Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη επαγγέλματος - Άνοιγμα γραφείου


Geo Pas

Recommended Posts

Γεια σας,

Είμαι νέος μηχανικός και αποφάσισα να ανοίξω γραφείο μελετών.

Θέλω συμβουλές για τα πράγματα που θα χρειαστεί να πάρω. Εκτός από έπιπλα-Η/Υ τί άλλο χρειάζεται ένας μηχανολόγος???

Θά έχω επιδότηση από τον ΟΑΕΔ οπότε θέλω να πάρω ότι θα μου χρειαστεί τώρα.

Απο προγράμματα τι χρησιμοποιείται κυρίως...?

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Είμαι νέος μηχανικός και αποφάσισα να ανοίξω γραφείο τελετών.

 

:D

η καλύτερη ιδέα που έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό

αν λάβει κανείς υπόψη τις περιστάσεις που διανύουμε

 

πέρα από την πλάκα καλή αρχή, καλές δουλειές και υπομονή

το κλασικό της 4Μ θα σου χρειαστεί και autocad

και αφού έχεις επιδότηση πάρτα γνήσια να μην έχεις και προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα , φρόντισε να πάρεις υλικά αρχειοθέτησης μηχανογράφησης και μην προβείς σε άσκοπες αγορές επειδή έχεις την επιδότηση.

 

Ρώτα στον ΟΑΕΔ ποιες δαπάνες μπορείς να περάσεις για τα 6000 ευρώ (αν δεν κάνω λάθος) και κινήσου ανάλογα.

 

Από προγράμματα έχε στο νου σου πως θα χρειαστείς μάλλον και το ΤΕΕ ΚΕνΑΚ (123 ευρώ κοστίζει) αν ασχοληθείς με Η/Μ σε κατασκευές ανακαινίσεις κλπ.

 

Από εκεί και πέρα 4Μ , Autocad μάλλον απλά και μόνο για να διευκολύνουν τη δουλειά σου κατά πολύ.

 

Να ξέρεις γενικά πως είναι καλό να είσαι υποψιασμένος πως το πρόγραμμα μπορεί να κάνει λάθος και να ελέγχεις τα τεύχη και γενικά τα αποτελέσματα. Μην βασίζεσαι μόνο σε αυτά. Επίσης πρόσεχε το τι θα πουλήσουν στην τιμή που σου λένε και ρώτα για τα update πόσο θα κοστίζουν.

 

Είναι δύσκολες εποχές διαπραγματεύσου τιμές με όλους όσους θεωρείς πως είναι ακριβοί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το υπολογιστικό πακέτο που αναφέρατε το πήρα σιγά σιγα. Μόλις μου έτυχε μία μελέτη θέρμανσης πήρα το πακέτο της θέρμανσης, μετά το αέριο κλπ. Όσον αφορά το σχεδιαστικό, υπάρχουν και πιο φτηνές λύσεις -ελληνικές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το υπολογιστικό πακέτο που αναφέρατε το πήρα σιγά σιγα. Μόλις μου έτυχε μία μελέτη θέρμανσης πήρα το πακέτο της θέρμανσης, μετά το αέριο κλπ. Όσον αφορά το σχεδιαστικό, υπάρχουν και πιο φτηνές λύσεις -ελληνικές.

 

δηλαδή συνάδελφε;

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την έναρξη στην εφορία τι ακριβώς δηλώνω? Κατηγορίες μελετών? Θα πρέπει να ξέρω τα ΚΑΔ? Θέλω οπωσδήποτε συμβουλές σε αυτό. Γιατί πρόκειται να κάνω έναρξη σύντομα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν θυμάμαι ακριβώς πς πάει αλλά σίγουρα έχεις κάποιον ΚΑΔ υποχρεωτικά από μία λίστα με ΚΑΔ που θα σου πει ο ΟΑΕΔ.

Τώρα είναι καλό να τους ρωτήσεις για όλους τους ΚΑΔ που θες μην τυχόν και με κάποιον σε πετάνε έξω από το πρόγραμμα. Πχ αν θες να είσαι & εισηγητής σεμιναρίων ρώτα τους αν μπορείς να έχεις κι αυτόν τον ΚΑΔ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΔ βάλε ως κύριο το ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ που είναι το γενικότερο, τα πιάνει όλα και λογικά θα είναι και επιλέξιμο από τον ΟΑΕΔ.

Και απο κει και μετά μπορείς να βάλεις όσους ΚΑΔ θέλεις ως δευτερεύουσες κατηγορίες, οπότε προσθέτεις ότι μπορεί να σε ενδιαφέρει ή μπορεί να ασχοληθείς

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά ο ΟΑΕΔ δεν θα σου πει τίποτα αν έχεις ΚΑΔ που δεν σχετίζονται απαραίτηατα με μελέτες; Πχ αν ο Η.Μ βάλει και ανάπτυξη λογισμικού θα το δεχτούν ή θα αρχίσουν τα δικά τους δηλ. "δεν συνάδεια με το σκοπό του προγράμματος κλπ" ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου είπαν ότι έχει λήξει το πρόγραμμα... (όχι λόγω πλήρωσης θέσεων) και ότι πρέπει να περιμένω μέχρι να βγει καινούριο... για Ηράκλειο Κρήτης μιλάω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.