Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελέτες Ενεργειακής Απόδοσης (ΜΕΑ)


miltos

Recommended Posts

imarkou

 

Τελικά βρήκα τη λύση μετά απο ψάξιμο και διαπίστωσα οτι έχω κάνει λάθος λαμβάνοντας εξ. θερμοκρασίας απο τον πίν. 3.1, ενώ η σωστή εξωτ. θερμοκρασία προκύπτει απο εκτίμηση μεταξύ των πιν. 3.4 & 3.6.

 

Όλη η ουσία βρισκόταν στις 2 τελευταίες σειρές της παργ. 2.1 (σελ. 9) της ΤΟΤΕΕ 20701-3/10

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής; Εννοώ πως κάνεις αυτή την εκτίμηση και για ποιους μήνες σχεδιασμού; Αν θες δώσε ένα παράδειγμα για συγκεκριμένη πόλη ώστε να γίνει πιο κατανοητό.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έβαλα ως Μέση Ελάχιστη Εξωτερική Θερμοκρασία Πόλης (Ηράκλειο) 3 οC,όπως και πρίν να βγούν οι καινούργιες ΤΟΤΕΕ. Πάντως η $2.1 της ΤΟΤΕΕ30701-3 δεν ορίζει ακριβώς ποια θερμοκρασία πρέπει να πάρουμε. Εγώ θεώρησα οτι πρέπει να βασιστώ σε προηγούμενους πίνακες και πήρα την πιο πάνω θερμοκρασία.

Πάντως το θέμα έχει ενδιαφέρον και καλό είναι να ακούσουμε και άλλες απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει imarkou, να 'σαι καλά. Αυτό ακριβώς που λες "Πάντως η $2.1 της ΤΟΤΕΕ30701-3 δεν ορίζει ακριβώς ποια θερμοκρασία πρέπει να πάρουμε" έχω καταλάβει κι εγώ. Ωραία πράγματα δηλαδή....

Επί του συγκεκριμένου που συζητάμε, θα ήταν ακόμα καλύτερα αν όριζε την μέση αισθητή εξωτερική θερμοκρασία. Τέλος πάντων, γιατί να μην πάρει κανείς την μέση τιμή (απλή μέση τιμή) από τον πίνακα 3.1 της ΤΟΤΕΕ 20701-3/2010; Δηλαδή για το Ηράκλειο Κρήτης, γιατί ας πούμε να μην πάρεις σαν θερμοκρασία σχεδιασμού τη μέση τιμή: ta=(16,7+13,7+12,1+12,2+13,5)/5 = 13,15 οC; Και με ti=20 oC θα έβγαινε ΔΤ = 6,36 oC. Θεωρώ ότι αυτούς τους πέντε μήνες, Νοέμβρη-Μάρτη, εγώ, αυτές τις θερμοκρασίες αισθάνομαι (θα μπορούσα να πάρω και τρεις ή τέσσερις μήνες). Παίρνω λοιπόν την μέση τιμή τους και υπολογίζω το σύστημά μου με αυτή. Το ότι θα έπρεπε να σχεδιάσω το σύστημα ώστε να έχει την μέγιστη δυνατή απόδοση υπό μερικά φορτία αφού ούτε ποια θερμοκρασία σχεδιασμού δεν μου υποδεικνύει να πάρω, το μισοαγνοώ και λέω (και όντως τοποθετώ) σύστημα αντιστάθμισης, γιατί το να βάλω π.χ. περισσότερους του ενός λέβητες ή βηματική λειτουργία ή συνδυασμό αυτών των δύο το κρίνω οικονομικά ασύμφορο.

Με το παραπάνω σκεπτικό δεν αμφισβητώ την επιλογή του dib (όταν μας την εκθέσει, πράγμα που ειλικρινά θα το' θελα). Απλώς και οι δύο σε εκτιμήσεις-επιλογές βασίζονται. Μακάρι να υπήρχε ένας "μπούσουλας" για το πως γίνεται.

Ας πει καλύτερα ο καθένας την γνώμη του.

