Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

On line homestyler από την AutoDesk


JTB

Recommended Posts

Κοίτα η άποψη μου είναι πως όσοι ασχολείστε με τον σχεδιασμό κτηρίων θα έπρεπε να τα είχατε ήδη πάρει πολύ άσχημα με το ACAD, γιατί 20+ χρόνια τώρα σας πουλάει τον ίδιο πυρήνα με άλλο περιτύλιγμα... Φαντάζομαι πως όποιος θεωρεί ότι αξίζουν τα αγοράζει. Για δες τα σημερινά CAD/CAM και σύγκρινε το επίπεδό τους με το ACAD. Δεν πιστεύω να νομίζεις πως χρησιμοποιούν το ACAD για εφαρμογές CAM;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο εν μέρει... από την άλλη όμως ζεις σε μια χώρα που το πρώτο που αποβάλλει είναι η καινοτομία και η αλλαγή...

Ετσι και η Autodesk έχοντας δημιουργήσει μια παγκόσμιας εμβέλειας πλατφόρμα όπου έχουν αναπτυχθεί χιλιάδες εμπορικές εφαρμογές που ταϊζουν τόσο κόσμο, δεν θα μπορούσε ουτε να σταματήσει την ανάπτυξη του AutoCAD, ούτε να κάνει ριζοσπαστικές αλλαγές... και μπορώ να σου πώ μετά βεβαιότητας ότι έχουν γίνει και ριζοσπαστικές αλλαγές στο πρόγραμμα... μερικές παλαιότερα... Δουλεύω με το Acad από το DOS οπότε καταλαβαίνεις τί έχουν δει τα μάτια μου...

Επίσης, κάτι που ανέφερα... να το αναλύσω... ότι το AutoCAD είναι πλατφόρμα CAD και όχι πρόγραμμα CAD. Σε αυτό είναι ασυναγώνιστο... ΤΑ ΠΑΝΤΑ σχεδόν μπορούν να επικοινωνήσουν με αυτό και είναι τουλάχιστον 3 γλώσσες με τις οποίες μπορείς να γράψεις εφαρμογές που τρέχουν μέσα στο ACAD.... την AutoLISP που δούλευα εγώ μόνο να ξέρεις, κάνεις τα πάντα!

Σαφέστατα και είναι ξεπερασμένο σε σύγκριση με προσανατολισμένες εφαρμογές γιατί ποτέ δεν ήταν αυτός ο ρόλος του...

Εγώ το άλλαξα με το Revit καθαρά και μόνο γιατί δεν χώνεψα (και μάλλον ήταν αμοιβαίο) το ADT που λεγόταν τότε (Architectural Desktop) και σημερινό AutoCAD Architecture το οποίο το έχω μάλιστα αλλά ούτε καν το εγκατέστησα ποτέ...

Αν μπορούσα θα έμενα στο περιβάλλον ACAD γιατί πρακτικά δεν μπορείς να ξεκολλήσεις...

Εδώ με τόσους συναδέλφους που επικοινωνώ και τους δίνω σχέδια θα πρέπει να τα κάνω 2004 έκδοση... φαντάσου δηλαδή πόσο μεγάλη είναι η συνήθεια... και βέβαια η αδιαφορία και η ασχετοσύνη...

Link to comment
Share on other sites

Το ADT ήταν και είναι η μετάβαση από τις γραμμές στους όγκους. Ήταν ένα πολύ θετικό βήμα κατά τη γνώμη μου γιατί μπορούσες πια να επεξεργαστείς το κτίριο σου και να το μετατρέψεις σε 3d μοντέλο πολύ εύκολα. Για μένα είναι καλό πρόγραμμα απλά θέλει χρόνο να ασχοληθείς μαζί του.

 

Εξάλου εάν θες το δουλεύεις και σαν σκέτο acad , δεν είσαι υποχρεωμένος να το δουλεύεις με όγκους. Το revit που δεν το έχω δουλέψει ποτέ τι διαφορά έχει ?

Link to comment
Share on other sites

To ADT είναι και ήταν κατά την γνώμη μου αποτυχία.

 

Το Revit είναι ένα πρόγραμμα με διαφορετική φιλοσοφία απο το κλασσικό AutoCAD. Είναι στην ουσία του BIM λογισμικό,... αλλά είμαστε offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την offtopic γνώμη μου: το ADT είναι αποτυχία γιατί με λιγότερα χρήματα μπορείς να έχεις ίδια και καλύτερα αποτελέσματα (σκέτο autocad + addon πρόγραμμα τύπου Cadware πχ). Το Revit από την άλλη είναι τύπου archicad.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.