Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόστιμο 60.000 ευρώ στο ΤΕΕ για τις αμοιβές των μηχανικών


GEORGE KARA

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 285
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κρατιέμαι τόση ώρα αλλά θα το πω:

Οι μεγάλοι επιστήμονες θα έπρεπε να προσέχουν λίγο την ορθογραφία τους...

 

Όσο για τις αμοιβές πιστεύω πως μετά από κάποιο διάστημα θα ισορροπήσουν και θα εξαρτηθούν από την ποιότητα δουλειάς και μόνο.

Το θέμα είναι πόσοι θα τα έχουν καταφέρει να επιβιώσουν μέχρι τότε...

 

εχεις δικιο για την ορθογραφία αλλα θελω τόσα να πω που προσπαθω να συμπτηξω που οτι βρω μπροστα μου γραφω. Εγω δε δηλωσα μεγάλος επιστήμονας. Αλλα αφου θεωρεις οτι εχω αδικο ενταξει. ολοι ισοι. Χωρις αμοιβες. Συμφωνω

Link to comment
Share on other sites

@nikoue

Ήταν κακία από μέρος μου και το παίρνω πίσω. Απλώς το να υποτιμάς τους συναδέλφους που έχουν τελειώσει στο εξωτερικό γράφοντας ανορθόγραφα, είναι - αν μη τι άλλο - οξύμωρο. Ένας επιστήμονας (κατά τη γνώμη μου πάντα) δεν είναι αρκετό να ξέρει μόνο να επιλύει προβλήματα.

Επίσης, κανείς δεν είπε "όλοι ίσοι". Είχα συμφοιτητές στο Μετσόβιο εντελώς "ζώα" ενώ αργότερα γνώρισα συναδέλφους από το εξωτερικό πολύ υψηλού επιπέδου. Το πρώτο που πρέπει να ξέρει ένας επιστήμονας είναι ότι δεν τα ξέρει όλα. Όσο πιο πολλά νομίζεις ότι ξέρεις τόσο πιο πολύ στον κόσμο σου και επικίνδυνος είσαι.

Οι σπουδές βεβαίως και μετράνε, αλλά είναι μόνο μια αφετηρία. Το τί κάνεις μετά εξαρτάται από το πόσο το ψάχνεις το θέμα. Και εννοείται, ο καθένας στο πεδίο του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω ότι τις μεγαλύτερες εκπτώσεις τις έχω δει από παλαιούς Διπλωματούχους Μηχανικούς, αν αυτό λέει κάτι. Αυτό βέβαια είναι πολλάκις χειρότερο από το να έβλεπα νέους να κάνουν έκπτωση μιας και ο παλιός έχει ήδη εδραιώσει την κυριαρχία του στην αγορά ούτως ή άλλως. Το θέμα λοιπόν δεν είναι η υπερπληθώρα μηχανικών, αρκεί να δουλεύουν οι κανόνες της αγοράς και να εφαρμόζεται η νομοθεσία. Το θέμα είναι η νοοτροπία που έχουμε όλοι μας. Στην τελική, όπως συμβαίνει παντού, ο φόβος του ανταγωνισμού είναι σημάδι ότι το υποκείμενο δεν είναι σίγουρο για τον εαυτό του. Όποιος ξέρει τα εφόδιά του δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Αρκεί βέβαια να υπάρχουν δουλειές...

Link to comment
Share on other sites

"τις μεγαλύτερες εκπτώσεις τις έχω δει από παλαιούς Διπλωματούχους Μηχανικούς"

 

Κι εγώ έχω δει από παλαιούς Διπλωματούχους Μηχανικούς τις καλύτερες τιμές, που έδωσαν και σε μας τους νεότερους ένα μάθημα ότι πρέπει να διεκδικούμε για τη δουλειά μας αυτό που αξίζει.

 

Ολα συνάδελφε συναντώνται στη ζωή και έτσι και αλλιώς.

 

Το θέμα είναι να βάλουμε οι ίδιοι στο επάγγελμα τέτοια πρότυπα αξιολόγησης ώστε όσοι δε θέλουν να κάνουν κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

@thesmeletes: ο καθένας καταγράφει τις εμπειρίες του. Στη δική μου περιοχή αυτή την εμπειρία έχω. Προφανώς οι γενικεύσεις βλάπτουν πάντως.

 

@panos: να κάνουμε ωρέ. Αφού όμως πρώτα ξεκαθαρίσουμε τα ποιοι, πως και γιατί. Διότι αν είναι να τρέξω για να συνεχίσουν κάποιοι μετά, έχοντας καρπωθεί το όποιο όφελος των ενεργειών μου, να μιλούν διασπαστικά τότε δεν λέει τίποτα. Απλούστατα διότι λόγω της διάσπασης μετά από σύντομο διάστημα θα ξαναζούμε την ίδια περιπέτεια...

Link to comment
Share on other sites

κατά την γνώμη μου καλή κίνηση είναι αυτό που πρότεινα και στο άλλο νήμα που αφορά την συζήτηση για τις ελάχιστες αμοιβές

Το καλύτερο μέτρο αντίστασης,

προκειμένου να προβληθούν οι ευθύνες και οι συνθήκες εργασίας του μηχανικού είναι,

άρνηση υπογραφής υπεύθυνης δήλωσης για προσωρινή ρευματοδότηση!

Ας ζητάνε αυτοψία από εδώ και πέρα από τις πολεοδομίες...

Link to comment
Share on other sites

ωραία τα λόγια θα κάνουμε κάτι για το γαμώτο ή δεν αξίζει λέτε?

 

Κι εγώ μέσα είμαι. Μη μου ζητήσετε να φτιάξω μακέτα βέβαια, δεν έχω φαντασία για τέτοια. Έχω υπόψη μου τυπογραφείο στην Αθήνα με καλές τιμές (έβγαλα κάτι flyer πριν 3-4 μήνες). Νομίζω ότι δε χρειάζεται ούτε καν τυπογραφείο όμως αν πρόκειται να τα κολλήσουμε στα γραφεία μας ή άντε σε 5-6 σημεία ακόμα. Ας φτιαχτεί η μακέτα και τυπώνουμε και μόνοι μας. Αν παρ'όλα αυτά κριθεί απαραίτητο ευχαρίστως να συνεισφέρω σε λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Σε δημόσια διαβούλευση μέχρι τις 25 Ιανουαρίου το 'Άνοιγμα των Κλειστών Επαγγελμάτων'

Το άρθρο 7 αφορά το άνοιγμα των Μηχανικών .

 

http://www.opengov.gr/minfin/?p=551

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.