Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόστιμο 60.000 ευρώ στο ΤΕΕ για τις αμοιβές των μηχανικών


GEORGE KARA

Recommended Posts

Ωραία και τι καταφέρατε ?

 

Από κει που θα παίρνατε Χ Ευρώ με το κακό ΤΕΕ τώρα θα παίρνετε Χ/10 χωρίς το κακό ΤΕΕ.

 

Ικανοποιημένοι ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 285
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε εμένα τα λες; Για εμένα το θέμα δεν ήταν να κυνηγηθεί το ΤΕΕ αλλά να καταφέρει η ΕΕΤΕΜ να αναγνωριστεί ως επιμελητήριο για τους ΤΕ. Αλλά με τέτοια διοίκηση τέτοια παθαίνουμε...όλοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ η σύμπτωση έχει να κάνει περισσότερο με το διάστημα που αποφάσισε η Κυβέρνηση να ασχοληθεί με την κατάργηση των αμοιβών και λιγότερο με την απόφαση της Επιτροπής. Η οποία απόφαση αναμένονταν από τέλη Νοεμβρίου. Από την άλλη δεν ξέρω, μπορεί η Κυβέρνηση να πίεσε την Επιτροπή να ανακοινώσει την απόφαση τώρα και όχι αργότερα. Ξαναλέω όμως ότι η κατάργηση των ελαχίστων και η τιμωρία του ΤΕΕ για την θέσπιση ελέγχου ύψους αμοιβής δεν σχετίζεται άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Η συμπτωση απλα και μονο, βολεψε. Ειναι τυχαιο που βγηκε η αποφαση μια βδομαδα πριν κλεισει το θεμα μα τα κλειστα επαγγελματα; Ηταν ευκαιρια να δημιουργηθουν οι αναλογες εντυπωσεις στην κοινη γνωμη. Και καταγγελια να μην υπηρχε, κατι αλλαο θα εβρισκαν.

Δεν εχετε προσεξει τις ειδησεις; Παντα, πριν βαλουν χερι σε κατι, σκαει και μια ειδηση να κινησει την κοινη γνωμη υπερ της κυβερνικης προτασης

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω όμως ότι η κατάργηση των ελαχίστων και η τιμωρία του ΤΕΕ για την θέσπιση ελέγχου ύψους αμοιβής δεν σχετίζεται άμεσα.

 

Ε, πως δεν σχετίζεται!

Θα βγεί τώρα η κυβέρνηση όλο χαρά, να μας ανακοινώσει ότι νομοθετεί με βάση τις υποδείξεις της "ανεξάρτητης" αρχής...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν τρελαίνομαι μόνο με τον τρόπο που το ΤΕΕ υποκατέστησε το κράτος.

Περισσότερο τρελαίνομαι με τον στρουθοκαμηλισμό που υπέδειξε το κράτος τότε και εκείνου του υπουργού που με την εγκύκλιο του ΥΠΕΚΑ (υπάρχει εδώ http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=259272&postcount=660) υποχρέωνε τους υπαλλήλους των πολεοδομιών να εφαρμόσουν τις ελάχιστες αμοιβές του ΤΕΕ χωρίς ποτέ το ίδιο το κράτος να παραδεχθεί ότι οι αμοιβές αυξήθηκαν

Και όλα αυτά χωρίς σαν Υπομηχανικός να τα έχω με το ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς,δεν έχει να κάνει σε τίποτα με την ΕΕΤΕΜ.Ο στόχος είναι να καταργηθεί η μεσαία τάξη και στον κλάδο μας.Τα ίδια πράγματα που έγιναν την τελευταία δεκαπενταετία στον εμπορικό κλάδο (μαγαζιά ρούχων,supermarket,παιχνιδάδικα και πολλά άλλα),με αποτέλεσμα ένας μικρομεσαίος έμπορος να την βγάζει δύσκολα και για τα πάντα να απευθύνεσαι σε υποκαταστήματα μεγάλων αλυσίδων,τώρα εφαρμόζονται σιγά σιγά και στους χώρους των επαγγελμάτων με ανώτατη εκπαίδευση.Με την άρση των ελαχίστων αμοιβών,τα μικρά τεχνικά γραφεία θα πεινάσουν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.