Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θόρυβος από καλοριφέρ


ΟΩΝ

Recommended Posts

Εφόσον είσαι σε οικοδομή με αυτονομία η μείωση της θερμοκρασίας του θερμοστάτη του κυκλοφορητή σε διευκολύνει μόνο όταν είσαι ο πρώτος που ζητάει θέρμανση, δηλαδή μάλλον σπάνια.

 

Ο ήχος δεν είναι κάτι κακό, σε παλαιότερες εποχές (με του κολλητούς σιδηροσωλήνες) κάθε αξιοπρεπής (από πλευράς μεγέθους) εγκατάσταση "έτριζε". Πιθανότατα, εφόσον ο ήχος δεν είναι ισχυρός, παράγεται μακρυά από το διαμέρισμά σου (ενδεχομένως στην κεντρική της προσαγωγής) και απλώς ο ήχος μεταδίδεται μέσω των σωληνώσεων (αν είναι σιδερένιες).

 

Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι, αλλά αν οι σωληνώσεις είναι εξωτερικές, δοκίμασε να χαλαρώσεις λίγο τα στηρίγματα. Αν είναι πλαστικές κούνα λίγο τα σώματα δεξιά αριστερά (σύρε τα πάνω στα στηρίγματα)...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και από εμένα. Όπως περιέγραψες το θόρυβο στο αρχικό σου μήνυμα gp1, έγω το καταλαβαίνω σαν συστολοδιαστολές του σώματος (ειδικά αν είναι panel ακούγεται εντονότερα). Για το θόρυβο αυτό ευθύνονται τα στηρίγματα του σώματος, τα οποία είναι πλαστικά. Ενδεχομένως μάλιστα, όταν ήταν καινούρια τα σώματα να μην ακούγονταν. Αυτό γιατί τότε οι συναρμογή μεταξύ στηρίγματος και σώματος ήταν σφικτή. Σιγά σιγά όμως υπέστησαν φθορά και η συναρμογή έγινε πιο ελεύθερη. Είναι λογικό, λοιπόν, να διαρκεί 3 - 4 λεπτά ο θόρυβος, γιατί τόσο διαρκεί περίπου το μεταβατικό στάδιο όπου υπάρχει αύξηση ή μείωση της θερμολρασίας μέχρι να σταθεροποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείτε άδικα, συστολοδιαστολές είναι το 99% των περιπτώσεων. Μάλιστα σε φάση συστολής, το τικ-τικ-τικ είναι πολύ πιο αργό, γιατί τα σώματα ζεσταίνονται γρήγορα και κρυώνουν αργά.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές το φαινόμενο αυτό είναι έντονο όταν τα σώματα είναι κακής ποιότητας ή λείπουν τα πλαστικά αντικραδασμικα στα στηρίγματα όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω….

Έχω όμως παρατηρήσει ότι πολλές φορές αυτό συμβαίνει όταν ο κυκλοφορητής είναι υπερδιαστασιολογιμένος...ως συνήθως.

Ένα σώμα 2000 θερμίδων πόσο νερό να περιέχει; 8 με 10 λίτρα.

Αν θέλει παροχή 130 λίτρα τότε σε 4 με 5 λεπτά ανανεώνεται πλήρως το νερό με ζεστό νερό…. Αν όμως αντί να περνάμε 130 λίτρα περνάμε 250-300 λίτρα ανα ώρα τότε λογικά το σώμα παθαίνει ένα σοκ από την απότομη αλλαγή.

Σε αυτές τις περιπτώσεις η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να γίνει εξισορρόπηση.

Αν έχουμε αυτονομίες θα βοηθήσει ένας inverter κυκλοφορητής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις γνώμες.

Πράγματι, το φαινόμενο οφείλεται σε συστολο-διαστολές. Διαβάζοντας τα μηνύματά σας, έκανα το εξής, μόλις άρχισαν οι θόρυβοι: Πίεσα με τα χέρια μου ένα θερμαντικό σώμα προς τα στηρίγματά του, και ο θόρυβος σταμάτησε. Μόλις το άφησα, ξανάρχισε.

Τώρα, η αιτία που είναι έντονοι οι θόρυβοι, νομίζω πως είναι ότι η συστολο-διαστολή είναι απότομη. Δηλαδή το σώμα παθαίνει "σοκ" από την μεγάλη παροχή νερού που στέλνει ο (υπερδιαστασιολογημένος) κυκλοφορητής, όπως είπε ο aithilenio στο προηγούμενο μήνυμα.

Πιστεύω πως υπάρχει μια "ισορροπία" ρυθμίσεων του κυκλοφορητή μεταξύ μιας χαμηλής τιμής, κατά την οποίαν τα σώματα θέλουν ακόμη και καθημερινή εξαέρωση, και μιας ψηλής τιμής, που τα σώματα "μπουκώνουν" απότομα με καυτό νερό.

