Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόστιμο 60.000 ευρώ στο ΤΕΕ για τις αμοιβές των μηχανικών


Recommended Posts

Μπηκα στο site της εετεμ και διαβαζω οτι:

η επιτροπη ανταγωνισμου συνηλθε στις 2 Νοεμβριου για το θεμα και το τεε δια του εκπροσωπου του ζητησε για 2η φορα αναβολη της υποθεσης που ορισθηκε για τις 25 Νοεμβρίου 2010

 

http://www.eetem.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=318:2010-11-05-13-36-26&catid=54:news&Itemid=18

 

ας μης φταινε παντα οι αλλοι....το οδηγησαν εδω που φτασαμε το πραγμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 285
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Oυουού , η αυτοκρατορία του κακού που κρατάει ψηλά τις αμοιβές.

Τραγικό ,τους τύφλωσε τόσο πολύ το μίσος που ουσιαστικά και οι δικές τους αμοιβές θα μειωθούν.

Link to comment
Share on other sites

spy1551: το αστείο είναι ότι στο άλλο θέμα με τις ελάχιστες ο erling έδωσε στοιχεία σύμφωνα με τα οποία θα έπρεπε να αμοιβόμαστε βάσει αναλυτικού και όχι ΕΤΑ. Τελικά θα πιάσουμε να ψάχνουμε ποιος είναι ο πιο μπούφος: η ΕΕΤΕΜ που κατήγγειλε το θέμα της ΕΤΑ του ΤΕΕ, το ΤΕΕ που δεν ενημέρωσε ότι το νομικά ορθό είναι ο υπολογισμός βάσει αναλυτικού ή όλοι εμείς που καθόμαστε και παίρνουμε στα σοβαρά όλον αυτόν τον συρφετό;

 

Εάν η αμοιβή υπολογισθεί βάσει αναλυτικού τότε αυτόματα το ΕΤΑ=118 είναι υπερβολικά πολύ λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει spy, το δεχομαι αυτο που λες. Αλλα, οταν το τεε εστηνε το ολο σκηνικο, γιατι λειτουργησε τοσο ερασιτεχνικα;

Ή μηπως απλα , με επαρση;

Link to comment
Share on other sites

Θα περίμενα από μέλη όπως ο avgoust που είναι συντονιστής να μην σχολιάζει κινήσεις φορέων όπως η ΕΕΤΕΜ.

Η καταγγελία στην επιτροπή ανταγωνισμού έχει γίνει καιρό από φυσικά άτομα και όχι από κάποιον φορέα.

Δέχομαι τη γνώμη κάθε μέλους του forum πτυχιούχου ή διπλωματούχου για κάθε θέμα της επικαιρότητας.

Θεωρώ όμως ότι τέτοιες απόψεις από άτομα τα οποία είναι συντονιστές είναι τουλάχιστον άστοχες, αν όχι εκ του πονηρού δημοσιευμένες.

Εξάλλου δεν είδα τον ίδιο ζήλο ενάντια στον διαρκή πόλεμο του ΤΕΕ σε πτυχιούχους μηχανικούς.

Παρακαλώ τον συντονιστή avgoust όπως ανακαλέσει τη συγκεκριμένη δήλωσή του και τους υπόλοιπους συντονιστές του forum να πάρουν θέση επί του θέματος.

Εκτός κι αν θεωρείται ότι το forum michanikos.gr απευθύνεται σε διπλωματούχους μηχανικούς μόνο. Τότε όμως θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να το μετονομάσετε σε "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΜΕΛH ΤΕΕ".

Στην πορεία του forum προσπαθώ και εγώ να ενημερώσω τους συνάδελφούς μου με τη δική μου εμπειρία σε διάφορα θέματα, είτε μέσω ερωτήσεων - απαντήσεων στο forum, είτε με το ανέβασμα λογισμικού κ.τ.λ.

Ο συνάδελφος avgoust έκανε κατά τη γνώμη μου ένα μεγάλο σφάλμα, που θέτει την αξιοπιστία του forum σε κίνδυνο. Γι' αυτό και του ζητώ να ανακαλέσει το σχόλιό του.

Δεν σχολιάζω την ουσία των όσων λέει - σε άλλο μέρος του forum μπορώ κάλλιστα να του απαντήσω -, αλλά τα όσα λέει με την ιδιότητα του διαχειριστή.

