Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτες Ενεργειακής Απόδοσης (ΜΕΑ)


miltos

Recommended Posts

Παρόλο που υπάρχει σεχετικό θέμα, νομίζω ότι είναι καλύτερο να ανοίξω καινούργιο καθώς το υπάρχων έχει τραβήξει πολύ.

 

Κάποιες από τις αρχικές απορίες μου, στην πρώτη επαφή με το θέμα, είναι οι εξής:

 

1) Στον υπολογισμό του συντελεστή θερμοπερατότητας U, οι τιμές λ των θερμομονωτικών υλικών λαμβάνονται από την ετικέτα με τη σήμανση CE, αν υπάρχει, ή από πιστοποιητικό. Ποια τιμή πρέπει να δίνει το πιστοποιητικό, για εξηλασμένη πολυστερίνη? Αρχικές ή γηρασμένες τιμές?

 

Δεν δίνουν όλες οι εταιρίες ίδιες τιμές. Ανάλογα την τιμή που θα εκλεγεί, μπορεί να αλλάξει το απαιτούμενο πάχος της θερμομόνωσης (7 ή 8cm)

 

2) Στην περίπτωση που ο υπολογισμός του συντελεστή θερμοπερατότητας των κουφωμάτων γίνει αναλυτικά, με βάση την 2η ΤΟΤΕΕ, παράγραφος 2.2.1, σχέση 2.11, ο συντελεστής θερμοπερατότης του πλαισίου Uf μπορεί να ληφθεί από τον πίνακα 11. Για πλαίσιο με θερμοδιακοπή, ο συντελεστής θερμοπερατότητας παίρνει τιμές από 1 ως 4 (W/m2K). Πως καθορίζεται η τιμή που θα χρησιμοποιηθεί?

 

Γενικά, έχει ψάξει κανείς το θέμα της σύγκρουσης μεταξύ μελέτης και επιθεώρησης για νεά κτίρια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όσον αφορά το πρώτο ερώτημα και σύμφωνα με όσα ειπώθηκαν στο σεμινάριο του ΤΕΕ η γήρανση καθώς και λοιπές επιπτώσεις στο υλικό απο θερμοκρασία κτλ δε λαμβάνονται υπόψιν, επομένως θα έλεγα αρχικές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα αυξάνεται το απαιτούμενο πάχος μόνωσης για στοιχεία από σκυρόδεμα, ώστε να επιτυχθούν οι απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ.

 

Έχω ένα αρχείο από παλιότερο download (τώρα δεν το βρήκα στο site τους) όπου αναφέρονται και οι αρχικές τιμές λ. Για όλα τα πάχη έδιναν λ=0,030 W/m2Κ. Τες πα, σημασία έχει τι γράφει η σήμανση CE του υλικού, πράγμα που δεν το έχω ελέγξει ακόμα, αν και δεν νομίζω να δω κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που υπάρχει σεχετικό θέμα, νομίζω ότι είναι καλύτερο να ανοίξω καινούργιο καθώς το υπάρχων έχει τραβήξει πολύ.

 

Κάποιες από τις αρχικές απορίες μου, στην πρώτη επαφή με το θέμα, είναι οι εξής:

 

1) Στον υπολογισμό του συντελεστή θερμοπερατότητας U, οι τιμές λ των θερμομονωτικών υλικών λαμβάνονται από την ετικέτα με τη σήμανση CE, αν υπάρχει, ή από πιστοποιητικό. Ποια τιμή πρέπει να δίνει το πιστοποιητικό, για εξηλασμένη πολυστερίνη? Αρχικές ή γηρασμένες τιμές?

 

Δεν δίνουν όλες οι εταιρίες ίδιες τιμές. Ανάλογα την τιμή που θα εκλεγεί, μπορεί να αλλάξει το απαιτούμενο πάχος της θερμομόνωσης (7 ή 8cm)

...

Γενικά, έχει ψάξει κανείς το θέμα της σύγκρουσης μεταξύ μελέτης και επιθεώρησης για νεά κτίρια?

