Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαχωρισμός καταστημάτων


Giota0104

Recommended Posts

Καλή σας ημέρα,

σαν ιδιώτης θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση. Έχουν αγοραστεί 3 καταστήματα με συμβόλαιο του 1971 σε περιοχή των αθηνών. Περιγράφονται όλοι οι χώροι κανονικά με τα πατάρια τους και τα υπογειά τους.Από τότε λειτουργούν κανονικά ως καταστήματα. Ένας πελάτης μου (είμαι λογίστρια) θέλει να νοικιάσει το ένα για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος και ανακάλυψε ότι στην άδεια οικοδομής φαίνεται ένα κατάστημα. Η άδεια έχει εκδοθεί το 1969 και προφανώς δεν άλλαξε ούτε έγινε κάποια αναθεωρησή της (δεν βρέθηκε τπτ στην πολεοδομία παρά μόνο η αρχική άδεια) . Δηλαδή ο κατασκευαστής έκανε 3 καταστήματα αντί για 1 που φαίνεται στην άδεια.

Θεωρείται αυθαίρετη κατασκευή παρόλο που έγιναν τα συμβόλαια κανονικά?

Επειδή είναι του 1969 η άδεια μήπως ισχύει κάτι διαφορετικό για τα κτίσματα που είναι παλιά? και τελικά μπορεί να βγεί η άδεια υγειονομικού???

Απαιτούνται οικοδομικές άδειες εκ νέου???

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

(νομίζω ότι εδώ έπεπε να το δημοσιεύσω γι αυτό ζητάω συγγνώμη από τους διαχειριστές που δημοσίευσα και στην κατηγορία των μηχ/κων αλλά δεν μπορώ να το διαγράψω από εκεί...)

 

Καλή σας ημέρα,

σαν ιδιώτης θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση. Έχουν αγοραστεί 3 καταστήματα με συμβόλαιο του 1971 σε περιοχή των αθηνών. Περιγράφονται όλοι οι χώροι κανονικά με τα πατάρια τους και τα υπογειά τους.Από τότε λειτουργούν κανονικά ως καταστήματα. Ένας πελάτης μου (είμαι λογίστρια) θέλει να νοικιάσει το ένα για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος και ανακάλυψε ότι στην άδεια οικοδομής φαίνεται ένα κατάστημα. Η άδεια έχει εκδοθεί το 1969 και προφανώς δεν άλλαξε ούτε έγινε κάποια αναθεωρησή της (δεν βρέθηκε τπτ στην πολεοδομία παρά μόνο η αρχική άδεια) . Δηλαδή ο κατασκευαστής έκανε 3 καταστήματα αντί για 1 που φαίνεται στην άδεια.

Θεωρείται αυθαίρετη κατασκευή παρόλο που έγιναν τα συμβόλαια κανονικά?

Επειδή είναι του 1969 η άδεια μήπως ισχύει κάτι διαφορετικό για τα κτίσματα που είναι παλιά? και τελικά μπορεί να βγεί η άδεια υγειονομικού???

Απαιτούνται οικοδομικές άδειες εκ νέου???

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Τα συμβόλαια δεν νομιμοποιούν κάποια πολεοδομική αυθαιρεσία. Αν δεν υπάρχει υπέρβαση των τ.μ. της αδείας τότε δεν θεωρείται αυθαίρετη κατασκευή αλλά είναι αυθαίρετη τροποποίηση. Απαιτείται τροποίηση της αδείας (1 κατάστημα σε 3) και στη συνέχεια αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα αυτό με τα συμβόλαια.....απλά πρέπει να γίνει αυτό για όλα τα μαγαζιά ή μόνο για το ένα που ενδιαφερόμαστε εμείς? γιατί οι άλλοι ιδιοκτήτες δεν ενδιαφέρονται να κινήσουν διαδικασίες....και μου μίλησε συναδελφός σας μηχανικός για άδειες εκ νέου από την αρχή πράγμα που σημαίνει διαδικασία χρονοβόρα και με κόστος ....(για άδεια μου είπε από 3 έως 9 μήνες....)

