Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόστιμο 60.000 ευρώ στο ΤΕΕ για τις αμοιβές των μηχανικών


Recommended Posts

JΤB έχεις απόλυτο δίκιο για το οτι δεν δικαιούμαι να αξιώσω θεσμοθετημένες αμοιβές σε μια ελεύθερη αγορά.

Το πρόβλημα μου όμως είναι ακριβώς αυτό! Η ελεύθερη αγορά όπως την έχω βιώσει εγώ μέχρι τώρα είναι αυτή στην οποία ο στούρνος συμμαθητής μου που ποτέ δεν μπορέσε να καταλάβει τι σημαίνει ροπή και πέρασε με μέσο την τάξη, πήγε στην Ιταλία και τελείωσε μηχανικός 2-3 χρόνια νωρίτερα απ οτι εγώ που βολόδερνα στο κατακαημένο ΕΜΠ και ερχόμενος εδώ παίρνει όλες τις δουλειές επειδή είχε πατέρας του γραφείο και του κόλλησε παντού πολύχρωμες ταμπελίτσες και τον έβαλε και στα κόλπα στις πολεοδομίες και παίρνει 20 δουλειές όταν εγώ παίρνω 1 επειδή ο πελάτης δεν ξέρει να διαλέξει.

Αυτό είναι η ελεύθερη αγορά;Τί διαφορά έχει από τον νόμο της ζούγκλας;Κι αν είναι έτσι προφανώς δεν μ΄αρέσει.

Απ την στιγμή λοιπόν που το πεπερασμένο της ύπαρξης άρα και της επαγγελματικής δραστηριότητας δεν μου παρέχει την πολυτέλεια να περιμένω επ αόριστον να αναγνωριστεί η επαγγελματική μου αξία (να γνωριστώ μετά θάνατον δεν με κάνει να νιώθω καλύτερα), αναρωτιέμαι για ποιό λόγο ζω σε υποτιθέμενα οργανωμένη πολιτεία.Γιατί υπάρχει κράτος;

Είναι ψευδαίσθηση το οτι η αγορά είναι ελεύθερη. Η δυνατότητα επιλογής και ελευθερίας εξαρτάται αποκλειστικά από την θέση μας στην ιεραρχία του συστήματος και αυτό προφανώς δεν μ αρέσει.

Γι τους παραπάνω λόγους λοιπόν αξιώνω ως υποχρέωση μιας πολιτείας που με εξαπατά παντού να προασπίσει το κατ ελάχιστο δικαίωμα μου να επιβιώσω αξιοπρεπώς.

 

υ.γ. Επιπλέον σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις (πρόσφατα το έμαθα κι εγώ σε ένα σεμινάριο του ΤΕΕ για τις ευθύνες του επιβλέποντος και θα βρώ το σχετικό κείμενο) ο ρόλος του μηχανικού της άδειας είναι κατ ουσία να είναι ο εντεταλμένος του κράτους ο οποίος αμοίβεται όμως από τον ιδιώτη για να εξασφαλίσει την νομιμότητα της κατασκευής του. Ο μηχανικός δηλαδή πρέπει -ενώ πληρώνεται από τον ιδιώτη-να λειτουργεί προς όφελος της πολιτείας! Αντιλαμβανόμενος αυτό βλέπει κανείς με άλλο μάτι τις ελάχιστες αμοιβές.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 285
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παράθεση tasakos

 

JΤB έχεις απόλυτο δίκιο για το οτι δεν δικαιούμαι να αξιώσω θεσμοθετημένες αμοιβές σε μια ελεύθερη αγορά.

Το πρόβλημα μου όμως είναι ακριβώς αυτό! Η ελεύθερη αγορά όπως την έχω βιώσει εγώ μέχρι τώρα είναι αυτή στην οποία ο στούρνος συμμαθητής μου που ποτέ δεν μπορέσε να καταλάβει τι σημαίνει ροπή και πέρασε με μέσο την τάξη, πήγε στην Ιταλία και τελείωσε μηχανικός 2-3 χρόνια νωρίτερα απ οτι εγώ που βολόδερνα στο κατακαημένο ΕΜΠ και ερχόμενος εδώ παίρνει όλες τις δουλειές επειδή είχε πατέρας του γραφείο και του κόλλησε παντού πολύχρωμες ταμπελίτσες και τον έβαλε και στα κόλπα στις πολεοδομίες και παίρνει 20 δουλειές όταν εγώ παίρνω 1 επειδή ο πελάτης δεν ξέρει να διαλέξει.