Επειδή έχω ζήσει και τις δυο περιπτώσεις (βλ. μήνυμά μου με αριθμό #3 ανωτέρω), προτιμώ το δεύτερο από το να έχω το συνεχές άγχος της εξαέρωσης.

Γι' αυτό, θα ήθελα να ρωτήσω επιπλέον:

1. Δημιουργείται πρόβλημα αν διατηρηθεί η κατάσταση της "ψηλής" ρύθμισης του κυκλοφορητή; Μπορεί δηλαδή να προκληθεί βλάβη κάπου στο σύστημα θέρμανσης;

2. Πώς επηρεάζεται το κόστος των κοινοχρήστων μου ανάλογα με τις δύο ρυθμίσεις ("ψηλή" ή "χαμηλή");

3. Υπάρχει τρόπος να γίνει βέλτιστη ρύθμιση του κυκλοφορητή ώστε ούτε να "πυρώνουν" τα θερμαντικά σώματα και ούτε να χρειάζεται συχνή εξαέρωση;

4. Αυτήν την εργασία πρέπει να την κάνει ο υδραυλικός ή ο "καυστηρατζής";

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, διάλεξες την ποιο απίθανη αιτία, τον υπερδιαστασιολογημένο κυκλοφορητή... Ο οποίος μπορεί να προκαλέσει θόρυβο, υδραυλικής προέλευσης όμως. Αν πιστεύεις ότι η αιτία είναι η αθρόα είσοδος στο σώμα του ζεστού νερού, η λύση δεν βρίσκεται στον κυκλοφορητή αλλά στο βανάκι του σώματος: κλείσ' το και άνοιξέ το 1/4 ή 1/2 της στροφής...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gp1 η ισορροπία που λες παραπάνω νομίζω ότι δεν είναι άλλη από την απαραίτητη παροχή που χρειάζεται το θερμαντικό σώμα για να αποδώσει την ισχύς του.

Αυξάνοντας τραγικά την παροχή δηλαδή μικραίνοντας το ΔΤ των σωμάτων η αύξηση της ισχύς είναι πολύ μικρή και όλο προβλήματα δημιουργούνται στην εγκατάσταση.

 

Όσο για τον αέρα δεν νομίζω να έχει καμία σχέση η χαμηλή ροή του νερού….Θα έλεγα ότι το αντίθετο μπορεί να συμβεί.

Για να εξισορροπηθεί σωστά μία εγκατάσταση νομίζω ότι είναι έργο αποκλειστικά των φίλων μας των μηχανολόγων όταν κάνουν την μελέτη εφαρμογής.

Έλα όμως που μελέτες εφαρμογής σπάνια συναντά κανείς.

Οι λόγοι πολλοί . Κατά την γνώμη μου μεγάλο μέρος της ευθύνης που δεν υπάρχουν μελέτες εφαρμογής έχει το κράτος πρωτίστως που δεν έχει θεσμοθετήσει και τυποποίηση αυστηρά την μηχανολογική μελέτη.

Μεγάλο μέρος της ευθύνης έχουν και οι κατασκευαστές όπως και αρκετοί πολιτικοί μηχανικοί που από μηχανολογική άγνοια υποτιμάν την μελέτη του μηχανολόγου.

Αλλά και εμείς οι υδραυλικοί πολλές φορές νομίζουμε ότι η εμπειρία υπερνικά την επιστήμη και κάνουμε του κεφαλιού μας και έχουμε μερίδιο ευθύνης.

 

Από εκεί και πέρα αν δεν έχουν εξισορροπηθεί τα κυκλώματα από την μελέτη τότε πάμε σε κολπάκια που χρειάζεται χρόνο εμπειρία και θερμόμετρα.

 

Διαφωνώ με τον φίλο τον Αλέξη που λέει ότι παίζονται κάποιος με τους διακόπτες στα τυφλά μπορεί να εξισορροπήσει.

 

Φίλε Αλέξη όταν έχουμε αυτονομίες με κυκλοφορητή σταθερών στροφών που πιθανόν να είναι και υπερδιαστασιολογιμένος λογικό δεν είναι αν λειτουργεί για λίγες αυτονομίες να έχει πολύ μεγάλη παροχή;

Αν σε ενδιαφέρει ρίξε μια ματιά αν θέλεις στο παρακάτω λίνκ….

