Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θόρυβος από καλοριφέρ


ΟΩΝ

Recommended Posts

Θανάση θεώρησε δεδομένο ότι το πρώτο πράγμα που κοιτάω πάντα είναι η στήριξη του σώματος.

Σε αυτό το σώμα λες και πάθαινε σοκ τρίζαν οι λαμαρίνες.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γρηγόρη, το runtal είναι όπως αυτό της φωτογραφίας, δηλαδή ψηλό?

Μακρύ runtal με στήριγμα δαπέδου, σε πολυκατοικία, όπου μπορεί να μπει νερό θερμοκρασία 80C μόλις ανοίξει η ηλεκτροβάνα, κάνει θόρυβο που δεν μπορείς να συναντήσεις σε άλλο σώμα!

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αντίστοιχο πρόβλημα είχα και εγώ στο σπίτι μου. Ο υδραυλικός είτε από άγνοια είτε από βαριομάρα δεν τοποθέτησε στα σώματα τα U (βάσεις) σιλικόνης στα σημεία στήριξης. Το "τικ ττκ" ακουγόταν στο σημείο στήριξης λόγω της διαστολής-συστολής του σώματος.

 

Ευτυχώς βρήκα άλλα U και τα έβαλα μόνος μου. Πλέον δεν ακούγεται καθόλου.

 

Μόλις τράβηξα μια φωτογραφία για να καταλάβετε ποιες βάσεις λέω "U". Δεν ξέρω πως τις ονομάζει ο κατασκευαστής

 

Το έχω κυκλώσει για να καταλάβετε για ποιο λέω. Ουσιαστικά λειτουργεί σαν έδρανο ολίσθησης ώστε να γίνεται αθόρυβα η διαστολή-συστολή.

post-7375-0-53982300-1338137241_thumb.jpg

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επανέρχομαι στο θέμα και θέτω το εξής ερώτημα:Τι γίνεται με τις ροές του δικτύου τώρα που τοποθετούνται αντλίες θερμότητας σε εγκαταστάσεις που είναι σχεδιασμένες για λέβητα;Θα υπάρξουν προβλήματα στις σωληνώσεις δεδομένου της μεγαλύτερης ταχύτητας και του μικρότερου Δt που δουλεύουν οι αντλίες θερμότητας;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πω και αναρωτιόμουν γιατί άρχισαν δύο σώματα στο σπίτι να χτυπάνε μετά από 4 χρόνια χρήσης..

 

Είχα βρει κατά καιρούς και στο πάτωμα πλαστικές βάσεις αλλά δεν έδωσα σημασία!  :shock:  :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

από τα πιο εκνευριστικά θέματα στη θέρμανση με σώματα, είναι τα ακανόνιστα τικ- τακ από συστολές- διαστολές.

Να έχεις δύο σώματα χωρίς λαστιχάκια στη βάση στήριξης και να χτυπά μόνο το ένα... και να μην μπορείς να βρεις την αιτία.

Εγώ θα σας πω τη δική μου εμπειρία χωρίς πάντα αυτό να είναι η λύση.

Αποφασίζω να βάλω θερμοστατικές κεφαλές σε δύο σώματα (ήταν υπερδιαστασιολογημένα με αποτέλεσμα στα δωμάτια αυτά να μην μπορείς να ανασάνεις και να πονάει το κεφάλι σου- ο θερμοστάτης στη μέση του σπιτιού και ρυθμισμένος στους 20 βαθμούς και στα δωμάτια να έχει 23!!!!)

Επειδή καταπιάνομαι με όλα, τις τοποθετώ μόνος μου. Αλλάζω και τους διακόπτες, βάζοντας νέους με δυνατότητα ρύθμισης του by-pass (το γνώριζα από παλαιότερη εγκατάσταση ότι χωρίς αυτούς τους διακόπτες, όταν κλείνει η κεφαλή, αρχίζει το σφύριγμα).

Και τότε ξεκινάνε τα τακ-τακ...

Δε μπορούσα να καταλάβω τι φταίει. Ρωτούσα υδραυλικούς και δε μπορούσαν να μου δώσουν κάποια απάντηση. Ρωτούσα μηχανολόγους αν το έχουν αντιμετωπίσει, μου έλεγαν ναι, αλλά δε μπορούσαν να βρουν τη λύση.

Τελικά, παρατηρώντας, κατάλαβα ότι αυτό το "τακ" προέρχονταν από το χρωμέ σωληνάκι του εξωτερικού βρόγχου. Δεν το είχα κόψει στα σωστά μέτρα κα δεν είχα ισομοιράσει την απόσταση κατά την τοποθέτηση, οπότε υπήρχε επαφή με τις γωνιές που βιδώνονται στο σώμα.

Το έκοψα στα σωστά μέτρα, έκανα σωστή τοποθέτηση και από τότε δεν ξανάκανε "κιχ".

Edited by lem-x24
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.