 

 

Αν ο συντελεστής του θερμομονωτικού είναι χειρότερος από του κτιρίου αναφοράς, απλά αγνοείς το πιστοποιητικό. Στην επιθεώρηση αν δεν υπάρχει το πιστοποιητικό και τα τιμολόγια τότε λαμβάνονται υπ'όψιν οι συντελεστές του κτιρίου αναφοράς. Προφανώς αν έχεις επιλέξει καλύτερα υλικά τότε επιβάλλεται να έχεις τα πιστοποιητικά και τα τιμολόγια στο αρχείο σου έτοιμα για τον ενεργειακό επιθεωρητή.

 

 

Αν στο ΠΕΑ το κτίριο είναι καλύτερης κατηγορίας απ'ότι στην ΜΕΑ τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αν στο ΠΕΑ είναι χειρότερης κατηγορίας τότε προτείνονται από τον επιθεωρητή τρεις λύσεις για βελτίωση της ενεργειακής κατάταξης από τις οποίες επιλέγει μια ο ιδιοκτήτηες. Εντός ενός έτους πρέπει να βελτιωθεί το κτίριο ώστε να είναι ίδιας κατηγορίας με την ΜΑ διαφορετικά το κτίριο θεωρείται αυθαίρετο .

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω sdim ότι αν δεν προσκομιστούν, στα νέα κτίρια κατά ΚΕΝΑΚ, πιστοποιητικά και δελτία αποστολής, συμβαίνει βραχυκύκλωμα.

Σαν επιθεωρητής δεν μπορείς να πάρεις τα Umax του κτιρίου αναφοράς για τα δομικά στοιχεία. Σκέψου δηλαδή ο άλλος να έχει βάλει φενιζόλ και εσύ σαν επιθεωρητής βάζοντας τα Umax να του το βγάλεις Β κατηγορία.

Στην περίπτωση που λείπουν πιστοποιητικά κ.λ.π. κανένας δεν ξέρει τι γίνεται. Νομίζω ότι δεν προβλέπεται κάτι απ΄την νομοθεσία γι΄αυτήν την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ανέφερα το είχα ακούσει σε ημερίδα για τον ΚΕΝΑΚ.

Στην 4η ΤΟΤΕΕ αναφέρει λεπτομέρειες ότι στης πηγές των πληροφοριών περιλαμβάνονται και τα τιμολόγια.

 

Ένα άλλο παράθυρο είναι ότι η κατανάλωση ενέργειας προκύπτει από τα τιμολόγια ρεύματος και καυσίμων. Αν κάποιος παίρνει καύσιμο και δεν προσκομίσει τα τιμολόγια τότε το ακίνητο θα βγει καλύτερης κατηγορίας.

 

Απορία: Η εξωτερική θερμομόνωση μετράει στον συντελεστή δόμησης;

 

update

Μην μου απαντήσετε εδώ για την θερμομόνωση, βρήκα το σχετικό θέμα

Συντελεστής Δόμησης και εξωτερική θερμομόνωση

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=13937&highlight=%E8%E5%F1%EC%EF%EC%FC%ED%F9%F3%E7+%F3%F5%ED%F4%E5%EB%E5%F3%F4%DE+%E4%FC%EC%E7%F3%E7%F2

Link to comment
Share on other sites

Τα τιμολόγια κατανάλωσης ειναι μόνο για καθαρα στατιστικους λόγους και τίποτε άλλο. Δεν λαμβανονται υπόψιν απο το προγραμμα.

 

Εάν υπάρχουν τιμολόγια για υλικά που χρησιμοποιήθηκαν στην οικοδομη αυτα λαμβάνονται υπόψιν (εάν σου παραδοθούν βέβαια). Αποτελούν ξεκάθαρη μαρτυρία για το τι τοποθετήθηκε. Καλύτερο ή χειροτερο απο του κτιριου αναφοράς ειναι θέμα του ιδιοκτήτη.

 

Για τα νέα κτίρια με ΚΕΝΑΚ υποχρεωτικά πρέπει να υπάρχουν τα τιμολόγια (και τα πιστοποιητικα τους επίσης) αλλιώς θεωρείς ότι δεν μπήκε καθόλου μόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο εργολάβος ή ιδιοκτήτης ξαναχτίζει αν δεν κρατάει πιστοποιητικά και δελτία αποστολής (όχι τιμολόγια). Εξωτερικά ή γκρεμίζει και χτίζει (;;;;). Φαίνεται όμως το πιο λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.