε γραναζιού ώστε να γυρίζει το ένα το άλλο χωρίς προβλήματα. Επίσης δεν ξέρω και τι σχήμα να τους δώσω: μυτερά; τετράγωνα; Τι λόγο ύψους προς βάση πρέπει να έχουν για να δουλεύουν καλά;

 

Καμιά βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

δες τα βιβλια του ιδρύματος ευγενίδου, εκεί θα πάρεις πρακτικές συμβουλές.

Εναλλακτικά δες τις εκδόσεις ΙΩΝ, εκεί έχουν εφαρμοσμένες τέχνες και πρακτικές.

Link to comment
Share on other sites

είσαι μηχανολόγος;

 

Γενικά στα μαθήματα των στοιχείων μηχανών (άρα και σε οποιοδήποτε βιβλίο φέρνει τον εν λόγω τίτλο έχει αναλυτικό υπολογισμό)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δεν είμαι μηχανολόγος αλλά είναι ο φίλος μου και ξεφύλλιζα μόλις σήμερα το πρωί (!) ένα βιβλίο στοιχείων μηχανών.

Με μια επιφύλαξη (είπαμε, δεν είμαι μηχανολόγος):

 

(1) tο=π*do/z το βήμα, δηλαδή το μήκος του τόξου από δόντι σε δόντι, όπου z=αριθμός δοντιών και do=διάμετρος βασικού κύκλου

 

(2) do=m*z η διάμετρος του βασικού κύκλου

 

(3) hz=2m + Sk το ύψος του δοντιού, όπου Sk=(0,1 ως 0,3)*m και m=μέτρο του δοντιού

 

(4) dk=do+2hκ=do+2m η διάμετρος του κύκλου κεφαλής

 

(5) n1/n2 = d2/d1 = z2/z1 όπου n=ο αριθμός των στροφών

 

(6) U=π*do*n/60000 η ταχύτητα περιστροφής του γραναζιού (αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρη απ'έξω γι'αυτόν τον τύπο)

 

 

Επομένως αν πχ οι διάμετροι 6εκ και 18εκ που αναφέρεις είναι οι διάμετροι του βασικού κύκλου....

 

d2/d1 = z2/z1 = 18/6 = 3 η αναλογία δοντιών ανάμεσα στα δύο γρανάζια

 

Θα διαλέξεις αριθμό δοντιών z και από εκεί θα βρεις το m και το to μέσω των (1) και (2). Από το m μέσω της (3) θα βρεις το hz (που είναι το συνολικό ύψος του δοντιού από τον πόδα ως την κεφαλή)

Αν πάλι οι διάμετροι που αναφέρεις είναι οι διάμετροι των κύκλων κεφαλής τότε μπορείς να μεταπηδήσεις στην do μέσω της (4).

 

Αυτά θυμόμουν, περισσότερα στο βιβλίο που σου αναφέρουν παραπάνω...

Ελπίζω να μην έγραψα καμιά βλακεία. Πάρε μια ιδέα αλλά τσέκαρέ τα οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Όχι δεν είμαι μηχανολόγος, χημικός μηχανικός είμαι.

Βρήκα και την εξής ιστοσελίδα που έχει πολύ σημαντικές πληροφορίες και για διάφορους τύπους γραναζιών.

http://www.pic-design.com/tech/gear_form/gear_form1.htm

http://www.pic-design.com/PICSmartCAT/techdata/CompFrame.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

στοιχεια μηχανων ΙΙΙ Μιχάλης Φρυδάκης

Εκεί θα μάθεις πολλά για οδοντωτούς τροχούς και σχεδίαση μειωτήρα ροπές διαγράματα κτλ

Αν ασχολείσαι με αυτό είναι ένα καλό βιβλίο με όλα τα στοιχεία μελέτης ενός μειωτήρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.