Αυτό είναι η ελεύθερη αγορά; Τί διαφορά έχει από τον νόμο της ζούγκλας; Κι αν είναι έτσι προφανώς δεν μ΄αρέσει.

Απ την στιγμή λοιπόν που το πεπερασμένο της ύπαρξης άρα και της επαγγελματικής δραστηριότητας δεν μου παρέχει την πολυτέλεια να περιμένω επ αόριστον να αναγνωριστεί η επαγγελματική μου αξία (να γνωριστώ μετά θάνατον δεν με κάνει να νιώθω καλύτερα), αναρωτιέμαι για ποιό λόγο ζω σε υποτιθέμενα οργανωμένη πολιτεία. Γιατί υπάρχει κράτος;

Είναι ψευδαίσθηση το οτι η αγορά είναι ελεύθερη. Η δυνατότητα επιλογής και ελευθερίας εξαρτάται αποκλειστικά από την θέση μας στην ιεραρχία του συστήματος και αυτό προφανώς δεν μ αρέσει.

Γι τους παραπάνω λόγους λοιπόν αξιώνω ως υποχρέωση μιας πολιτείας που με εξαπατά παντού να προασπίσει το κατ ελάχιστο δικαίωμα μου να επιβιώσω αξιοπρεπώς.

 

υ.γ. Επιπλέον σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις (πρόσφατα το έμαθα κι εγώ σε ένα σεμινάριο του ΤΕΕ για τις ευθύνες του επιβλέποντος και θα βρώ το σχετικό κείμενο) ο ρόλος του μηχανικού της άδειας είναι κατ ουσία να είναι ο εντεταλμένος του κράτους ο οποίος αμοίβεται όμως από τον ιδιώτη για να εξασφαλίσει την νομιμότητα της κατασκευής του. Ο μηχανικός δηλαδή πρέπει -ενώ πληρώνεται από τον ιδιώτη-να λειτουργεί προς όφελος της πολιτείας! Αντιλαμβανόμενος αυτό βλέπει κανείς με άλλο μάτι τις ελάχιστες αμοιβές.

 

................................................................................................................................................................

 

 

 

Αγαπητέ Tasako

Ο οποιοσδήποτε διαβάσει το μήνυμα σου (στο οποίο έχω υπογραμμίσει ορισμένες λέξεις)

Ένα συμπέρασμα μόνο μπορεί να βγάλει

Ότι εσύ αφού πρώτα αναγνωρίζεις στην πολιτεία ένα σωρό στάδια αναξιοκρατίας και κακοδιοίκησης

1. ο στούρνος συμμαθητής.. πήγε στην Ιταλία

2. επειδή είχε πατέρας .. τον έβαλε και στα κόλπα στις πολεοδομίες

3. ο πελάτης δεν ξέρει να διαλέξει.

4. υποτιθέμενα οργανωμένη πολιτεία

5. μιας πολιτείας που με εξαπατά παντού

6. για τις ευθύνες του επιβλέποντος .. να είναι ο εντεταλμένος του κράτους

 

και αφού ενδόμυχα επίσης αναγνωρίζεις ότι όλα τα παραπάνω είναι μη αναστρέψιμα ΓΙΑ ΣΕΝΑ

ΕΡΧΕΣΑΙ και ζητάς από την αναξιόπιστη και σάπια αυτή πολιτεία (που σε αδικεί 6 τουλάχιστο φορές)

ΣΑΝ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΧΡΕΟΣ ΤΗΣ να σου δώσει το δικαίωμα σου να επιβιώσεις αξιοπρεπώς (ανασύνταξη από τα γραφόμενα σου)

 

Δηλαδή αν η πολιτεία

Πάρει το πτυχίο του Ιταλού

Δεν περνάνε κόλπα του πατέρα στις πολεοδομίες

Αν τον πελάτη τον μάθει η πολιτεία να διαλέγει ή και ισως να μη χρειαζεται (ΙΤΑΛΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ)

Η πολιτεία οργανωθεί ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ σε όλα τα επίπεδα

