Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περαιωμένη τακτοποίηση από "λάθος" ειδικότητα


xmaze

Recommended Posts

να έχουν δικαιώματα για να υπογράφουν μια κωλο-τεχνική έκθεση?

 

Έλεος πια, με την "επιστημονικότητα" του επαγγέλματος μας, σιγά τα ωά, ημιυπαιθρίους τακτοποιούμε, δεν μελετάμε ουρανοξύστες, έλεος πια.

 

"Σαχλαμάρες" είναι αυτά που υποστηρίζεις. Είναι θέμα τάξης. Και ο έλεγχος των επαγγελματικών δικαιωμάτων θα πρέπει να ενταθεί για τη δική μας προστασία πάνω από όλα. Δεν είναι δυνατό να τα ισοπεδώσουμε όλα και να γίνουμε "μπακάληδες" και να κάνουμε όλοι τα πάντα (ούτε καν να συνεχίσει αυτό το βιολί στο βαθμό που συμβαίνει ήδη). Όπως κάποιοι δεν παραπονιόμαστε που δεν υπογράφουμε ενεργειακά πιστοποιητικά φόρα-παρτίδα (θέλει αποδεδειγμένη εμπειρία προς το παρόν-εκπαίδευση και εξετάσεις στο μέλλον), ή περιβαλλοντικές μελέτες "στα κουτουρού" (θέλει μελετητικό πτυχίο που δεν το παίρνει εύκολα ο οποισδήποτε), έτσι πρέπει να δεχτεί και ο φίλος ότι σωστά του αρνήθηκαν την υπογραφή. Κατά το δοκούν θα αρχίσουμε να ελέγχουμε δηλαδή τη "σοβαρότητα" του αντικειμένου της υπογραφής ώστε να το καταπατάμε κατά την κρίση μας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατά το δοκούν θα αρχίσουμε να ελέγχουμε δηλαδή τη "σοβαρότητα" του αντικειμένου της υπογραφής ώστε να το καταπατάμε κατά την κρίση μας;

 

+10000000000

Link to comment
Share on other sites

@tpanag

Τι μας λες ρε φίλε, σιγά μην πάθεις τίποτα απο τις γνώσεις που έχεις.

Τι είμαστε κουτορνίθια και δεν ξέρουμε τι έιναι ημιυπαίθριος και πως να κανουμε μια μετρηση για την τεχνική έκθεση ή να το υπολογίσουμε με βάση την κλίμακα του σχεδίου..

Εγω ξέρω οτι σε όλο τον κόσμο η σχολή λέγεται Civil & Environmental Engineering μόνο εδω την Μπανανία τα εχουν κάνει όλα όπως γουστάρουν τα μεγαλο-συμφέροντα.

Παρε το υπουργείο και πές τους οτι γουστάρεις εγώ θα συνεχίσω να κάνω ρυθμίσεις με το έτσι θέλω και για να σπαστείς περισσότερα έχω συνάδελφο που έχει υπογράψει στατικά για πολυκατοικία και τα δέχτηκαν στην πολεοδομία γιατί είχε δόντι...παρε τηλέφωνο στο υπουργείο και τραγούδα.

Εδω εσένα σου έχουν δώσει απο το 1935 δικαιώματα και δεν ξέρεις τίποτα απο αυτά , σου έχουν δώσει δικαίωμα της κατηγορίας 27 και δεν ξέρεις την διαφορά COD με ΒΟD, δεν ξέρεις ούτε η βιοαιθανόλη γιατί δεν πρέπει να υπερβαίνει το 35% του καυσίμου.

Εχεις δικαίωμα για μικρές Ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις και ανάθεμα αν ξές τη διαφορά έχει το Voltampere απο το Watt, ή πώς μπορείς να κόψεις μια συνεχής συνιστώσα απο ένα κύκλωμα....

Εχουν κάνει τον κάθε πικραμένο εππιθεωρητή ενέργειας χωρίς να έχει κανει στοιχειώδη μαθήματα μεταφοράς θερμότητας...

