Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόστιμο 60.000 ευρώ στο ΤΕΕ για τις αμοιβές των μηχανικών


Recommended Posts

Να ρωτησω κάτι. Στα ταξί γιατί υπάρχει ελάχιστη ταρίφα και τιμολόγιο χρεωσης; Δεν ειναι ελεύθεροι επαγγελματίες αυτοί;

 

Εκεί υπάρχει ταρίφα που λειτουργεί εντελώς ανάστροφα από τη δική μας. Αν αφήσει την ταρίφα ελεύθερη τότε αυτή θα εκτοξευθεί στα 5 ευρώ. Σταμάτησαν ποτέ οι ταξιτζήδες να ζητάνε αύξηση και δεν το ξέρω;

 

@SIRADRAB: +1000

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 285
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κι άν το κάνει μία φορά, δεν θα το ξανακάνει πάλι, δλδ το όποιο όφελος του θα είναι παροδικό. Ο καθένας θα αξιολογήσει την κατάσταση και θα πράξει ανάλογα.

 

Το θέμα είναι ότι η πιάτσα δεν είναι "στατική". Εμπλουτίζεται συνεχώς με νέα μέλη. Υπάρχουν νέοι και άπειροι, υπάρχουν παλιοί με "καβάτζες", υπάρχουν και οι απλά βλάκες. Για κάθε έναν που "βάζει μυαλό" και αρχίζει να ζητάει αυτά που πρέπει, υπάρχουν άλλοι 10 (μπαίνουν "άπειροι" π.χ. συνεχώς) που δεν το κάνουν, με αποτέλεσμα να του παίρνουν τις δουλειές. Ο προσδιορισμός της τιμής που θα πουλήσεις λιανική ...ντομάτες είναι εύκολος! Πόσο παίρνεις χονδρική; Τόσο. Βάζεις και ένα 5-10-15% κέρδος και διαμορφώνεις την τιμή πώλησης. Στην "πώληση" πνευματικής εργασίας, αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο! Αν δεν έχεις να πάρεις γάλα για το μωρό, θα φτάσεις στο σημείο να κάνεις ενδεχομένως και δουλειά των 1000 ευρώ μίνιμουμ για 100 ευρώ...

Για αυτό λέμε ότι ναι μεν φταίει αναμφισβήτητα το ότι "είμαστε πολλοί" (που το έκαναν καραμέλα μερικοί), αλλά επιτέλους ανήκουμε και εμείς σε αυτό το "κοινωνικό σύνολο" και οφείλει το κράτος να μας προστατεύσει (όπως η επιθεώρηση εργασίας προστατεύει μισθωτούς π.χ.) πέρα από τις όποιες επιταγές της "ελεύθερης αγοράς". Αλλιώς να μας το πουν να πάμε να καταθέσουμς τις άδειές μας και να βγούμε στη ζητιανιά... Θέλει το κράτος να δημιουργήσει χιλιάδες ζητιάνους; Ας το κάνει να δούμε τι θα γίνει!

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κάτι.

 

Με έξοδα είτε δικά μας είτε του ΤΕΕ (100,000 ειμαστε) να φτιάξουμες αφίσες σε μέγεθος Α3 ή και μεγαλύτερες όπως ΑΚΡΙΒΩΣ έχουν κάνει οι βενζινοπώλες και οι φαρμακοποιοί με τις οποίες περιγράφουν οι μεν πρώτοι το ελάχιστο κέρδος τους αφού το περισσότερο είναι η ειδική φορολογία του καυσίμου η δε δεύτεροι γράφουν κάτι το οποίο δεν το έχω ακόμα διαβάσει.

 

Δεν θα μπορούσαμε λέτε εν είδει ενημέρωσης να το αναρτήσουμε έξω απο τα τεχνικά μας γραφεία?

 

Πχ θα λέμε συνοπτικά για προυπολογισμό έργων, για ΕΚΚΟ για ΙΚΑ, για αντικειμενικές, για κόστη μεταβίβασης για μη πιστοποιημένα συνεργεία για...για...για...ώστε με μια απλή ανάγνωση να καταλαβαίνει ο κοσμάκης οτι το κόστος δεν προέρχεται απο τις αμοιβές των μηχανικών αλλά απο τους κάθε λογής τυχάρπαστους που ασχολούνται με το θέμα της οικοδομής γενικότερα?

 

Εγω πάντως μια τέτοια αφίσα θα την αναρτούσα έξω απο το γραφείο μου και ας με λέγαν γραφικό. (που δε θα με λέγαν)

Link to comment
Share on other sites

tpanag μην τραγικοποιείς την κατάσταση πέρα από όσο της αρμόζει. Αν είναι δυνατόν να απαιτούμε την προστασία της πολιτείας λες και είμαστε μικρά παιδάκια και όχι επιστήμονες άνθρωποι. Λες και ο πελάτης έχει την απόλυτη εξουσία πάνω μας ενώ ισχύει, ή θα έπρεπε να ισχύει, το ακριβώς αντίστροφο. Με την ίδια λογική ο οποιοσδήποτε ελεύθερος επαγγελματίας μπορεί να αρχίσει να ζητά την προστασία την πολιτείας. Έλεος δηλαδή... Λες και τόσο καιρό που υπήρχαν οι ελάχιστες αυτές τηρούνταν ή ότι μας προστάτεψε ποτέ κανείς από αυτούς που κάνουν εκπτώσεις...

