Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόστιμο 60.000 ευρώ στο ΤΕΕ για τις αμοιβές των μηχανικών


Recommended Posts

Προφανώς και δεν χρειάζεται. Πάντως συνάδελφοι έχω εκνευριστεί ιδιαιτέρως, ειδικά μετά τις παραθέσεις του erling, γιατί τόσα χρόνια παλεύαμε με ΕΤΑ ενώ στην πράξη το νόμιμο ήταν ο αναλυτικός! Η φάση είναι ότι με τον αναλυτικό δεν υπάρχει χώρος για ελάχιστη αμοιβή. Με τις αμοιβές μας Χ5 και θα κάναμε την δουλειά μας με περισσότερη όρεξη και δεν θα μας έβλεπε ο κόσμος όπως μας βλέπει σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 285
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ freecat

 

Mια χαρα κασερι ειναι η δουλεια μας ...

Και θα επρεπε να ειναι και καλη ποιοτητας και καλοπληρωμενο....

 

Εξηγηστε ΟΛΟΙ οσοι υποστηριζεται τις ελαχιστες

1. Γτ βρε παιδι μου δεν εφαρμοζονταν και στην πραξη τοσα χρονια??

2. Γτ ενω ειχαμε τις ελαχιστες η ποιοτητα ηταν υπο του μηδενος?? και φυσικα καμια σχεση δεν ειχε με τις αμοιβες μας..

3. Γτ παιρναμε τις ελαχιστες ως ταβανι και οχι ως πατωμα??

4. Γτ οποιος ηθελε να υπογραψει μελετη εβρισκε με 1/10 τις ελαχιστης καποιον να την συνταξει????

 

Αφου οι ελαχιστες ειναι μια ουτοπια γτ μεχρι τωρα βλεπω αλλιως τον κλαδο μας..????

 

Οι ελαχιστες ειναι μια μπουρδα....

Αν ηταν να λειτουργησει ο κλαδος μας με αυτες θα το ειχε κανει....

 

Γτ δεν βγαινετε ολοι αυριο που θα καταργηθουν α πειτε

"Εμενα η δουλεια μου κοστιζει τοσο, αν σας αρεσει, αλλιως πηγαινετε αλλου"

 

Αλλα ξερεις τι θα πουμε??

"Τοσο κοστιζει η δουλει μου, αλλα εγω θα σου κοψω κατι.."

 

Τα ζητουμενα ειναι τα εξης

1. Να καταλαβουμε ολοι τι ακριβως πουλαμε....και να μην ξεπουλαμε τη δουλεια μας

2. Να δωσουμε στον καθε πελατη να καταλαβει την αξια της δουλειας μας

3. Να γινουμε πλεον "κλαδος"

4. Να υπαρχουν δουλειες..

 

 

Απο κει κ περα οι ελαχιστες βολευουν αυτους που βαριουνται να δουλεψουν....

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του αναλυτικού που φωνάζετε όλοι , έχει κριθεί στα δικαστήρια ότι πρέπει να υπαρχει συμφωνία Πελάτη-Μηχανικού για να διεκδικηθεί βάσει αυτού αμοιβή.

 

terry , οι ελάχιστες ήταν ένα μαξιλάρι ακόμα κι αν δεν εφαρμοζόντουσαν διότι σου έβαζαν εμμεσως όριο στο πόσο θα κατέβεις.

 

Διότι αν κόβεις απόδειξη για 20.000 και πληρώνεσαι 2.000 στο τέλος θα μπεις μέσα.

Αρα έστω κι έτσι σου έβαζε όριο και στην παράνομη έκπτωση.

 

Και εν τέλει δεν μπορώ να καταλάβω πως θα ωφεληθούμε όπως υποστηρίζετε ορισμένοι από την κατάργηση της κατώτατης αμοιβής και όχι ανώτατης.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συναδελφε ΟΛΟΙ οι αλλοι ελ. επαγγελματιες γτ μπορουν δλδ και καθοριζουν την αμοιβη τους μονοι τους και δεν θελουν μαξιλαρια???????

 

Να σου πω εγω...

1. Γτ υπαρχει αλληλεγγυη και συναδελφικοτητα...

2. Γτ δεν ειναι βλακες σαν εμας να δουλευουν τσαμπα....

3. Γτ ακομα και αν δεν εβγαλλαν Πολυτεχνειο μπορουν να καθοριζουν την αμοιβη τους...

4. Γτ στον κλαδος μας καποιοι εχουν βολευτει με τις ελαχιστες... "οτι παρεις, οσα λεει το ΤΕΕ"....

 

Θα οφεληθουμε γτ θα μπορουμε να καθοριζουμε εμεις την αμοιβη μας και οχι τα κ, λ, μ1, β1 του ΤΕΕ...

Θα μπορουμε σε απαιτητικες μελετες να χρεωνουμε οσο θεωρουμε ικανοποιητικο.

Σε μελετες "ευκολες" να κοστολογουμε αναλογα

Σε πελατες που μας εχουν φερει 10 δουλειες να κοστολογουμε επισης αναλογα

Δεν θα καλυπτομαστε απο ενα πλαφον αλλα απο τη δυσκολια, τη φυση, την ποιοτητα της δουλειας μας....

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα δεν λειτουργεί ο ελεύθερος ανταγωνισμός γενικά.

Στο επάγγελμά μας θα υπάρξει η πλήρης ισοπέδωση προς τα κάτω.

Με τους κανόνες της ελεύθερης αγορά δεν θα επιπλεύσουν οι καλύτεροι. Στην Ελλάδα της μίζας και της ρεμούλας δεν επιπλέουν οι καλύτεροι επιστήμονες αλλά τα καλύτερα λαμόγια.