Καληνύχτα Ουαγκαντούγκου

Link to comment
Share on other sites

Η άγνοια της διαφοράς του COD με το BOD πάντως είναι δεκάδες φορές λιγότερο επικίνδυνη από την υπογραφή στατικής μελέτης από κάποιον που έχει άγνοια από στατικά. Επίσης αν τυχόν ποτέ κάποιος ανακαλύψει την πατάτα που έκανε ο κολλητός σου τότε η άδεια ανακαλείται, ο κολλητός θα τρέχει στα δικαστήρια για εξαπάτηση και πάει λέγοντας. Το ότι κάποιος κάποτε είχε την ευχέρεια και παρανόμησε δεν σημαίνει ότι πρέπει να παρανομούμε όλοι.

 

Εν προκειμένω: αν θέλεις μπορείς να συνεχίσεις να υπογράφεις τακτοποιήσεις στις Πολεοδομίες όμως που κάνουν τα στραβά μάτια. Για τις υπόλοιπες η μόνη λύση είναι να ζητήσεις γνωμοδότηση από το Υπουργείο. Στην τελική πάντως όπως εσύ λες "έλα μωρέ σιγά τί είναι η τακτοποίηση" τότε και εγώ μπορώ να πω το ίδιο εύκολα "έλα μωρέ τί είναι η ΜΠΕ για εγκαταστάσεις κατηγορίας Β3-Β4". Κακώς δίνεται το μελετητικό 27 σε όλες τις ειδικότητες αλλά αυτό δεν σου δίνει το δικαίωμα να υπογράφεις αρχιτεκτονικές μελέτες για παράδειγμα. Το λοιπόν καλύτερα να κυνηγήσεις ώστε να κατοχυρώσεις τα πρέποντα δικαιώματα επί των Περιβαλλοντικών παρά να κυνηγάς τις τακτοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

@tpanag,

 

Καλά, πέρα από τις θεωρίες που αναπτύσσεις, πές μου συγκεκριμένα σε παρακαλώ:

Εγώ που είμαι Διπλ. Πολ. Μηχ εξωτερικου, με πλήρη επαγγελμ. δικαιώματα στο Ελλάντα, αλλά δεν είχα την τιμή να διδαχθώ ΓΟΚ κ Ανωτάτη Θεωρία Ημιυπαιθρίων στην Αγγλία κ στις ΗΠΑ, έχω ή δεν έχω δικαίωμα να υπογράφω τακτοποιήσεις?

Link to comment
Share on other sites

@agrafiot

οι περιβαντολόγοι και οι υπόλοιποι να υπογράφουν και βεβαιώσεις στατικής επάρκειας?Και αυτή εύκολη είναι, άσε που την πουλάνε έτοιμη και τα φωτοτυπάδικα απέναντι από την κάθε πολεοδομία.Να κάνουν και τοπογραφικά, με μια κορδέλα και ένα χωροβάτη, και τελικά πόσο δύσκολό είναι να σου βγάλει τα σίδερα το πρόγραμμα νά κάνουν και μια στατική μελέτη.Και τελικά γιατί να πληρωνόμαστε την επίβλεψη αφού ο μάστορας ξέρει?

Link to comment
Share on other sites

Μα georgecv δεν βλέπεις τον παραλογισμό της ιστορίας? Άμα πιάσουμε το τί έχει διδαχθεί ο καθένας δεν βγαίνει πουθενά. Σου λέω, εγώ δεν έχω διδαχθεί ΓΟΚ. Και όμως δικαιούμαι να υπογράφω τακτοποιήσεις. Άρα?

Εγώ δεν μίλησα για μάστορα, ούτε για ιδιώτη. Μίλησα για μηχανικό, απλά άλλης ειδικότητας.

Και τέλος πάντων μην συγκρίνεις την πραγματικά ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ εργασία του να εκπονήσεις μια στατική μελέτη, με το να συμπληρώσεις ένα έγγραφο της σειράς και να σφραγίσεις έτοιμα φωτοτυπημένα σχέδια. Γιατί αν το κάνεις αυτό ΤΟΤΕ αδικούμε τους εαυτούς μας.

