Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περαιωμένη τακτοποίηση από "λάθος" ειδικότητα


xmaze

Recommended Posts

Επειδή μου φαίνεται ότι κρυβόσαστε πίσω από το δάκτυλό σας, και θέλετε να κάνεται το άσπρο μαύρο , το μόνο που θα πω είναι οτι είστε τουλάχιστον τραγικοί για να υποστηρίζεται οτι ένα καθαρά φορο εισπρακτικό μέτρο, που έγινε με τις ευλογίες σας και με δικιά σας παρανομία, θέλετε να με παρουσιάσεται οτι είναι τρομερά σημαντικό να εμβαδομετρήσο έναν παράνομο χώρο , ο οποίος δεν έχει την παραμικρή επίπτωση στο κτίριο και οποιοδήποτε λάθος μόνο λεφτά θα στερήσει απο το κράτος και τίποτα παραπάνω.

Αντι να σας κλείσουν φυλακή που τόσα χρόνια παρανομούσατε για να πουλάτε τις οικοδομές σας για μαυρο χαβιάρι, έρχεστε τώρα να κάνετε την αρπαχτή και να πείτε "ξές φίλε εγώ που το έχτισα παράνομα, μόνο εγω ξέρω να το νομιμοποιήσω". ´Αντε γεια ρε που θα ρθείτε και θα μου πείτε για την τρομερή ευθύνη που έχει η ρύθμιση των Η/Χ...έπρεπε να ντρέπεστε.

Δεν μασάμε κουτόχορτο και αν θέλετε να γίνεται πιστικοί πείτε τουλάχιστον την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντι να σας κλείσουν φυλακή που τόσα χρόνια παρανομούσατε για να πουλάτε τις οικοδομές σας για μαυρο χαβιάρι, έρχεστε τώρα να κάνετε την αρπαχτή και να πείτε "ξές φίλε εγώ που το έχτισα παράνομα, μόνο εγω ξέρω να το νομιμοποιήσω". ´Αντε γεια ρε που θα ρθείτε και θα μου πείτε για την τρομερή ευθύνη που έχει η ρύθμιση των Η/Χ...έπρεπε να ντρέπεστε.

 

Σε ποιους απευθύνεσαι συνάδελφε; Από που αντλείς το δικαίωμα να μιλάς με αυτό το θράσος; Ποιοι είναι αυτοί οι παράνομοι απατεώνες που θα έπρεπε να ντρέπεονται και να βρίσκονται στην φυλακή;

 

Άσχετα από τις προσωπικές μας απόψεις περί επαγγελματικών δικαιωμάτων, υπάρχουν νόμοι και αποφάσεις. Καλώς ή κακώς ισχύουν και τους σεβόμαστε. Κι εγώ βρέθηκα κάποτε στην θέση σου, ενδεχομένως κι άλλοι συνάδελφοι όταν ήταν άπειροι περί τα επαγγελματικά.

Link to comment
Share on other sites

..

Αντι να σας κλείσουν φυλακή που τόσα χρόνια παρανομούσατε για να πουλάτε τις οικοδομές σας για μαυρο χαβιάρι, έρχεστε τώρα να κάνετε την αρπαχτή και να πείτε "ξές φίλε εγώ που το έχτισα παράνομα, μόνο εγω ξέρω να το νομιμοποιήσω". ´Αντε γεια ρε που θα ρθείτε και θα μου πείτε για την τρομερή ευθύνη που έχει η ρύθμιση των Η/Χ...έπρεπε να ντρέπεστε.

Δεν μασάμε κουτόχορτο και αν θέλετε να γίνεται πιστικοί πείτε τουλάχιστον την αλήθεια.

 

xmaze,

Υπερβολική η τοποθέτηση σου και άδικη.

Link to comment
Share on other sites

ο Xmaze είναι πικραμένος και αδικημένος και έχει και χίλια δίκια!!!!!!!!!!

 

για να πω όμως την αλήθεια μόνο οι αρχιτέκτονες θα έπρεπε να είχαν το δικαίωμα να υπογράφουν η/χ και μάλιστα και οι πολιτικοί να μην το έχουν, που ξέρουν αυτοί τι σημαίνει ΔΚ και γιατί να ξέρουν. Ομοίως και γω να μην έχω το δικαίωμα να υπογράφω στατικές μελέτες και να μην το κάνω.

Στην Ουγκαουγκάντα όμως (1000 φορές μαζί σου Xmaze!!!!) δίνονται τα δικαιώματα υπογραφής και προκειμένου να τ' αρπάζει το κράτος και σε ειδικότητες όχι άσχετες δεν θα τις έλεγα αλλά δεν κρατιόνται απλοποιημένα τα δικαιώματα και οι ειδικότητες του καθ' ενός. Με αποτέλεσμα να έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας, να υπογράφει ο καθείς και άσχετα που έχει τελειώσει και άσχετα και με επίπεδο σπουδών, να χ..ω και τους αρχιτέκτονες εδώ και τις γνώσεις που έχουμε. Ετσι όπως έχει καταντήσει το επίπεδο σπουδών αλλά για την Ουαγκουγκούμπου μιλάμε και να βράσω. Αν δεν ξεκαθαρίσει το τοπίο, δεν ψηφιστούν οι σωστές αρμοδιότητες μια ζωή κράτος κωλοχανείο θα είμαστε και Xmaze και Erling φυλάξτε μου μια θέση και εμένα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

xmaze,

Υπερβολική η τοποθέτηση σου και άδικη.

