Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη ασθενών ρευμάτων σε κατοικία


imarkou

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι πολύ βασικό,μιας και άσχετος: τα ασθενή ρεύματα έχουν δικό τους ξεχωριστό πίνακα και έτσι αποτυπόνονται και στα ηλεκτρολογικά σχέδια;; Επίσης ο μετρητής της ΔΕΗ είναι καλύτερα έξω ή μέσα στο κλιμακοστάσιο;;

Επίσης η αποτύπωση τους είναι υποχρεωτική;;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξεις τον τίτλο σε λίγο από όλα :P

 

Τους μετρητές ΕΞΩ δεν τους δέχεται η ΔΕΗ μέσα (εκτός εξαιρέσεων σε παλιά μαγαζιά κτλ κτλ)

 

Η αποτύπωση των ασθενών μετά ΚΕΝΑΚ εποχή είναι υποχρεωτική

 

Πίνακα....κοίτα για τα τηλέφωνα θα δείξεις έναν κατανεμητή στο κλιμακοστάσιο (ε αυτό είναι ο πίνακας) data ΔΕΝ θα βάλεις καθότι άσχετος και κανείς δεν τα ζητάει στην πολεοδομία δεν υπάρχει λόγος να μπλέξεις. Κουδούνι θυροτηλέφωνο δείχνεις κανονικά + τους μετασχηματιστές του.

Link to comment
Share on other sites

Τα ασθενή ρεύματα δεν έχουν στάνταρ προδιαγραφές, εκτός από την εγκατάσταση του τηλεφώνου όπου ισχύουν προς το παρόν οι προδιαγραφές του ΟΤΕ.

 

Η δομημένη καλωδίωση δεν είναι υποχρεωτική, μόνο αν την θέλει ο πελάτης.

 

Σε λίγο καιρό θα ισχύει και αυτό (αν ψηφιστεί).

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=27471&highlight=%E1%F3%E8%E5%ED%FE%ED

 

Ο μετρητής της ΔΕΗ μπαίνει υποχρεωτικά σε χώρο προσβάσιμο από τον υπάλληλο που θα μετρήσει την κατανάλωση. Αν θες συνεννοείσαι να βάλεις μέσα τον μετρητή (σε κοινόχρηστο τμήμα του κτιρίου) και να δόσεις κλειδιά στο συνεργείο μετρήσεων. Αν το δεχτεί η ΔΕΗ είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκαν μηνύματα από άλλο θέμα.

 

Βοηθείστε στην οργάνωση του φόρουμ:

 

1) Κάντε αναζήτηση πριν ανοίξετε νέο θέμα.

 

2) Μην θέτετε τα ερωτήματά σας όπως σας βολεύει, αλλά με βάση τη δομή του φόρουμ. Όταν έχετε παραπάνω από ένα ερώτημα, μπορείτε να συμμετάσχετε σε παραπάνω από ένα θέμα. Μην θέτετε διαφορετικού περιεχομένου ερωτήματα στο ίδιο θέμα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά για την αναστάτωση, ένα παράδειγμα ηλεκτρολογικής μελέτης διάβαζα και τον μετρητή τον είχε εντός κλιμακοστασίου καθώς επίσης για τα ασθενή πλησίον του πίνακα κοινοχρήστων, ένα ''κουτάκι'' του οποίου οι διαγώνιες τέμνονται. Τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς είναι.... για αυτό και οι απορίες

Link to comment
Share on other sites

το κουτάκι κοντά στον πίνακά κοινοχρήστων σωστά στο λένε τα ρολόγια όμως πάντα έξω.

Link to comment
Share on other sites

.....καθώς επίσης για τα ασθενή πλησίον του πίνακα κοινοχρήστων, ένα ''κουτάκι'' του οποίου οι διαγώνιες τέμνονται. Τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς είναι.... για αυτό και οι απορίες

 

Αυτό το "κουτάκι" με τις τεμνόμενες διαγώνιους, χρησιμοποιείται συνήθως σαν σύμβολο για τον κατανεμητή της τηλεφωνικής εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα παιδιά. Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα

Από την εταιρεία μου μου έχει ζητηθεί το εξής.

Υπάρχει ένα κτίριο 16 γκαρσονιερών. Σε κάθε διαμέρισμα πρέπει να

καταλήγει μια γραμμή τηλεφώνου και μία γραμμη data. To κάθε διαμέρισμα

θα έχει διαφορετικό αριθμό τηλεφώνου (εσωτερικό από το τηλεφωνικό κέντρο)

Ερωτήσεις:

 

Το καλώδιο από το τηλεφωνικό κέντρο θα οδεύει υπόγεια και θα είναι A02YSF(L)2Y. Πόσων ζευγών?

Αυτό θα καταλήγει στο κουτί τερματισμού (διαστάσεις? οριολορίδες? και τι γενικά τι περιέχει.

Εντός πλαστικού σωλήνα κατάλληλης διατομής (λογικά Φ50) πάει στον κατανεμητή. Αυτός από τι αποτελείται?

Απο κεί φέυγουν δύο? καλώδια ftp 6e ένα για κάθε θέση δωματίου?

θα χρειαστεί τοποθέτηση κουτιών διακλάδωσης για αναποφύγουμε μεγάλλα ευθύγραμμα τμήματα?

 

Παρακαλώ για μια βοήθεια καθώς μέχρι στιγμής ασχολούμουν μόνο με ισχυρά και υποσταθμούς και

τα τηλεφωνικά μου είναι αγνωστα ακι έχω πελαγώσει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

με λίγα λόγια, θες να σου κάνουμε την μελέτη :P 

 

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.