 

Επίσης καμμία ιδέα για αυτό εδώ;

Στο παράδειγμα ΜΕΑ της εξαώροφης του ΤΕΕ θεωρεί λέβητα 245KW και λέει ότι ελέγχθηκε για υπερδιαστασιολόγηση σύμφωνα με την σχέση 4.1 και ο συντελεστής ng1 είναι μονάδα. Κάνοντας έναν πρόχειρο έλεγχο με την επιφάνεια Α και τον συντελεστή Um προκύπτει λέβητας ισχύος περίπου 120KW. Δηλαδή αυτός που υπολογίστηκε στην μελέτη θέρμανσης είναι υπερδιπλάσιας ισχύος από την υπολογιζόμενη με τη σχέση 4.1. Τότε γιατί θεωρεί τον συντελεστή ng1=1; Κάνω κάποιο λάθος;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η δική μου άποψη είναι να πάρουμε από τον πίνακα 3.6 (μέση απολύτως ελάχιστη) για τους μήνες θέρμανσης την μέση τιμή ως μέση ελάχιστη θερμοκρασία (χειρότερο σενάριο). Και για την ετήσια μέση θερμοκρασία από τον πίνακα 3.1.

 

Το πρόβλημα όμως παραμένει ότι οι απώλειες βγαίνουν μικρές μαζί με τις θερμογέφυρες. Τις οποίες πιστεύω ότι πρέπει να ληφθούν στους υπολογισμούς. Δηλαδή υπολογισμούς με το ΕΝ12831 μόνο.

 

Καλό θα ήταν να εκφέρουν και άλλοι την άποψη τους.

Link to comment
Share on other sites

thanz, η ΤΟΤΕΕ 20701-3, στην παράγραφο 2.1 ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ, αναφέρει επακριβώς τους πίνακες που πρέπει να χρησιμοποιούμε (πιν. 2.1 και άν οι περιοχές δεν υπάρχουν τότε χρησιμοποιούμε τους πιν. 3.4 και 3.6).

Πέρα τούτου όπως ορθά αναφέρεις οι απώλειες βγαίνουν τραγικά μικρές. Το ότι οι απώλειες πρέπει να υπολογίζονται με το EN 12831, είναι νομίζω προφανές, οι θερμογέφυρες πρέπει οπωσδήποτε να λαμβάνονται υπόψη στον υπολογισμό των απωλειών, δεν γνωρίζω όμως αν αυτό σώζει κάπως την κατάσταση αλλά αν κάποιος μπορεί να κάνει μια μικρή συγκριτική μελέτη απωλειών κατα DIN 1977 και ΕΝ 12831 θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Τέλος πιστεύω πρέπει να ασχοληθούμε σοβαρά με το θέμα των απωλειών διότι αν λαμβάνουμε υπόψη για την κατασκευή της θέρμανσης τις θεωρητικά υπολογιζόμενες θερμίδες, όπως πλέον έχουμε υποχρέωση, τότε θα έχουμε κακά ξεμπερδέματα...

Ισως θα πρέπει να ανοίξουμε ένα ξεχωριστό topic για να ασχοληθούμε επισταμένως με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

thanz, η ΤΟΤΕΕ 20701-3, στην παράγραφο 2.1 ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ, αναφέρει επακριβώς τους πίνακες που πρέπει να χρησιμοποιούμε (πιν. 2.1 και άν οι περιοχές δεν υπάρχουν τότε χρησιμοποιούμε τους πιν. 3.4 και 3.6).

.............

Τέλος πιστεύω πρέπει να ασχοληθούμε σοβαρά με το θέμα των απωλειών διότι αν λαμβάνουμε υπόψη για την κατασκευή της θέρμανσης τις θεωρητικά υπολογιζόμενες θερμίδες, όπως πλέον έχουμε υποχρέωση, τότε θα έχουμε κακά ξεμπερδέματα...

Ισως θα πρέπει να ανοίξουμε ένα ξεχωριστό topic για να ασχοληθούμε επισταμένως με το θέμα.

IEROFANTIS, στην ΤΟΤΕΕ που αναφέρεις λέει αυτό ακριβώς που ρώτησα παραπάνω. Εκτίμηση προτείνει μεταξύ των τιμών των πινάκων 3.1 και 3.6. Τρέχα γύρευε δηλαδή. Άλλο το εκτίμηση, άλλο το επακριβώς που λες. Με άλλα λόγια ο καθένας διαλέγει ό,τι θέλει μεταξύ των τιμών αυτών των πινάκων. Νομίζω πως θα έπρεπε να είναι πιο σαφείς οι Τεχνικές Οδηγίες.

Τις θερμίδες του λέβητα που θα επιλέξεις στη μελέτη και θα τοποθετήσεις τελικά, μπορείς να τις προσαυξήσεις και να πάρεις τον ανάλογο συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης.

Τέλος υπάρχει αυτό το θέμα, όπου ίσως θα μπορούσαν να ενταχθούν εκεί κι αυτές οι ερωτήσεις-απαντήσεις για να μην ανοίγουμε πολλά παρόμοιας υφής θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ποια είναι η διαδικασία υποβολής της μελέτης ΕΑ στην πολεοδομία? ισχύει κάτι διαφορετικό?