 

Υπερβολική δεν νομίζω δεν γίνεται πιό σαφέστερη τοποθέτηση. Ο φίλος που αναρωτιέται ποιοί είναι αυτοί νομίζω οτι διυλίζει των κώνωπα, δέν νομίζω να μην ξέρει ποιοί είναι οι μεγαλο εργολάβοι σε κάθε νομό οι οποίοι καθορίζουν καί στην βουλή και στο ΤΕΕ ότι τους συμφέρει, μην μου πείτε οτι δέν ξέρετε σε παραθαλάσσιες περιοχές πωλούνται ημι-υπόγεια σε τιμή κατοικίας και τώρα νομιμοποιούνται. Ποίος μεγάλο-εργολάβος (στην πλειονότητα Πολιτικός-Τοπογράφος-Αρχιτέκτονας) θα άφηνε να του ακουμπήσουν την πίτα όταν τρώει με χρυσά κουτάλια. Παραδέχομαι οτι υπάρχουν παιδιά όλων των ειδικοτήτων που έχουν μεγάλο πρόβλημα, αλλά όλοι πληρώνουμε το γεγονός οτι οι καρχαρίες ανοίκουν κατα των πλείστων στις παραπάνω ειδικότητες.

Εδώ ήθελαν να βάλουν χέρι και στις Α.Π.Ε. αλλά στο ρεύμα μαγκίες δεν παιρνάνε, θα την φάνε άσχημα στο προσεχές μέλλον όσοι ασχολήθηκαν..το ρεύμα θέλει πολύ μυαλο δεν είναι Φ.Ο ούτε Γ.Ο.Κ.

 

Επίσης αν ήταν σωστό το υπουργείο έπρεπε να βάζει πρόστιμο και στον Μηχανικό όχι μόνο στον Ιδιοκτήτη.

 

Και για τον φίλο που λέει οτι είμαι πικραμένος κάνει λάθος , αηδιασμένος είμαι!!

Link to comment
Share on other sites

...Ποίος μεγάλο-εργολάβος (στην πλειονότητα Πολιτικός-Τοπογράφος-Αρχιτέκτονας) θα άφηνε να του ακουμπήσουν την πίτα όταν τρώει με χρυσά κουτάλια...

 

Ωραία, το μάθαμε κι αυτό. Αφού κατά την γνώμη σου οι μεγαλοεργολάβοι προέρχονται από αυτές τις ειδικότητες, οι ειδικότητες αυτές είναι φαύλες...

Σοβαρέψου συνάδελφε, αν θες να σε παίρνουμε στα σοβαρά. Εδώ δεν μιλάς με "μεγαλοεργολάβους" και "κλάδους" ή "ειδικότητες", μιλάς με συγκεκριμένους συναδέλφους.

 

Το ότι έκανες ένα λάθος το οποίο κατάφερες -κατά τα λεγόμενά σου- να περάσεις στην πολεοδομία Πέλλας, δεν σου δίνει το δικαίωμα να μιλάς έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Ανασκευάζω και εννοώ μεγαλο-κατασκευαστικές και μεγαλο-μελετητές με τεχνικά γραφεία κολοσσούς.

 

Για να μην κάνεις άκαιρες δηλώσεις εγώ δεν έκανα κανένα λάθος πήγα στην πολεοδομία ρώτησα μου είπαν οτι δέν έχουν κανένα πρόβλημα και ΜΕΤΑ κατέθεσα τον φάκελο χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν ήταν σωστό το υπουργείο έπρεπε να βάζει πρόστιμο και στον Μηχανικό όχι μόνο στον Ιδιοκτήτη.

 

και μαζί με μεγαλύτερο πρόστιμο όμως και στον εργολάβο.

 

Πες τα χρυσόστομε!!! να αγιάσει το στόμα σου!

 

γιατί εδώ πέρα με αυτά που διαβάζουμε για τους Η/Χ, δήθεν ημιυπόγεια με χρήση βοηθητικού χώρου νομίζουμε ότι φταίνε μόνο οι ιδιοκτήτες των σπιτιών αυτών που εν εγνώση της παρανομίας που υπήρχε τα αγόρασαν και ουδεμία ευθύνη φέρουν εργολάβος και πολιτικός μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

ο πολιτικός μηχανικός δεν έχει καμία ευθύνη ούτε και ο κάθε μηχανικός που εμπλέκεται στην έκδοση της άδειας.

δεν έχει να κερδίσει από την παρανομία.ίσα ίσα άλλωστε..

μην τα ισοπεδώνουμε όλα

δεν είναι όλοι οι μηχανικοί εργολάβοι

 

ο εργολάβος έχει την ευθύνη (που τυχαίνει μερικές φορές να είναι και ο μηχανικός)

και ο ιδιώτης που τον κλείνει από μόνος του

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά chrisven αν λές τέτοια τότε ή είσαι άσχετος (που ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ γιατί σε διαβάζω) ή δεν λές όλη την αλήθεια. Όταν ο μελετητής μηχανικός της άδειας βαφτίζει υπόγειους χώρους δεξαμενές νερού, ή μηχανολογικές εγκαταστάσεις για να γίνουν μετά δωμάτια και κατοικήσιμοι χώροι δεν φταίει??? Δεν γνωρίζει?? Δεν είναι σε συννενόνηση με τον πελάτη??

 

Ο πελάτης ψάχνει να βρεί αυτόν τον ατσίδα μηχανικό που γνωρίζει όλα αυτά τα τεχνάσματα και τερτίπια για να του κερδίσει τον περισσότερο δυνατό κατοικήσιμο χώρο στο μικρότερο δυνατόν οικόπεδο.

Μην λέμε λοιπόν ότι δεν έχουμε και εμείς ευθύνες για την κατάσταση αυτή.

 

 

Ελάτε τώρα, μην κοροιδευόμαστε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.