Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περαιωμένη τακτοποίηση από "λάθος" ειδικότητα


xmaze

Recommended Posts

Οικοδομικες αδειες (φακελο μελετων για οικοδομικες αδειες) δεν βγαζει μονος του ούτε ο Αρχιτέκτονας ουτε ο Πολιτικος ουτε ο Τοπογράφος.

Απαιτείται και συμμετοχή Ηλεκτρολογου-Μηχανολογου αν δεν κανω λαθος.

Αρα απο που προκειπτει οτι μονο αυτες οι ειδικοτητες εχουν το δικαιωμα;

Οτι σας συμφέρει είναι το σωστό ;

 

επίσης πολεοδομία Κοζάνης δέχεται απο όλους, και Μεσσηνίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι δίκιο έχετε αλλά αισθάνομαι οτι ερμήνευσα την ουσία και όχι το γράμμα του νόμου. Νιώθω όμως κι εγώ οτι είναι λανθασμένη η διατύπωσή μου. Έχετε δίκιο και ανακαλώ. Νομίζω όμως πως θα συμφωνήσετε όμως μαζί μου στο ότι ο συνάδελφος δεν ερμηνεύει και πολύ σωστά τον νόμο.

Link to comment
Share on other sites

.....μάλλον εννοεί τον γενικό επιβλέποντα του έργου (που είναι πολιτικός ή αρχιτέκτονας) που διεκπεραιώνει την έκδοση της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

xmaze είναι ένα θέμα που έχει κουβεντιαστεί εδώ μέσα από πέρυσι που ξεκίνησε ο νόμος.

Δεν είναι δουλειά μας να το λύσουμε και προφανώς ούτε το Υπουργείο έχει όρεξη να το λύσει.

Οι προσωπικές απόψεις είναι απλά προσωπικές απόψεις.

Άρα κάνεις ότι σε φωτίσει Ο Θεός

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα εχει αναλυθεί αρκετά, εδώ έχουμε μια πολεοδομία που δεχεται και μιά όχι δεν μπορω εγω να κρεμάω κάποιους γνωστούς ουτε να πετάω τα λεφτά μου απο δώ και απο κεί. πήγα στην πολεοδομία πείρα το Οκ και ξεκίνησα να κάνω μια δουλειά.

Αν σε αυτο το μ@$@#$λο δεν ξέρουν τι τους γίνεται και θέλουν μόνο φόρους και εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ, τότε καλά να περνάτε, μάλλον θα πάρω τα κουβαδάκια μου και θα πάω σε άλλη παραλία.

Link to comment
Share on other sites

Το λιγότερο που θα μπορούσε να γίνει στην περίπτωση των Η/Χ και του σχετικού νόμου (αστεία πράγματα, αν αναλογιστεί κανείς σχετικά με τα δικαιώματα που επικρατούν σε άλλα πιο σοβαρά πράγματα .. γενικώς ) ήταν το δικαίωμα της ... συνυπογραφής

 

Κακώς για μένα δεν προβλέπεται και δικαιολογημένα διαμαρτύρονται ορισμένοι

Link to comment
Share on other sites

Αρα απο που προκειπτει οτι μονο αυτες οι ειδικοτητες εχουν το δικαιωμα;

Οτι σας συμφέρει είναι το σωστό ;

 

επίσης πολεοδομία Κοζάνης δέχεται απο όλους, και Μεσσηνίας.

 

Προκύπτει από το ότι ο Ηλεκτρολόγος π.χ. ή ο Μηχανολόγος, ουδέποτε διδάχτηκαν στις σχολές τους τι είναι ημιυπαίθριος. Ουδέποτε διδάχτηκαν κάποια στοιχεία έστω ΓΟΚ. Δεν είναι σε θέση να ξεχωρίσουν καν τον ημιυπαίθριο σε μια κάτοψη. Δε γνωρίζουν το παραμικρό περί "χρήσεων". Αν διαβάσεις ορισμένα ερωτήματα που έχουν κατατεθεί στο φόρουμ από ΗΜΜΥ και Μηχ/Μηχ. θα το διαπιστώσεις και μόνος σου. Πως είναι δυνατόν λοιπόν τέτοιες ειδικότητες να υπογράφουν τεχνικές εκθέσεις για ρυθμίσεις 3843;

Καλά που μου το είπες για τις συγκεκριμένες πολεοδομίες για να υποβάλλω αναφορά στο υπουργείο τη Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

@tpanag

 

και εγώ δεν διδάχθηκα ποτέ τι είναι ημιυπαίθριος.

αυτό με τη διδασκαλία πολεοδομικών θεμάτων είναι πονεμένο θέμα.

τουλάχιστον στην πάτρα που ήμουν το μάθημα της πολεοδομίας ήταν για γέλια.

Link to comment
Share on other sites

@tpanag

 

Τι σαχλαμάρα επιχείρημα είναι αυτό " Δεν έχουν διδαχθεί οι Η/Μ τι είναι ημι-υπαίθριος"

Ούτε οι πολιτικοί μηχανικοί του εξωτερικού το έχουν διδαχθεί, ούτε οι αρχιτέκτονες εξωτερικού έχουν διδαχθεί ΓΟΚ. Μήπως και αυτοί δεν έπρεπε να έχουν δικαιώματα για να υπογράφουν μια κωλο-τεχνική έκθεση?

 

Έλεος πια, με την "επιστημονικότητα" του επαγγέλματος μας, σιγά τα ωά, ημιυπαιθρίους τακτοποιούμε, δεν μελετάμε ουρανοξύστες, έλεος πια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.