όχι δεν υπάρχει παράβαση σε τετραγωνικά από ότι μου είπανε.....

 

οπότε είναι εφικτά όλα αυτά να γίνουν προκειμένου να ανοίξει κατάστημα υγειονομικού?

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια έχει εκδοθεί το 1969 και προφανώς δεν άλλαξε ούτε έγινε κάποια αναθεωρησή της (δεν βρέθηκε τπτ στην πολεοδομία παρά μόνο η αρχική άδεια) . Δηλαδή ο κατασκευαστής έκανε 3 καταστήματα αντί για 1 που φαίνεται στην άδεια.

 

Με βάση την περιγραφή σου, ο ενδιαφερόμενος βρήκε μόνο το στέλεχος της άδειας και όχι τα σχέδια;

Από το στέλεχος, όμως, δεν μπορεί να είναι βέβαιος ότι η άδεια εκδόθηκε για ένα μόνον κατάστημα και όχι για τρία.

 

Προτείνω να διαβαστεί το συμβόλαιο αγοράς προσεκτικά γιατί πιστεύω ότι ο συμβ/φος πρέπει να αναφέρει τα στοιχεία περιγραφής του καταστήματος που αγόρασε ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης, με βάση το σχέδιο κάτοψης του ισογείου. Άλλωστε, και τα ποσοστά συνιδιοκτησίας του καταστήματος πρέπει να αναφέρονται σε αντίστοιχο πίνακα χιλιοστών.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι πριν το 1983 οι Συμβολαιογράφοι δεν υποχρεούντο να επισυνάπτουν αντίγραφα του στελέχους της οικ. αδείας και των εγκεκριμένων σχεδίων της Πολεοδομίας με αποτέλεσμα να έχει παρατηρηθεί σε πολλές περιπτώσεις ασυμφωνία μεταξύ των σχεδίων της σύστασης οριζ. ιδιοκτησιών και εκείνων της αδείας. Πρόσφατα σε πολυκατοικία στο Δήμο Ζωγράφου με οικ. άδεια του 1972, στη σύσταση οριζ. ιδιοκτ. εμφανίζονται κατόψεις υπόγειων αποθηκών καταστημάτων, ενώ στην οικοδομική άδεια δεν εμφανίζεται πουθενά ο υπόγειος όροφος ! Τα καταστήματα βέβαια μεταβιβάσθηκαν και ενοικιάσθηκαν πολλές φορές τα χρόνια που μεσολάβησαν, αλλά τώρα που για ένα απαιτήθηκε άδεια υγειονομικού ενδιαφέροντος και διαπιστώθηκε η ασυμφωνία οικ. αδείας και υφιστάμενης κατάστασης αναδείχθηκε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα η άδεια αναφέρει κανονικά 1 κατάστημα! Εγώ την έχω στα χέρια μου....καθώς και όλα τα σχέδια και τις προσοψεις και τις κατόψεις....παντού φαίνεται μόνο ένα κατάστημα.....

τα συμβόλαια είναι πρίν το 1983 και δεν αναγράφεται η οικοδομική άδεια το έψαξα στο αρχείο του συμβολαιογράφου.

Ο ιδιοκτήτης αγόρασε κανονικά 3 καταστήματα στα οποία περιγράφονται κανονικά όλοι οι χώροι , τα υπογεια και τα πατάρια τους! Ήταν νοικιασμένα σε καταστήματα ρουχισμού οπότε κανένας ενοικιαστής δεν είχε πρόβλημα!!!

Οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να μπούμε σε διαδικασία ψαξίματος...μπορεί και να μην βγαίνει άδεια υγειονομικού τελικά....γιατί να πληρώσει ενοίκια....

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις στα χέρια σου τα σχέδια που συνοδεύουν την άδεια, στα οποία φαίνεται ένα κατάστημα και όχι 3, τότε γεννάται σοβαρό θέμα με το σχέδιο της κάτοψης και τον πίνακα χιλιοστών που παρουσιάστηκαν στον συμβ/φο που συνέταξε τα συμβόλαια μεταβίβασης των τριών καταστημάτων.