Εγώ δεν έχω να ανταγωνιστώ μόνο τον συνάδελφο ελεύθερο επαγγελματία μηχανικό(είτε είναι διπλωματούχος είτε πτυχιούχος). Έχω να τα βάλω με τον κάθε μιζαδώρο ελεγκτή ή προιστάμενο αλλά ακόμα και απλό διοικητικό που είτε μου παίρνει(κλέβει) την δουλειά είτε μου ζητάει ποσοστό από την δουλειά. Και αν δεν του το δώσω θα έχω να ανταγωνιστώ και τον κλικαδώρο συνάδελφο που τα δίνει.

Αν πρώτα δεν μπει ένα "χεράκι" να συμμαζευτούν όλα αυτά τότε δεν μπορει να λειτουργήσει η ελεύθερη αγορά. Θα επιπλέουν αυτοί που με κάποιον τρόπο έχουν αποκτήσει πρόσβαση στην εξουσία.

Οι ελάχιστες αμοιβές αν μη τι άλλο εξασφάλιζαν σε ένα βαθμό ένα ελάχιστο κύρος της δουλειάς, της επιστήμης και της ποιότητας ζωής, της δική μας αλλά και των πελατών μας.

Με την κατάργηση τους χωρίς άλλα προστατευτικά μέσα είναι σαν να βγαίνουμε στην ζούγκλα χωρίς όπλα. Είτε θα μας φάνε τα θηρία είτε θα γίνουμε εμείς θηρία.

Link to comment
Share on other sites

Το όποιο χάλι εμείς θα πρέπει να το συμμαζέψουμε και έχω αναφέρει μερικούς τρόπους (τετραψήφιος αριθμός ΣΔΟΕ κλπ). Οπότε τα πράγματα ήταν και είναι στο χέρι μας να τα διορθώσουμε...

Link to comment
Share on other sites

@ alf

Ακριβως αυτο....

 

Οποτε δεν μας φταινε οι ελαχιστες...

 

Ας κανουμε περα τα λαμογια κια μετα μιλαμε για οτιδηποτε αλλο...

 

@ cna

σε μικρες κοινωνιες αυτο δεν γινεται....Απλα να μην τους δινουμε τροφη...

Αν δεν ειμαστε αξιοι να συνταξουμε μια μελετη κια την δινουμε στον ιδιο τον ελεγκτη για να βρεθουμε στα μαλακα...τοτε τι να λεμε για ελαχιστες....

 

Και παλι θα πω οτι αν υπηρxε καποιου ειδους πιστοποιηση σε οσους εχουν αδεια εξασκησεως επαγγελματος τοτε θα ειμασταν καλυτερα....

Ο ανθρωπος δεν αλλαζει...αν αποδειξει στα 25 του οτι ειναι συνειδητοποιημενος θα ειναι και στην υπολοιπη ζωη του..Αν τωρα στις εξετασεις του ΤΕΕ ειναι μεσα 45λεπτα και οι εξεταστες αντι να τον στειλουν στον διαολα του λενε "πηγαινε εξω να ηρεμισεις ριξε μια ματια κια σε αυτα που σε ρωτησαμε και ελα παλι μεσα να τα πουμε" τοτε δουλεια δεν γινεται...

 

Ολα τα περι αμοιβων ξεκιναvε απο την ποιοτητα μας ως μηχανικοι και επιστημονες....

Αν δεν εξασφαλιστει αυτο θα πληρωνομαστε με πενταροδεκαρες και θα λεμε και ευχαοριστω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω την φοροεισπρακτικη θέση του κράτους, πάνω σε αυτό το θέμα... Δλδ θα φτιάχνουμε εμπορικό mall με 50 ευρό αμοιβή?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας όλο το topic από την αρχή, θα ήθελα να πω 2 πράγματα σα νέος μηχανικός,

Πρώτα απ' όλα νομίζω ότι μόνο στην Ελλάδα υπάρχει πολύ μηχανικός και λίγο μηχανικός, και εννοώ το εξής τι πάει να πει ΤΕΙ και τι ΑΕΙ ναι οκ υπαρχεί διαφορά στο πρόγραμμα σπουδών αλλά παρόλο αυτά στην αγορά εργασίας όλοι στο ίδιο τσουβάλι δεν είμαστε? Καλύτερα λοιπόν να γράφονται όλοι στο ΤΕΕ (με διαφορετικά δικαιώματα ίσως) εξασφαλίζοντας έτσι όλους και απομακρύνοντας τους πραγματικά άσχετους με το άθλημα, γιατί μη μου πείτε ότι δεν κάνουν τη δουλειά του μηχανικού ένα σώρο άσχετοι?

 

Δεύτερον ναι είμαι σύμφωνος να καταργηθούν οι κατώτατες αμοιβές, αλλά πως ακριβώς θα πείσεις τον μπαρμπα Μήτσο ότι η δουλειά μου κοστίζει τόσο και δεν κατεβαίνω παρακάτω? Ο κόσμος γενικά πιστεύει ότι η δουλειά μας είναι πάρα πολύ εύκολη και μπορεί ο οποιοσδήποτε να την κάνει, και γι αυτό φταίμε εμείς οι ίδιοι, που την υποτιμάμε συνεχώς. Ναι να καταργηθούν οι αμοιβές αλλά πρέπει να πείσουμε τον κόσμο ότι η δουλειά μας δεν είναι για πέταμα και πρέπει να πληρώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.