Σε ξεφορτώσει και από τις τρελές ευθύνες των συνεργείων ΚΑΙ ο καθένας αναλάβει τις ευθύνες του

 

Ε τότε πιστεύω να συμφωνείς μαζί μου ότι δεν θα απαιτούνται ούτε ελάχιστες αμοιβές ούτε μη εκπτώσεις

 

Γιατί ήδη η πολιτεία και μόνο δίνοντάς σου το τίτλο του ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ και εμένα του ΜΠΕΤΑΤΖΗ ΘΑ μας ΕΙΧΕ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ

Προς τα εκεί πρέπει να ΠΑΛΕΨΟΥΜΕ –αξιοκρατία παντού

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΑΣ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΣΤΙΣ ΓΕΝΙΕΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι μας εκπροσωπούν

 

Αυτή τη στιγμή στη βουλή υπάρχουν 44 βουλευτές που είναι και μηχανικοί.

Απο αυτούς οι 31 είναι στο ΠΑΣΟΚ.

 

Αν υπερψηφίσουν την κατάργηση των ελαχίστων αμοιβών των μηχανικών, είναι δυνατόν μετά να ονομάζονται “συνάδελφοι”;

Ψηφίστε στο παρακάτω link αν πιστεύετε πως το ΤΕΕ οφείλει να διαγράψει όσους από αυτούς τολμήσουν να μας στερήσουν τον ελάχιστο βιοπορισμό μας. Να παραπεμφθούν στα πειθαρχικά συμβούλια του ΤΕΕ και των αντίστοιχων επαγγελματικών τους συλλόγων.

http://www.petitiononline.com/Boyl_mhx/petition.html

 

Πολλοί απο αυτούς έχουν αναπτύξει συνδικαλιστική δράση στους Επαγγελματικούς τους συλλόγους και στο ΤΕΕ. Ενδεικτικά αναφέρουμε αποσπάσματα απο τα βιογραφικά σημειώματα κάποιων απο τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ.

 

Κώστας Γείτονας

Ανέπτυξε συνδικαλιστική δράση στο χώρο των Τεχνικών. Μέλος του Συλλόγου Πολιτικών Μηχανικών και μέλος του Τεχνικού Επιμελητηρίου της Ελλάδος. Εκλέχτηκε στην Αντιπροσωπεία του ΤΕΕ (1975-77) και στη Διοικούσα Επιτροπή του Τεχνικού Επιμελητηρίου (1978-80).

Στάθης Κουσουρνάς

1991-2000 πρόεδρος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Δωδεκανήσου, εκλέχθηκε για τρεις συνεχόμενες θητείες

Ροδούλα Ζηση

Διετέλεσε μέλος του Δ.Σ. του Συλλόγου Τοπογράφων - Μηχανικών νομού Μαγνησίας

Μέλος της Διοικούσας Επιτροπής του Τ.Ε.Ε. Μαγνησίας από το 1990

Χρήστος Μαγκούφης

Αντιπρόεδρος συλλόγου μηχανικών Τρικάλων

Αργύρης Λαφαζάνης

Την περίοδο 1982-87 συμμετείχε στο Νομαρχιακό Συμβούλιο Χαλκιδικής ως εκπρόσωπος του Τ.Ε.Ε.

Αννα Διαμαντοπούλου

Εκλέγεται και είναι ενεργό μέλος στο ΤΕΕ

Σπύρος Βούγιας

Ενεργό μέλος του Συλλόγου Συγκοινωνιολόγων και του ΤΕΕ. Αντιπρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Συγκοινωνιολόγων και μέλος της Διοικούσας Επιτροπής του Τμήματος Κεντρικής Μακεδονίας του ΤΕΕ.

Χαντάβας Αθανάσιος

Δραστηριοποιήθηκε συνδικαλιστικά στην ΠΑΣΚ Μηχανικών από το 1982.

Υπήρξε εκλεγμένο μέλος της αντιπροσωπείας του περιφερειακού τμήματος Δυτικής Μακεδονίας του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας (ΤΕΕ). Είναι επίσης μέλος της Μόνιμης Επιτροπής Ενέργειας του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας.

