Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Google Sketchup - το Δωρεάν 3D σχεδιαστικό


Recommended Posts

Σε όσους συνάδελφους δεν γνωρίζουν το Google Sketcup. http://sketchup.google.com/, προτείνω να ρίξουν μιά ματιά.

Εχει εκπληκτικές δυνατότητες και είναι δωρεάν :D

Πανεύκολη και γρήγορη 3d σχεδίαση. Εξαγωγή σε dwg.

 

Μερικές μεταφράσεις και συλλογές βίντεο θα βρείτε στην ιστοσελίδα μας http://www.reissis.gr/

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε το έχω δουλέψει και είναι όντως πολύ καλό.

Αν δεν κάνω λάθος έχει δυνατότητα ό,τι σχεδιάσεις να το "περάσεις" στο Google Earth αλλά εγώ που το έχω προσπαθήσει το βγάζει σε 2D και όχι σε 3D.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Εχμ ναι αλλά περισσότερο έτσι για να δω πως είναι. Βοηθά περισσότερο για να πάρεις μια ιδέα σαν προσχέδιο δηλαδή παρά για τρελές καταστάσεις(βέβαια δεν έχω λιώσει το πρόγραμμα απλά είναι πολύ φιλικό στον χρήστη για γρήγορα πράγματα). Επίσης εγώ το έχω χρησιμοποιήσει μόνο για μηχανολογικού τύπου σχέδιο (κυρίως επειδή είναι πανεύκολο να φτιάξεις κυλίνδρους και να τους προεκτείνεις ή μεταφέρεις στον χώρο και είναι δωρεάν). Σε καμία περίπτωση δεν το έχω δουλέψει σε επαγγελματικά επίπεδα. Γτ δεν δοκιμάζεις και μόνος σου με το δωρεάν sketchup (αυτό έχω χρησημποιήσει)?

 

Η έκδοση που πληρώνεις είναι η pro στην οποία έχεις ένα 8ωρο δωρεάν χρήσης για να δεις της δυνατότητες. Μπορείς παντα να ασχοληθείς με το απλό για μερικές μέρες να πάρεις το κολάει και μετά να κατεβάσεις το pro να δεις και μόνος σου αν αξίζει (και πες μας μετά τα πορίσματα!).

 

http://sketchup.google.com/download/

 

 

ακόμη για να δεις αναλυτικά τις διαφορές και... την τιμή (:cry:) κοίτα εδώ

Link to comment
Share on other sites

πολύ δυνατό για προσχέδια και συνεργάζεται με 3dmax. Βέβαια η παρουσίασή του μοιάζει με cartoon.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το δοκιμάσεις και να δεις τις δυνατότητές του, είναι πολύ φιλικό και πολύ εύκολο στην εκμάθησή του. Δεν κάνει για επαγγελματική 3D απεικόνιση, αλλά είναι παρά πολύ καλό για απλά πλην όμως πολύ τίμια 3D σχέδια για να καταλάβει ο πελάτης πως θα είναι π.χ. το σπίτι του.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ sketchup Πάνς από 6 χρόνια

σε 2-3 ώρες πας με σκαριφο#διάστατα σχέδια στον πελάτη και συζητάς δίαφορα.

ειδικά να έχεις και προχειρο προτζέκτορα κάνεισ αλλαγες απί τόπου.

προκειται για ΤΟ πιο εύκολο προγραμμα 3 διαστάσεων και ρεαλισμού και όχι φωτορεαλισμού

 

πολύ καλό για αυτό που προσφέρει

 

Χάρης

 

υ.γ καμία σχέση με φωτορεαλισμό βέβαια στο αποτέλεσμα αλλά και καμία σχέση στην ώρα που αφιερώνεισ όπως και στο επίπεδο των γνώσεων. αν κάνεισ τα tutorials απο την ιστοσελίδα τους το ίδιο απόγευμα σχεδιάζεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει αρχίσει να μου αρέσει το περιβάλλον του σε επικίνδυνο βαθμό,ξέρετε κανενα τρόπο να μπορεί να διαβάσει dxf ωστε να του περναμε κατόψεις απο autocad?Μόνο .skp διαβάζει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.