Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση μη ολοκλήρωσης ΕΣΠΑ


sophi@

Recommended Posts

Συνάδελφοι έλαβα χθες τη βεβαίωση μη οκλοκλήρωσης της επένδυσης.Επικαλούνται το γεγονός ότι η αντιστοίχιση με τον επιλέξιμο ΚΑΔ 71.12.1 έγινε στις 23-3-2009 ,ενώ όφειλα να τον έχω από την αρχή του 2009.Επικοινώνησα και με την ΕΛΑΝΕΤ και την ΑLPHA Tράπεζα αλλά δεν έβγαλα άκρη.Σκοπεύω να κινηθώ δικαστικά γιατί αυτό που συμβαίνει είναι κοροϊδία.Μου ανακοινώνουν με επίσημη επιστολή "η πρότασή σας εγκρίθηκε για επιχορήγηση....Προχωρείστε σε υλοποίηση ...",προβαίνω σε αγορές 10.000 ευρώ και τώρα μου λένε δε σε επιχορηγούμε.Είναι κανείς άλλος στην ίδια μοίρα με μένα,μπορεί να μου δώσει κάποια συμβουλή?

Link to comment
Share on other sites

Επικαλούνται το γεγονός ότι η αντιστοίχιση με τον επιλέξιμο ΚΑΔ 71.12.1 έγινε στις 23-3-2009 ,ενώ όφειλα να τον έχω από την αρχή του 2009.

 

Ουσιαστικα η αλλαγη ΚΑΔ εχει γινει την 1η Δεκεμβριου του 2008. Απλα εμεις πηγαμε στις Δ.Ο.Υ. και πηραμε αντιγραφα εναρξης επιτυδευματος οπου ολα αναγραφουν την αλλαγη της επιχειρησης την 1η Δεκεμβριου του 2008.

 

Αυτο που καναμε ολοι μετα την αναγγελια του προγραμματος ΕΣΠΑ ηταν μονο να αλλαξουμε τον παλαιο ΚΑΔ 78383 με περιγραφη 74203400 σε 71121000 για τους Πολιτικους Μηχανικους. Αλλα επαναλαμβανω η Βεβαιωση μεταβολης Επιχειρησης απο μονη της γραφει ψηλα δεξια ημερομηνια μεταβολης επιχειρησης 01/12/2008.

 

Αν ισχυουν οσα λες ορθα εγκριθηκε η προταση σου για υλοποιηση αλλα οπως εχω πει ξανα οι ΕΦΔ δεν ειχαν ιδεα τι ελεγχαν. Προσπαθω να μην βρισω... συγκρατιεμαι... Δεν μπορω να πιστεψω οτι σε εκοψε ...ο ΕΦΔ γι αυτο το λογο!!!!! :shock: :-x

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει έναρξη προ 01.01.2009 και απλά έκανες την αντιστοίχιση (με πολλά εισαγωγικά το έκανες) μέσα στο 2009, απλά δεν μπορούν να σε κόψουν.

 

Είναι βλακώδες (που δε μας νοιάζει η διανοητική τους κατάσταση) και παράνομο.

 

Η αντιστοίχιση, δεν είναι τίποτα άλλο από την επακολουθούμενη ενέργεια της αλλαγής των ΚΑΔ.

 

Όρμα τους και μη τους αφήσεις.

 

Αν είσαι και από την Αθήνα, πήγαινε από το υπουργείο.

Μίλα με αυτούς, μίλα και με αυτούς (αν και είναι για τεχνικά θέματα οι δεύτεροι).

 

Στείλε e-mail: [email protected]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Συνάδελφοι έλαβα χθες τη βεβαίωση μη οκλοκλήρωσης της επένδυσης.Επικαλούνται το γεγονός ότι η αντιστοίχιση με τον επιλέξιμο ΚΑΔ 71.12.1 έγινε στις 23-3-2009 ,ενώ όφειλα να τον έχω από την αρχή του 2009.Επικοινώνησα και με την ΕΛΑΝΕΤ και την ΑLPHA Tράπεζα αλλά δεν έβγαλα άκρη.Σκοπεύω να κινηθώ δικαστικά γιατί αυτό που συμβαίνει είναι κοροϊδία.Μου ανακοινώνουν με επίσημη επιστολή "η πρότασή σας εγκρίθηκε για επιχορήγηση....Προχωρείστε σε υλοποίηση ...",προβαίνω σε αγορές 10.000 ευρώ και τώρα μου λένε δε σε επιχορηγούμε.Είναι κανείς άλλος στην ίδια μοίρα με μένα,μπορεί να μου δώσει κάποια συμβουλή?

 

Σε είχαν πληρώσει και μετά σου στείλανε την επιστολή περί μη ολοκλήρωσης; Εννοώ στο πληροφοριακό σύστημα έγραφε διαθέσιμο για τελική εκταμίευση; Δεν σε είχαν ειδοποιήσει νωρίτερα από την τράπεζα ότι υπάρχει πρόβλημα, έτσι ώστε εσύ να μπορέσεις να βρεις το δίκιο σου εγκαίρως;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.