Χαρούλα Κεφαλίδου

Ενεργό μέλος:

Τεχνικού Επιμελητηρίου της Ελλάδας (ΤΕΕ)

Ένωσης Διπλωματούχων Ελληνίδων Μηχανικών (ΕΔΕΜ)

Πανελληνίου Συλλόγου Διπλωματούχων Μηχανολόγων-Ηλεκτρολόγων Μηχανικών (ΠΣΔΜΗ)

Ανδρέας Τριανταφυλλόπουλος

Εχει διατελέσει μέλος της Αντιπροσωπείας ΤΕΕ Δυτικής Ελλάδας από το 1995 έως το 2002.

 

Αναρωτιέται κανείς αν η σημερινή ηγεσία του ΤΕΕ είναι η κατάλληλη για να διεκδικήσει εκ μέρους μας τα δικαιώματά μας... Μήπως αύριο τους δούμε κι αυτούς στη βουλή να μας υποβιβάζουν ακόμα περισσότερο;

Μπορείτε να δείτε τη λίστα με όλους του βουλευτές που είναι και μηχανικοί στο παρακάτω link

http://www.pedmede.gr/images/pdf_files/44voulmhx.xlsx.pdf

 

Δείτε και εδώ http://boyleytes-mhxanikoi.blogspot.com/

 

Προωθήστε το παραπάνω μήνυμα σε όσους θεωρείτε πως τους ενδιαφέρει

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο κομπλεξισμός goes cloud.......

 

Αυτού που μου αρέσει σε αυτό το φόρουμ, είναι ο σεβασμός που υπάρχει, αποκαλούμαι ο ένας τον άλλο συνάδελφο κτλπ, ενώ σε άλλα φόρουμ τέτοια ευγένεια δεν θα την δεις..Βεβαία τέτοια πικρόχολα σχόλια μόνο εδώ διαβάζω... Είμαι εκτός θέματος, αλλά και άλλοι πολλοί όπως βλέπω...

Όσο για το Συνάδελφο που λέει ότι του παίρνει τις δουλείες ο Στούρνος, λόγω μπαμπά. Έτσι είναι φίλε μου, παντού. Λέγετε οικογενειακή παράδοση και είναι λογικό να έχουν μεγαλύτερο πελατολόγιο. Όσο για το θέμα ποιότητας δουλειάς, ας φτιάξουμε πάλι την ιερά εξέταση και όποιος δεν τα ξέρει όλα, στην πυρά στην πυρά...

Link to comment
Share on other sites

@TASAKOS : Μη βλέπεις την ελεύθερη αγορά ως ο επαγγελματίας, η ελεύθερη αγορά λειτουργεί για τον πελάτη! Ως προς τον πελάτη σου εξετάζουμε το αν έχει δικαίωμα να παζαρέψει την αμοιβή, ως προς τον πελάτη εξετάζουμε το να έχει τη δυνατότητα να βρεί -για σωστή θεωρητικά δουλειά- μικρότερο κόστος...

Το ότι εσύ είσαι μέσα στη δουλειά του μηχανικού απλώς σου δίνει την ευκαιρία να ξέρεις ότι υπάρχει κάποιο κατώτατο ποσό μετά από το οποίο σίγουρα δεν θα σου κάνουν καλή δουλειά...

Για τους εισαγόμενους μηχανικούς, έχεις τα δίκια σου αλλά και αυτών είναι δικαίωμά τους να ξοδέψουν τα λεφτά τους για ότι θέλουν... και πάλι καλά που τα ξοδεύουν για σπουδές και όχι για ακριβά αυτοκίνητα και καλή ζωή...

Επίσης μην καλλιεργείς το μύθο του πλούσιου που έστειλε έξω το παιδί του...

Μεσαία τάξη που σφιγγόταν κάτι χρόνια και με "κόψε ΄δω, κόψε 'κει" και κάτι από ΦΠΑ και κάτι από αποδείξεις εφορίας, κατάφερε και σπούδασε το παιδί του.

Ασε που μάλλον πιο φτηνά και πιο γρήγορα τελείωσε αυτός της Ιταλίας από αυτόν στη Κομοτηνή...

Οσο για τα περί "εντεταλμένος του κράτους" ΜΗΝ ΤΑ ΞΑΝΑΠΕΙΣ!!! Θα πάνε όλοι οι μηχανικοί μέσα με τόσες ν.1599 δηλώσεις!!! Με τόσες σοφίτες!!! Αστα αυτά για μεταξύ μας... όχι στο φόρουμ!!!!