Link to comment
Share on other sites

Ο παραλογισμός είναι ότι αυτοί που έγραψαν τον νόμο ήταν άσχετοι με αποτέλεσμα να ερμηνεύει ο καθένας όπως τον συμφέρει το νόμο.Το πνεύμα του νόμου είναι να υπογράφουν την ρύθμιση αυτοί που έχουν δικαίωμα υπογραφής αρχιτεκτονικών μελετών ανεξάρτητα από την δυσκολία σύνταξης της τεχνικής έκθεσης. Σε εμένα προσωπικά έχουν τύχει 3 περιπτώσεις που ήταν λάθος είτε οι υπολογισμοί στο Δ.Κ είτε οι διαστάσεις των Η/Χ. Κάποιος που δεν έχει συντάξει διάγραμμα κάλυψης ή δεν ξέρει καλά την νομοθεσία τι έκθεση θα συντάξει? Πριν από μερικούς μήνες συνάδερφος νέος μηχανολόγος ισχυριζόταν στο forum ότι οι κλειστές θέσεις στάθμευσης δεν προσμετρώνται στον Σ.Δ . Οι ιδιώτες που τον εμπιστεύτηκαν άραγε τι θα κάνουν εάν έχει κάνει λάθος και βρεθεί κατα τον έλεγχο με συνέπεια να ακυρωθεί η ρύθμιση που έκαναν?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχουμε ξεφύγει λίγο από το πνεύμα της κουβέντας. Το πρόβλημα είναι προφανώς το οτι οι νόμοι διατυπώνονται πρόχειρα και με ασάφειες δίνοντας την ευκαιρία για διαφορετικές ερμηνείες-παγίδα στην οποία έπεσα κι εγώ-πετυχαίνοντας τον αληθινό στόχο του συστήματος,είτε τυχαία είτε προγραμματισμένα:τον αποπροσανατολισμό μας από τα αληθινά προβλήματα και τις διχαστικές συμπεριφορές.

Χρειάζεται σοβαρότητα και όχι διχαστικές συμπεριφορές ειδικά τώρα που οι καιροί είναι ιδιαιτέρως πονηροί.

Σίγουρα υπάρχει και οφείλει να υπάρχει διάκριση επαγγελματικών δικαιωμάτων και καλό θα ήταν να αποτυπωθεί με πιο συγκεκριμένο νομοθετικό πλαίσιο και σε συμφωνία (κατά την γνώμη μου) με την γνώση που διδάσκεται στα πανεπιστήμια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν είναι περιβαντολόγοι αλλά περιβαλλοντολόγοι επίσης ο συνάδελφος δεν είναι περιβαλλοντολόγος αλλά μηχανικός περιβάλλοντος , ειδικά οι συνάδελφοι που προέρχονται από τις "αδερφές" σχολές των πολτικών μηχανικών με την ίδια κατεύθυνση δεν έχετε δικαιολογία για τέτοια λάθη

 

Δεν μπαίνω στην διαδικασία τι και πως αλλά συμφωνώ με τον agrafiot (πράγμα που ισχύει αντίστοιχα ΚΑΙ στις περιβαλλοντικές όπου οι "εκθέσεις" Β4 και όχι οι μελέτες γίνονται χωρίς μελετητικό από όλες τις ειδικότητες μηχανικών

 

Το σκεπτικό είναι ακριβώς το ίδιο στις δύο περιπτώσεις .

Προφανώς δεν αναφέρομαι σε μελέτες όπως και ο συνάδελφος agafiot

 

Επίσης εκτός θέματος το μελετητικό 27 δίνεται για πλάκα (αρκει ένα (1) μάθημα γενικής φύσης για το περιβάλλον) οπότε έχετε λάθος πληροφόρηση

 

Τα επαγγελματικά δικαιώματα σήμερα εξάλλου το γνωρίζουμε όλοι οτι δεν ανταποκρίνονται πια στα προγράμματα σπουδών αλλά ποιός δεν θέλει να αλλάξουν άραγε ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.