Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαιωμένη τακτοποίηση από "λάθος" ειδικότητα


xmaze

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς κάνει ένας περιβαντολόγος, ούτε τι γνώσεις έχει, ούτε αν το συγκεκριμένο άτομο δούλεψε σε ένα γραφείο και έμαθε τι σημαίνει ΓΟΚ. Εγώ το βλέπω σαφές ο νόμος λέει " αδεια υπολογισμού ρυθμίσεων η/χ κλπ χώρων έχουν όσα άτομα έχουν δικαίωμα να εκδώσουν άδειες". Οπότε δεν καταλαβαίνω τι ασχολιόμαστε.

- Ενα ακόμα όμως θετικό που θα αναλογίσω του περί ου ο λόγος συναδέλφου, είναι οτι ο κ. Xmaze ποτέ δεν είπε , ότι "κακώς δεν διεκπερεώνω εγώ η/χ" αλλά ότι "κακώς ΙΣΩΣ μου τους δέχτηκαν σε μια πολεοδομία και τώρα πως θα πάρω τα λ7 μου πίσω? Που τα κατέθεσα κάπου αλλού και δεν τα παίρνουν? "

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς κάνει ένας περιβαντολόγος,

 

Συνάδελφε δεν κάνω τον έξυπνο απλώς νιώθω την ανάγκη να διορθώσω το συγκεκριμένο λάθος επειδή το ακούω συνέχεια και δεν το αντέχω άλλο -> είναι περιβάλλον τολόγος (αφού δεν υπάρχει λέξη περιβάντο)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το χε τε κάψει εντελώς?

 

Ένας περιβαλλοντολόγος ή μηχανικος δεν με ενδιαφέρει υπέγραψε κατα λάθος τακτοποίηση και το χουμε κάνει ολόκληρο θέμα?

Μα με το να λέμε την ίδια ηλιθιότητα συνεχώς δεν το κάνει εξυπνάδα.

 

Εντάξει ένα λάθος έκανε ο άνθρωπος, προφανώς και δεν γνωρίζει απο τον κλάδο της οικοδομικής γενικότερα και λέει αυτά που λέει.

 

Όλα τα άλλα είναι για να τσακωνόμαστε σαν μικρά παιδιά...και μετά μιλάμε για την κατάργηση των ελαχίστων αμοιβών...τόσο ζώα είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Και για να απαντήσουμε εντός θέματος.. :D μήπως να δοκίμαζες να πας άλλη μέρα που θα είναι άλλος υπάλληλος ο οποίος πιθανόν θα το δεχτεί η δε θα το προσέξει;

 

Αν και είναι παλιό το θέμα .

Θα σχολιάσω στο παραπάνω ότι έτσι μπορούν να περάσουν και οι παρεμφερείς τίτλοι που δίνει το ΤΕΕ .Αφού προηγούμενος με το ίδιο τρόπο θα έχουνε πάρει και τις ΚΑΔ δραστηριότητες μηχανικού από την εφορία .

 

Μια χαρά τα λέει, την άδεια την εκδίδει η πολεοδομία οχι ο μηχανικός. Και όπως ρώτησα και σε άλλο θέμα, ποιός μηχανικός μπορεί απο μόνος του να κάνει όλες τις μελέτες χωρίς να χρειαστεί κάποιον άλλο; Μήπως κανείς;

 

Και φυσικά και με την κάλυψη από αναγνωρισμένο μηχανικό για να μην υπάρχουν τυχών προβλήματα στις μελέτες που θέλουνε να περάσουνε .

 

Με τις παραπάνω περιγραφές λοιπόν όλοι γίνονται μηχανικοί στην χώρα μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο μηχανικος περιβαλλοντος εχει δικαιωμα στα απλα Η/Μ οπως ολοι οι διπλωματουχοι μηχανικοι;

Αν εχει τοτε μπορει να εκπονησει μελετες οικ. αδειας αρα γιατι οχι στην τακτοποιηση;

 

Το 50% των οικ. αδειων ειναι νομιμες κι οχι το 99%. Το 50% δεν εχει ουτε και σημερα σφραγιδα μηχανολογου.

Link to comment
Share on other sites

 

επίσης πολεοδομία Κοζάνης δέχεται απο όλους, και Μεσσηνίας.

 

Καλημέρα

 

Η Πολεοδομία Μεσσηνίας ΔΕΝ δέχεται από όλους τους Μηχανικούς την υπογραφή για την Τακτοποίηση Ημιυπαιθρίων χώρων.

 

Δικαίωμα έχουν μόνο όσοι υπογράφουν "κτιριακές" αρχιτεκτονικές μελέτες.

(Την λέξη κτιριακές την έβαλα διότι μπορεί να το έβλεπε κάποιος αρχιτέκτων τοπίου και να έλεγε ότι έχει δικαίωμα και αυτός)

 

Εγώ , ως Τοπογράφος Μηχανικός Τ.Ε., μετά από αντίστοιχη ερώτηση στο ΤΕΕ πήρα το πράσινο φως. Αντίθετα, κάνοντας την ίδια ερώτηση στην ΕΕΤΕΜ , μου είπε ένα παληκάρι με σχετική άνεση "Μα και βέβαια όχι".....

 

Επίσης, τώρα τελευταία παρατηρώ πως αντί να δίνουμε απαντήσεις και να λήγουν τα ερωτήματα αμέσως , αρχίζουμε και τρωγόμαστε μεταξύ μας ,μετατρέποντας ένα Thread σε τόμο ολόκληρο. Στο συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε γιατί να κάτσω να διαβάσω 7 σελίδες ενώ η απάντηση είναι η μία γραμμή "Δικαίωμα έχουν μόνο όσοι υπογράφουν "κτιριακές" αρχιτεκτονικές μελέτες. "

 

Αυτά τα λίγα διότι με κουράσατε και διότι βαριέμαι να πάω Πολεοδομία τώρα για μια δουλειά.

 

Peace

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.