 

 

@Μυρτώ: Δηλαδή αν δεν υπερψηφίσουν τη κατάργηση, να μην τους θεωρώ εγώ συναδέλφους... Δεν στέκουν τέτοιες λογικές... τόσο υποκειμενικού χαρακτήρα...

 

-ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ

- ΑΥΣΤΗΡΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

- ΜΕΛΕΤΕΣ ΣΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ, ΕΥΘΥΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΒΛΕΨΗ

-ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΒΑΤΩΝ ΙΔΙΩΤΩΝ

- ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ

- ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

- ΑΠΟΛΥΣΗ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΧΡΗΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ

- ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΤΙΡΙΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΠΡΟΣ ΑΜΕΣΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

- ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΥΝΕΡΓΕΙΩΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ ΤΟΥ Φ.Ο.

- ΑΠΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ

- ΕΝΤΑΞΗ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ

- ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΚΤΙΣΙΜΑΤΟΣ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ

- ΑΜΕΣΗ ΤΙΜΩΡΙΑ ΚΑΤΑΠΑΤΗΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΚΤΑΣΕΩΝ

- ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΠΟΙΝΕΣ ΓΙΑ ΒΛΑΒΗ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΔΗΜΕΥΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ

Link to comment
Share on other sites

παράθεση tasakos

 

Αγαπητέ Tasako

Ο οποιοσδήποτε διαβάσει το μήνυμα σου (στο οποίο έχω υπογραμμίσει ορισμένες λέξεις)

Ένα συμπέρασμα μόνο μπορεί να βγάλει

Ότι εσύ αφού πρώτα αναγνωρίζεις στην πολιτεία ένα σωρό στάδια αναξιοκρατίας και κακοδιοίκησης

1. ο στούρνος συμμαθητής.. πήγε στην Ιταλία

2. επειδή είχε πατέρας .. τον έβαλε και στα κόλπα στις πολεοδομίες

3. ο πελάτης δεν ξέρει να διαλέξει.

4. υποτιθέμενα οργανωμένη πολιτεία

5. μιας πολιτείας που με εξαπατά παντού

6. για τις ευθύνες του επιβλέποντος .. να είναι ο εντεταλμένος του κράτους

 

και αφού ενδόμυχα επίσης αναγνωρίζεις ότι όλα τα παραπάνω είναι μη αναστρέψιμα ΓΙΑ ΣΕΝΑ

ΕΡΧΕΣΑΙ και ζητάς από την αναξιόπιστη και σάπια αυτή πολιτεία (που σε αδικεί 6 τουλάχιστο φορές)

ΣΑΝ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΧΡΕΟΣ ΤΗΣ να σου δώσει το δικαίωμα σου να επιβιώσεις αξιοπρεπώς (ανασύνταξη από τα γραφόμενα σου)

 

Δηλαδή αν η πολιτεία

Πάρει το πτυχίο του Ιταλού

Δεν περνάνε κόλπα του πατέρα στις πολεοδομίες

Αν τον πελάτη τον μάθει η πολιτεία να διαλέγει ή και ισως να μη χρειαζεται (ΙΤΑΛΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ)

Η πολιτεία οργανωθεί ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ σε όλα τα επίπεδα

Σε ξεφορτώσει και από τις τρελές ευθύνες των συνεργείων ΚΑΙ ο καθένας αναλάβει τις ευθύνες του

 

Ε τότε πιστεύω να συμφωνείς μαζί μου ότι δεν θα απαιτούνται ούτε ελάχιστες αμοιβές ούτε μη εκπτώσεις

 

Γιατί ήδη η πολιτεία και μόνο δίνοντάς σου το τίτλο του ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ και εμένα του ΜΠΕΤΑΤΖΗ ΘΑ μας ΕΙΧΕ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ

Προς τα εκεί πρέπει να ΠΑΛΕΨΟΥΜΕ –αξιοκρατία παντού

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΑΣ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΣΤΙΣ ΓΕΝΙΕΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ

 

Συμφωνώ απολύτως απλώς μου φαίνεται δυσκολότερο να οργανωθεί συνολικά ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ η κοινωνία.