Παρακαλώ - με την επιφύλαξη παντός δικαιώματός μου - την άμεση ανάκλησή των λεγόμενών του.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά να καταλάβω κιόλας: Έκανε κάποτε καταγγελία η ΕΕΤΕΜ ότι οι αμοιβές καθορίζονται αποκλειστικά και μόνο από το ΤΕΕ, άρα το θεώρησε παράνομο, η επιτροπή ανταγωνισμού πήρε αυτή την καταγγελία και έτσι έβγαλε τη σημερινή απόφαση με πρόστιμο τα 60000, και ανοίγεται διάπλατα ο δρόμος για μείωση (ή να πω ξεφτυλισμό) των αμοιβών?

Ουσιαστικά έπραξαν, αν μου επιτρέπεται, εκδικητικά, γιατί το ΤΕΕ δεν τους αναγνωρίζει ως μηχανικούς. Μόνο που τώρα, που θα γίνει χαμός με τις αμοιβές, θα πεινάσουμε όλοι παίδες, ενώ πριν έστω και έτσι, παρανόμως ή μη, υπήρχε μια αμοιβή που ήταν ανεκτή...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, τα ΜΜΕ ειναι ο δουρειος ιππος της κρατικης μηχανης

Φυσικα και θα το ανεβασουν αμεσως ;)

 

 

Ο Αλαφούζος και ο Πορτοσάλτε μην χάσουν.........

 

http://www.skai.gr/news/greece/article/160721/prostimo-gia-to-kartel-ton-mihanikon/

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ούτε ο avgoust φταίει ούτε κανένας. Στην τελική δεν είπε και τίποτα παραπάνω από την πραγματικότητα όπως την βλέπει αυτός. Για εμένα άλλοι είναι οι ένοχοι και διάβασε την τελευταία μου δημοσίευση.

 

spgirl: εδώ τα δικαστήρια αποφάνθηκαν ότι ο συμβατικός υπολογισμός είναι παράνομος και πρέπει κανονικά να αμοιβόμαστε με αναλυτικό τόσα χρόνια, η καταγγελία της ΕΕΤΕΜ μας πείραξε; Αλλά ποιο ΤΕΕ και ποια ΕΕΤΕΜ. Πάρε τον έναν και βάρα τον άλλον είναι...

Link to comment
Share on other sites

spgirl: εδώ τα δικαστήρια αποφάνθηκαν ότι ο συμβατικός υπολογισμός είναι παράνομος και πρέπει κανονικά να αμοιβόμαστε με αναλυτικό τόσα χρόνια, η καταγγελία της ΕΕΤΕΜ μας πείραξε; Αλλά ποιο ΤΕΕ και ποια ΕΕΤΕΜ. Πάρε τον έναν και βάρα τον άλλον είναι...

 

Μα με επαρχή την καταγγελία της ΕΕΤΕΜ δεν έγινε η όλη φάση? Ρωτάω δε ξέρω...

Και στην τελική, αυτό που εγώ, με τα λίγα που ξέρω, κατάλαβα είναι ότι ο εμφύλιος πόλεμος μεταξύ ΤΕΕ-ΕΕΤΕΜ μόλις απέδωσε καρπούς και μάλιστα θύματα: όλους εμας που θα πληρωνόμαστε ψίχουλα ...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά να καταλάβω κιόλας: Έκανε κάποτε καταγγελία η ΕΕΤΕΜ ότι οι αμοιβές καθορίζονται αποκλειστικά και μόνο από το ΤΕΕ, άρα το θεώρησε παράνομο, η επιτροπή ανταγωνισμού πήρε αυτή την καταγγελία και έτσι έβγαλε τη σημερινή απόφαση με πρόστιμο τα 60000, και ανοίγεται διάπλατα ο δρόμος για μείωση (ή να πω ξεφτυλισμό) των αμοιβών?

Ουσιαστικά έπραξαν, αν μου επιτρέπεται, εκδικητικά, γιατί το ΤΕΕ δεν τους αναγνωρίζει ως μηχανικούς. Μόνο που τώρα, που θα γίνει χαμός με τις αμοιβές, θα πεινάσουμε όλοι παίδες, ενώ πριν έστω και έτσι, παρανόμως ή μη, υπήρχε μια αμοιβή που ήταν ανεκτή...

 

 

:confused:

εδω η κυβερνηση αλλαζει τα παντα στο επαγγελμα του μηχανικου και εσυ μας λες οτι φταει η εετεμ; που δεν ειναι καν φορεας αλλα ενωση;

Τα εχετε μερικοι μπερδεψει τα πραγματα. το τεε δεν ειναι σε θεση να αναγνωρισει ή να μην αναγνωρισει κανενα και τιποτα. Εφαρμοζει τους νομους του κρατους. Και αφου καποια στιγμη αποφασισε να το παιξει κρατος εν κρατει, εχασε μεγαλο μερος απο την υποστηριξη της κοινωνιας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.