Πριν κάνα δύο χρόνια που αναζητούσα φανατικά και εγώ να δω τι μπορεί να συμβαίνει με τις αυτονομίες και τους κυκλοφορητές έκανα μία εργασία και την δημοσίευσα σε άλλο φόρουμ και στο περιοδικό υδραυλικός. Μπορεί να την βρεις ενδιαφέρουσα.

http://www.ydravlikos.gr/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=1527:----inverter&catid=7:-&Itemid=65

Link to comment
Share on other sites

aithilenio, μάλλον δεν ήμουν αρκετά σαφής: Η ταχύτητα ροής μέσα στο σώμα δεν μεταβάλει το μέγεθος της διαστολής, παρά μόνο το χρονικό διάστημα στο οποίο αυτή θα συντελεστεί. Δεν είναι δυνατόν να φταίει η η ταχύτητα ροής για ένα πρόβλημα που είναι θέμα διαστολής. "Θερμικό σοκ" για αυτές τις διαφορές θερμοκρασίας και αυτά τα υλικά δεν υφίσταται. Εξάλλου, με αυτά που περιέγραψε ο φίλος μας, το νερό μέσα στο σώμα κάνει 4 λεπτά να ανανεωθεί, χρόνος που χαρακτηρίζεται μάλλον ικανοποιητικός, αν όχι μεγάλος (φυσικά εξαρτάται και από το μέγεθος του σώματος).

Link to comment
Share on other sites

Παλαιά είχαμε τα θερμαντικά σώματα λαδιού.

Όταν τα ανάβαμε και τα βάζαμε στην μεγάλη σκάλα ακούγαμε γραπ γρουπ όπου κάποια στιγμή ηρεμούσαν….

Με την ίδια λογική όταν εχεις ένα θερμαντικό σώμα με μέση θερμοκρασία την θερμοκρασία του περιβάλλοντος….δηλαδή 20 βαθμούς και μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα την αλλάζεις σε 75 θεωρώ λογικό να κοπανάνε τα σώματα…

Το ίδιο συμβαίνει πολλές φορές και στους θερμοσίφωνες αλλά και στους λέβητες.

Πυστεύω ότι αν αυτή η μεταβολή γίνει ομαλα και αργά το σώμα συμπεριφέρετε καλύτερα.

Στους λέβητες μάλιστα αν είναι μαντεμένιοι μπορεί να προκληθεί το γνωστό θερμικό σοκ και να κάνει κρακ το μαντέμι.

Έχω υιοθετήσει λοιπόν ότι το νερό μέσα στο θερμαντικό σώμα πρέπει να ρέει σαν συρίγγιο… Φράση που χρησιμοποιεί δάσκαλος μηχανολόγος για να δώσει έμφαση στην ροή του νερού μέσα σε ένα θερμαντικό σώμα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένα σώμα δουλεύει με μεγάλη παροχή, απλά καταλαβαίνουμε πιο έντονα το θόρυβο από την διαστολή, διότι συμβαίνει σε μικρότερο χρόνο. Ακούμε το τακ-τακ-τακ με μεγάλη συχνότητα και μας κάνει μεγαλύτερη εντύπωση.

 

Εξάλλου, με αυτά που περιέγραψε ο φίλος μας, το νερό μέσα στο σώμα κάνει 4 λεπτά να ανανεωθεί, χρόνος που χαρακτηρίζεται μάλλον ικανοποιητικός, αν όχι μεγάλος (φυσικά εξαρτάται και από το μέγεθος του σώματος).

 

Από ότι θυμάμαι, για σώματα πάνελ, έχουμε περίπου 300Kcal/h/ για κάθε λίτρο χωρητικότητας του σώματος σε νερό. Η αναλογία αυτή μπορεί να αλλάζει από κατασκευαστή σε κατασκευαστή, καί από τύπου σε τύπο (11, 22, 33), αλλά μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε σαν τάξη μεγέθους. Αν λοιπόν ένα σώμα 300Kcal/h δουλεύει με ΔΤ=15C, η παροχή νερού είναι 20lt/h, δηλαδή πραγματοποιούνται 20 ανανεώσεις του όγκου του νερού την ώρα, ή αλλιώς μια ανανέωση ανά 3min.

 

Οπότε, αν το επίμαχο σώμα είναι πάνελ, η ροή σε αυτό δεν μπορεί να χαρακτηριστεί μεγάλη.

 

(Ανεξάρτητα από το μέγεθος του σώματος, ο χρόνος ανανέωσης του νερού είναι ίδιος αν οι ροές έχουν ρυθμιστεί σωστά, δηλαδή για ίδιο ΔΤ σε κάθε σώμα. Ο χρόνος ανανέωσης μπορεί να αλλάξει αισθητά ανάλογα με τον τύπο του σώματος, πχ πάνελ, ακαν, runtal κλπ, επειδή κάθε τύπος σώματος έχει διαφορετική χωρητικότητα για την ίδια ονομαστική ισχύ.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.