 

Ο κομπλεξισμός goes cloud.......

 

Αυτού που μου αρέσει σε αυτό το φόρουμ, είναι ο σεβασμός που υπάρχει, αποκαλούμαι ο ένας τον άλλο συνάδελφο κτλπ, ενώ σε άλλα φόρουμ τέτοια ευγένεια δεν θα την δεις..Βεβαία τέτοια πικρόχολα σχόλια μόνο εδώ διαβάζω... Είμαι εκτός θέματος, αλλά και άλλοι πολλοί όπως βλέπω...

Όσο για το Συνάδελφο που λέει ότι του παίρνει τις δουλείες ο Στούρνος, λόγω μπαμπά. Έτσι είναι φίλε μου, παντού. Λέγετε οικογενειακή παράδοση και είναι λογικό να έχουν μεγαλύτερο πελατολόγιο. Όσο για το θέμα ποιότητας δουλειάς, ας φτιάξουμε πάλι την ιερά εξέταση και όποιος δεν τα ξέρει όλα, στην πυρά στην πυρά...

 

Δεν τίθεται θέμα οικογενειακής παράδοσης στις επιστήμες αγαπητέ. Δεν είναι ο εγγονός του ζαχαροπλάστη που ξέρει το μυστικό της οικογενειακής συνταγής του μπακλαβά!

 

@ JTB

....μα σ αυτό το ΚΑΤΩΤΑΤΟ ΠΟΣΟ που λες κι εσύ, αναφέρομαι!

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Δεν τίθεται θέμα οικογενειακής παράδοσης στις επιστήμες αγαπητέ. Δεν είναι ο εγγονός του ζαχαροπλάστη που ξέρει το μυστικό της οικογενειακής συνταγής του μπακλαβά!

 

 

Αναφερόμουν για τους πελάτες και εσύ μου μιλάς για μπακλαβάδες!!! Οι καθηγητές σου τι έκαναν στην σχολή κύριε επιστήμονα Τασακο? Α μπράβο, κάτι τέτοιο μπορεί να γίνεται και από τον Μηχανικό-Πατέρα σου...

Link to comment
Share on other sites

Και επειδη το εκαναν οι καθηγηταδες τι σημαινει δλδ??

 

Θες να μου πεις οτι δεν ξερεις περιπτωσεις μηχανικων "με το ζορι" λογω οικογενειας??

Θες να μου πεις οτι ολοι κανουν καλα τη δουλεια τους???

Θες να μου πεις οτι η ποιοτητα δεν εχει σημασια????

 

Οκ τοτε....

Κανεις δεν εθιξε συναδελφους που ειναι σωστοι, ειτε εχουν γονεις μηχανικους, ή μπαρμπα στην Κορωνη, ειτε δεν ξερω εγω τι αλλο....

Προσωπικα οποιος κανεις μλκ θα ειναι στον τοιχο απο μενα...Και το ιδιο περιμενω και απο τους αλλους, δεν εχω προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Το οτι κάτι συμβαίνει δεν με κάνει απαραίτητα να το αποδεχθώ και ως ορθό. ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ θέλω αλλά επειδή στην πράξη δεν το βλέπω να γίνεται μες στα επόμενα 7000 χρόνια ψάχνω πιο εφικτές λύσεις προς αυτή την κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Όλα έχουν σημασία ρε παιδιά αλλά τελικά όλα εξαρτώνται από την προσωπικότητα του καθενός. Αν εγώ δεν έχω φιλότιμο θα θυσιάσω την ποιότητα στο βωμό του εύκολου και γρήγορου κέρδους, ειδάλλως θα καθίσω με τις ώρες μέχρι να βρω την βέλτιστη λύση χωρίς να ζητήσω επιπλέον λεφτά από τον πελάτη. Αν ο άλλος το έχει να κάνει τη μουσαφεζιά θα την κάνει είτε πληρωθεί 1.000 ευρώ είτε 100.000 ευρώ.

 

Το κακό είναι ότι η έλλειψη ποιότητας γίνεται φανερή μετά το πέρας της κατασκευής, είτε άμεσα όσον αφορά τον αρχιτεκτονικό σχεδιασμό και τις Η/Μ εγκαταστάσεις είτε σε βάθος χρόνου όσον αφορά τα στατικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.