 

Δεν ανέφερες, όμως, τίποτε σχετικό με τον πίνακα χιλιοστών, ο οποίος πρέπει να συνοδεύει το συμβόλαιο σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών.

Link to comment
Share on other sites

Giota0104 , άλλο το τι αγοράστηκε , άλλο το τι θεωρείται πολεοδομικά νόμιμο.

 

Η πολεοδομία ένα κατάστημα βλέπει στα σχέδια της άδειας άρα ένα αναγνωρίζει.

 

Με τα δεδομένα που δίνεις η λύση στο πρόβλημά σου πράγματι θέλει άδεια από Πολεοδομία.

 

Οπότε επισκέψου συνάδελφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
On 16/1/2011 at 2:23 ΜΜ, ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ said:

Το πρόβλημα είναι ότι πριν το 1983 οι Συμβολαιογράφοι δεν υποχρεούντο να επισυνάπτουν αντίγραφα του στελέχους της οικ. αδείας και των εγκεκριμένων σχεδίων της Πολεοδομίας με αποτέλεσμα να έχει παρατηρηθεί σε πολλές περιπτώσεις ασυμφωνία μεταξύ των σχεδίων της σύστασης οριζ. ιδιοκτησιών και εκείνων της αδείας. Πρόσφατα σε πολυκατοικία στο Δήμο Ζωγράφου με οικ. άδεια του 1972, στη σύσταση οριζ. ιδιοκτ. εμφανίζονται κατόψεις υπόγειων αποθηκών καταστημάτων, ενώ στην οικοδομική άδεια δεν εμφανίζεται πουθενά ο υπόγειος όροφος ! Τα καταστήματα βέβαια μεταβιβάσθηκαν και ενοικιάσθηκαν πολλές φορές τα χρόνια που μεσολάβησαν, αλλά τώρα που για ένα απαιτήθηκε άδεια υγειονομικού ενδιαφέροντος και διαπιστώθηκε η ασυμφωνία οικ. αδείας και υφιστάμενης κατάστασης αναδείχθηκε το πρόβλημα.

Ένα αντίστοιχο πρόβλημα έχω και εγώ αυτήν την στιγμή και προσπαθώ να δω πως να το ξεκινήσω. Σε άδεια που εκδόθηκε το 78 χάθηκαν όλα τα σχέδια από πολεοδομία και έμειναν μόνο κάποια στο εργολαβικό, στο συμβολαιογραφείο (στέλεχος υπάρχει της  αδείας). Η άδεια αυτή είναι τροποποιητική δύο άλλων. Τα σχέδια που υπάρχουν στο συμβολαιογραφείο  και κατατέθηκαν με το εργολαβικό, είναι μπερδεμένα από τις τρεις άδειες και από τους δυο μηχανικούς που ανακατεύτηκαν, και  άκρη δεν βγαίνει για το πως θα έπρεπε να ήταν στην πραγματικότητα τα σχέδια τότε , όταν δηλαδή  εκδόθηκε η άδεια από την πολεοδομία  .Οι ιδιοκτήτες που αγόρασαν εκείνη την εποχή, δεν έχουν  σχέδια που να συνόδευε το συμβόλαιό τους με την αγορά , είχαν μόνο το συμβόλαιο αγοράς. Φαίνεται ότι ο εργολάβος μέχρι τελευταία στιγμή διαμόρφωνε και πουλούσε τους χώρους ,ιδίως ισογείου και ταράτσας , άσχετα με την άδεια που είχε ήδη εκδοθεί. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να γίνει για τον κάθε ιδιοκτήτη ξεχωριστά και τι μπορεί να γίνει από όλους μαζί ( πράγμα δύσκολο να υπάρχει πλήρης συμφωνία όλων για κάτι) .Το καλύτερο θα ήταν ανασύσταση αλλά δεν συμφωνούν όλοι ούτε είναι διατιθέμενοι να πληρώσουν .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.