 

panos σκεφτόμουν κι εγώ κάτι παρόμοιο όχι όμως με σκοπό την μη κατάργηση των ελάχιστων αλλά για να καταλάβει ο πολίτης γιατί πρέπει να αμοιφθεί τόσο πολύ ο μηχανικός...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω μιας και απεργία δεν εχει νόημα να κάνουμε, να οργανωθούμε και να απαιτήσουμε για ένα διάστημα αμοιβές μέσω αναλυτικού προϋπολογισμού οπως δικαιούμαστε

 

Και όμως, σε όσες περιπτώσεις έχω συμφωνήσει να αμοιφθώ με τις ελάχιστες και μόνο,

κάνω κάτι παρόμοιο.

Δηλαδή, εκτός από τις πισίνες - όπου εκεί στάνταρ θα πας με αναλυτικό -

με αναλυτικό βάζω τις κεραμοσκεπές, τους βόθρους και ότι άλλο περνάει από το χέρι μου.

Εννοείται βέβαια πως θα έχει γίνει και στατική μελέτη για αυτές τις κατασκευές, κάτι που όλο και περισσότερες πολεοδομίες ζητάνε τα τελευταία χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Με τη λογική ότι η σωστή δουλειά αξίζει πολλά ενω η σκάρτη δεν αξίζει τα λεφτά της και είναι και επικίνδυνη, ας προσπαθήσει το ΤΕΕ να επιβάλει κανόνες στη διαδικασία μελετών και επιβλέψεων.

 

Λόγω του πιασάρικου της "απελευθέρωσης" των αμοιβών, που στο τέλος εισπράττουμε απο τα 3 το μακρύτερο, το ΤΕΕ απέτυχε να κάνει γνωστό το πλέγμα των θεμάτων που πρέπει να αλλάξουν στη μελέτη και την επίβλεψη των έργων, ώστε το επάγγελμα να αποκτήσει το σεβασμό του έχει χάσει.

 

Ακόμα και στις αμοιβές, δεν ήταν άξιο να δώσει έναν αναλυτικό πίνακα που να δείχνει ότι οι μέσες αμοιβές της χώρας μας αποκλίνουν σημαντικά απο αυτές της Ευρώπης.

 

Με πορδές συνάδελφοι δε βάφονται αργά. Το ΤΕΕ απέτυχε παταγωδώς να προασπίσει τα συμφέροντα των μελών του γιατί είναι πλήρως ενταγμένο στο σύστημα. Είναι απελπιστικά λίγο, θυμίζοντας την αντίστοιχη κατάσταση που επικρατεί στην κεντρική πολιτική σκηνή. Καλά κρασιά. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

όλοι βλέπω οτι κατηγορούμε το ΤΕΕ η και το σύστημα ή όπως θέλετε πείτε το!

Κανείς όμως δεν είπε οτι αφού καταργηθούν οι ελάχιστες αμοιβές, θα δουλέψω έτσι ή αλλιώς...

Πιστεύω οτι τελικά την κίνηση στην αγορά θα την καθορίσουν οι "συνάδελφοι" που θα πουληθούν για τζάμπα.

Κανένας μας δεν μπορεί να τους εμποδίσει και μοναδική προφύλαξή μας ήταν οι θεσμοθετημένες ελάχιστες αμοιβές. Απο κεί και πέρα, όποιος πωλεί τις γνώσεις του και την πνευματική του εργασία φθηνά θα έχει δουλειά...είτε το αποτέλεσμα είναι σωστό είτε οχι.

Κρίμα όμως γιατί τελικά οι "σπουδαγμένοι" καταλήγουμε κατώτεροι οχι μονο των περιστάσεων αλλά και πιο κάτω απο τον πάτο!

Link to comment
Share on other sites

"Κανένας μας δεν μπορεί να τους εμποδίσει και μοναδική προφύλαξή μας ήταν οι θεσμοθετημένες ελάχιστες αμοιβές."

 

Ίσα ίσα που οι ελάχιστες ήταν και εμπόδιο στο να τους πετάξουμε εκτός αγοράς όπως έχω επανειλημμένως πει. :)

Link to comment
Share on other sites

"Κανένας μας δεν μπορεί να τους εμποδίσει και μοναδική προφύλαξή μας ήταν οι θεσμοθετημένες ελάχιστες αμοιβές."

 

Ίσα ίσα που οι ελάχιστες ήταν και εμπόδιο στο να τους πετάξουμε εκτός αγοράς όπως έχω επανειλημμένως πει. :)

 

λαμβάνοντας υπ'όψιν όμως το πως λειτουργεί ο ελληνας, νομίζεις οτι θα μπορέσουμε να τους πετάξουμε???

Πιστεύω οτι όταν κάποιος ήξερε οτι ο Α θα του κάνει άριστη δουλειά σε σύγκριση με τον Β και μάλιστα με τα ιδια χρήματα, τότε πως θα μπορέσουμε να πούμε οτι τώρα ο Β δεν θα ρίξει τις τιμές στα τάρταρα και δεν θα δελεάσει τον πελάτη ο οποίος θα πεί ας αργήσει και 3-4 μήνες περισσότερο...τα λεφτά που έδωσα είναι λιγότερα απο τα μισά που ζητούσε ο άλλος.

Και πάει βέβαια η κουβέντα και απο την άλλη οψη...ένας μύλος η κατάσταση που πρόκειται να διαμορφωθεί.

 

Προσωπικά ούτε εγώ δεν ξέρω πως θα λειτουργήσω...όταν σε τέτοια περίοδο κρίσης οι δουλειές είναι υπό του μηδενός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.