 

εννοώ πέρα απο την πολεοδομία κατατίθεται ηλεκτρονικά η μελέτη και στο ΥΠΕΚΑ? αν ναι πως γίνεται αυτο? μέσω του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ?

 

επιπλέον πρέπει να έχουν αγοράσει τον κωδικό χρήσης του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ και οι δυο μηχανικοί που υπογράφουν, πολιτικός μηχανικός και μηχανολόγος?

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ πρέπει να το έχεις αγοράσει ανεξάρτητα με ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς.

 

Η υπολογισμοί για την κατάταξη υποχρεωτικά γίνονται με την μηχανή του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

 

Οι υπόλοιπες μηχανές υπολογισμών, χώρια που δεν είναι εγκεκριμένες, έχουν μεγάλη απόκλιση. Το είπα σε έναν φίλο προχτες που δεν το ήξερε και έκανε σύγκριση στα αποτελέσματα. Ενώ με άλλο λογισμικό του έβγαινε το κτίριο Β+, με το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ βγήκε Δ.

 

Οι επιθεωρήσεις θα γίνουν με το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

 

Ρώτησα και στο ΤΕΕ και μου είπαν ότι πρέπει στην μελέτη να αναγράφεται ο αριθμός έγκρισης και ο αριθμός σειράς του λογισμικού του ΤΕΕ στην μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ πρέπει να το έχεις αγοράσει ανεξάρτητα με ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς.

 

Η υπολογισμοί για την κατάταξη υποχρεωτικά γίνονται με την μηχανή του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

 

Οι υπόλοιπες μηχανές υπολογισμών, χώρια που δεν είναι εγκεκριμένες, έχουν μεγάλη απόκλιση. Το είπα σε έναν φίλο προχτες που δεν το ήξερε και έκανε σύγκριση στα αποτελέσματα. Ενώ με άλλο λογισμικό του έβγαινε το κτίριο Β+, με το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ βγήκε Δ.

 

Οι επιθεωρήσεις θα γίνουν με το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

 

Ρώτησα και στο ΤΕΕ και μου είπαν ότι πρέπει στην μελέτη να αναγράφεται ο αριθμός έγκρισης και ο αριθμός σειράς του λογισμικού του ΤΕΕ στην μελέτη.

 

Σε ευχαρσιτώ για την απάντηση....το πρόγραμμα ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ το έχω. έχω έτοιμη την μελέτη. χρησιμοποίησα άλλο πρόγραμμα για να την κάνω, διόρθωσα τα reports γιατί έχει bug στα αποτελέσματα που βγάζει στα reports του, και πέρασα τα σωστά στοιχεία απευθείας στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ για να είμαι σίγουρη για το αποτέλεσμα.

 

Το ερώτημα είναι άλλο. Κωδικό για το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ έχω μόνο εγώ (μηχανολόγος). Ο πολιτικός μηχανικός για τον οποίο έγινε η μελέτη δεν έχει. Είναι απαραίτητο να έχουν και οι δυο? επίσης η μελέτη ή η κατάταξη στέλνεται κάπως ηλεκτρονικά και στο ΥΠΕΚΑ?

 

γενικά η διαδικασία κατάθεσης της μελέτης ποια είναι?

 

Στο λογισμικό που χρησιμοποιείς πως έβαλες μετά τα αρχεία στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ? αν το λογισμικό σου κάνει απευθείας export σε μορφή xml του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, κάνε έλεγχο στα στοιχεία του xml γιατί πχ στο δικό μου έχει bug και κάποια τα μεταφέρει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να έχουν και οι δύο μηχανικοί. Εννοείται ότι αν κάνεις εσύ την μελέτη και του κελύφους πρέπει να ζητήσεις μεγαλύτερη αμοιβή απ'ότι αν δεν την έκανες.

 

Την μελέτη την καταθέτεις όπως και τις υπόλοιπες μελέτες. Στην μελέτη πρέπει να αναγράφεται και ο αριθμός σειράς του λογισμικού που χρησιμοποιήθηκε και ο αριθμός έκρισης.

 

Δυστυχώς στην μελέτη που μου έχει τύχει το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ δεν βγάζει κατάταξη (έχω πάνω από 20 αδιαφανή στοιχεία σε μη θερμαινόμενους χώρους), οπότε δεν έχω ελέγξει το XML. Επιπλέον το 4Μ συνδέεται αυτόματα με το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ για τους υπολογισμούς, χωρίς XML.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.