Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόστιμο 60.000 ευρώ στο ΤΕΕ για τις αμοιβές των μηχανικών


Recommended Posts

nikoue, μια παράκληση. Βοήθησε με να καταλάβω τι σε ώθησε να κάνεις αυτόν τον συσχετισμό μεταξύ της ισοτιμίας και του πλήθους.

Δηλαδή αν ήταν ισότιμοι δεν θα υπήρχε το θέμα του πλήθους?

Δεν μπορώ να αντιληφθώ ποιος ο λόγος να βάζεις φιτίλια...

 

 

μα πώς θα ήμασταν πολλοί? λιγότεροι απο τους μισούς. Ο μηχανικός είναι επιστίμονας. Εχει κάποια Α παιδία τόσο με την ευρύτερη έννοια όσο και με την επιστημονική. η κατάταξη των πανεπιστημίων φίλε μου είναι ένα πρόσχημα σαν αυτα που θα θέσει η κυβέρνηση για τη κατάργηση των αμοιβων. δεν είναι μόνο θέμα πανεπιστημίου. είναι και θέμα ατόμων. τωρα τα ανώτερα αυτά πανεπιστήμια δέχονται όλους όσους απέτυχαν στην Ελλάδα. σε Ελληνικό σχολείο πήγαινα και γνωρίζω το επίπεδο και αυτων που πήγαν στα ΤΕΙ και αυτών που πήγαν στο εξωτερικό.αν είμαστε όλοι ίσοι τότε γιατί δε κλείνουμε τα πολυτεχνεία. ΤΕΙ και Ιταλία. Γραπεδάκι και κοπάνα στο Λυκειο. Εμνα άτομο δε χρειάζεται να προσπαθει σ όλη του τη ζωη για να γίνει επιστήμονας. Αρκεί ένα ιδρυμα με υψιλη αξιολόγηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 285
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

nikoue είσαι εκτός αν θες να σφαχτούμε no problem αλλα σε άλλο thread.

 

Στο θέμα μας τώρα. Κακό παιδί erling που πας μόνο σου στους λύκους?

Ανέβασέ το να του ρίξουμε μια ματιά...

και έπειτα αποφασίζουμε...για το που θα το τυπώσουμε...

Link to comment
Share on other sites

nikoue είσαι εκτός αν θες να σφαχτούμε no problem αλλα σε άλλο thread.

 

Στο θέμα μας τώρα. Κακό παιδί erling που πας μόνο σου στους λύκους?

Ανέβασέ το να του ρίξουμε μια ματιά...

και έπειτα αποφασίζουμε...για το που θα το τυπώσουμε...

 

panos δεν είμαι εκτός. Και να σφαχτούμε τι θα βγει. Δεν ειχα αυτη τη πρόθεση. Οταν θα καταργηθούν οι αμοιβες θα δείς ποσο δικιο ειχα. εδω τωρα που υπάρχουν η επιλογη γίνεται με βάση το ποιος δινει τη μεγαλύτερη παράνομη έκπτωση κατσε να δεις τι θα γίνει μετα. τωρα αν νομίζεις οτι βρίσκεσαι στη χώρα που το καλό αναγνωρίζεται μαλλον εσυ είσαι εκτος

Link to comment
Share on other sites

Σιγά να μην το κράτησα. Μου ήρθε η έμπνευση και έγραψα.

Δεν είναι και κάτι δύσκολο τέλος πάντων.

Όποιος ασχολείται με κατασκευή με το κλειδί στο χέρι μπορεί να δώσει τα σχετικά με μεγάλη ακρίβεια. Εγώ μέχρι στέγη πάω. Στα υπόλοιπα απλά την γνώμη μου δίνω.

Link to comment
Share on other sites

panos πανε χρόνια που έχω να ασχοληθώ με έντυπα αλλά τουλάχιστον για τη μακέτα μπορώ να κάνω μια προσπάθεια στο photoshop ή στο quarq 'x press (αν το βρω καπου free).

και για πραγματικές τιμές αγοράς αν χρειαστείς κάτι εδώ.

 

 

Επίσης adadim μου άρεσε ιδιαίτερα η παράθεση σου, θα μπορούσα να την χρησιμοποιήσω με μαιλ να ενημερώσω κάποιους φίλους μηχανικούς ή ιδιώτες που ανήκουν στις παραπάνω κατηγορίες;

 

@ nikoue , ο περισσότερος κόσμος όντως επιλέγει με κριτήριο την αμοιβή αλλά δεν φταίει για αυτό οι μηχανικοί οι οποίοι έρχονται από το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Θα πώ κάτι και ας πείτε ότι θέλετε.

-Δε θεωρώ ισότιμους συναδέλφους , απόφοιτους των ΤΕΙ

-Δε θεωρώ ισότιμους συναδέλφους , απόφοιτους σχολων του εξωτερικού και για να μη γενικευω ιδιαίτερα Αγγλιας Ιταλίας πόσο μάλλον Ρουμανίας Βουλγαρίας .

 

Να είσαι σίγουρος/η ότι και δεκάδες χιλιάδες άλλων Ευρωπαίων, Αμερικανών, Ασιατών Μηχανικών δεν σε θεωρούν ισότιμό/η τους. Οι λόγοι:

α) Σπούδασες σε μια σχολή που δεν υπάρχει στα πρώτα 1500 πανεπιστήμια του κόσμου (υπερβάλλω, το ξέρω)

β) Είσαι μέλος ενός επιμελητηρίου που δεν το αναγνωρίζει κανείς στην Ευρώπη (Δεν υπερβάλλω)

γ) Σπούδασες μία ειδικότητα (Αγρονόμος) που έχει εγκαταληφθεί παγκοσμίως.

 

Τώρα πες μας εσύ ότι θες.

Link to comment
Share on other sites

οκ γράψτε αυτό:

μπετά 29%

τοίχοι 9%

σοβάς 9%

λοιπά 49%

μηχανικός 4%

 

ή κάπως έτσι παρουσιασμένο σε μορφή πίτας με χρώματα.

 

εγω ήδη το προωθώ σε φίλους μη σου πω για να γίνω φουλ γραφικός και σπαστικός θα το βάλω moto στο fb. χαχα

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι σίγουρος/η ότι και δεκάδες χιλιάδες άλλων Ευρωπαίων, Αμερικανών, Ασιατών Μηχανικών δεν σε θεωρούν ισότιμό/η τους. Οι λόγοι:

α) Σπούδασες σε μια σχολή που δεν υπάρχει στα πρώτα 1500 πανεπιστήμια του κόσμου (υπερβάλλω, το ξέρω)

β) Είσαι μέλος ενός επιμελητηρίου που δεν το αναγνωρίζει κανείς στην Ευρώπη (Δεν υπερβάλλω)

γ) Σπούδασες μία ειδικότητα (Αγρονόμος) που έχει εγκαταληφθεί παγκοσμίως.

 

Τώρα πες μας εσύ ότι θες.

 

φαντάζομαι εσυ επέλεξες να πας σε ξένο πανεπιστήμιο λόγω ποιοτητας σπουδων. Δε φαντάζομαι να δωσες πανελληνιες?

 

 

τελος παντων τι να λέμε. θελω και εγω να καταργηθουν οι αμοιβες. Ετσι κι αλλιως στο επάγγελμα μου έχουν φροντισει να μη τις ζητάνε κι εχουν εξευτηλιστεί.βεβαια είναι και μια ειδικότητα που έχει εγγαταλιφτεί παγκοσμίως. Στις αλλες που δεν εγκαταλήφθηκαν θα υπάρξει επίπεδο οπότε μετα τη κατάργηση προβλέπω να ανεβαίνουν. αρα ακαιρο και το τοπικ

Link to comment
Share on other sites

...... Μπορώ όμως να καταλάβω οτι ο υπάλληλος της Πολεοδομίας που σε ε΄λεγχει ξέρει όση γεωδαισία ξέρεις και εσύ. Τωρα αν δεν σε υποτημά να ελέγχει και να σε βιρσκει λάθος ο υπερυπάλληλος είναι άλλο θέμα. Τοτε γιατί να κάνεις εσύ τι μελέτη. Να τη κάνει ο υπερυπάλληλος. Μάλλον να τα κάνουν όλα οι υπερυπάλληλοι. Να Κλείσουν τα γραφεία.

+1000

 

άμα κάνει ο υπάλληλος τη μελέτη

ο ιδιώτης μηχανικός σε τι χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Κρατιέμαι τόση ώρα αλλά θα το πω:

Οι μεγάλοι επιστήμονες θα έπρεπε να προσέχουν λίγο την ορθογραφία τους...

 

Όσο για τις αμοιβές πιστεύω πως μετά από κάποιο διάστημα θα ισορροπήσουν και θα εξαρτηθούν από την ποιότητα δουλειάς και μόνο.

Το θέμα είναι πόσοι θα τα έχουν καταφέρει να επιβιώσουν μέχρι τότε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.