Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας τεχνικού γραφείου


Recommended Posts

για αυτό κάνεις την πρώτη έναρξη στο σπίτι σου :P και αν θέλουν ας έρθουν ε μα πια είπαμε να ελέγχονται κάποια πράγματα αλλά όχι και κατασκοπεία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δηαδή απαγορεύεται να φέρεις έπιπλα από το σπίτι σου ή να χρησιμοποιείς τα βιβλία της σχολής σου

θα μας τρελάνουν !!!!:shock:

 

Αυτό βέβαια τυπικά είναι σωστό μιας και σε τι όνομα θα κοπεί το τιμολόγιο;

και όμως από όσο ξέρω μπορείς να κόψεις τιμολόγια πριν την έναρξη

μέχρι ένα ορισμένο χρονικό διάστημα

Link to comment
Share on other sites

1. Ένας χώρος ο οποίος στα σχέδια της οικοδομής χαρακτηρίζεται "κατάστημα" πρέπει να αλλάξει χρήση (μέσω οικοδομικής άδειας αλλαγής χρήσης) για να χρησιμοποιηθεί ως "γραφείο"

 

2. Αυτό όμως στην περίπτωση των τεχνικών γραφείων δεν ελέγχεται από κανέναν, δεδομένου ότι για τα τεχνικά γραφεία ΔΕΝ προβλέπεται άδεια λειτουργίας

 

3. Η εφορία οφείλει να διαπιστώσει τη συμφωνία δηλωθέντος κεφαλαιουχικού εξοπλισμού (γραφεία, Η/Υ κ.τ.λ.) με την πραγματικότητα. Αν στα βιβλία σας κατά την έναρξη δεν υπάρχει τίποτα από τέτοιον εξοπλισμό, δεν πρέπει να υπάρχει τίποτα στον χώρο σας κατά την αυτοψία. Οποιοσδήποτε λογιστής (θα πρέπει να) μπορεί να σας κατατοπίσει για τις λεπτομέρειες του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

1-2) για αλλαγή χρήσης χώρου (νομίζω < από 80τμ) κατα την οποία δεν απαιτείται έλεγχος από κάποιον φορέα πχ Υγειονομικό ή ΟΤΑ δεν απαιτείται άδεια αλλαγής χρήσης

άρα για τα τεχνικά γραφεία δεν απαιτείται η αλλαγή χρήσης

υπάρχει εγκλυκλιος, όποιος θέλει την αναζητά στο φορουμ

3) για ορισμένα ειδή μπορείς να κόψεις τιμολόγιο και προ έναρξης, ρωτήστε στην εφορία ή τον λογιστή σας

Link to comment
Share on other sites

Α' επίσης τωρα που το θυμηθηκα, για μηχανικους η εφορια ,οπως μου ειπε υπαλληλος, κανει την εναρξη/μεταβολη χωρις αυτοψια, μαλιστα θυμαμαι που εκανα αλλαγη εδρας κ μετεφερα ενα εγγραφο 'μη απαιτησης αυτοψιας' απο ενα γραφειο σε ενα αλλο στην ΔΟΥ μου. Επομενως αν ο φιλος σου ειναι μηχανικος νομιζω οτι δεν επρεπε να γινει καν αυτοψια...:???:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

1-2) για αλλαγή χρήσης χώρου (νομίζω < από 80τμ) κατα την οποία δεν απαιτείται έλεγχος από κάποιον φορέα πχ Υγειονομικό ή ΟΤΑ δεν απαιτείται άδεια αλλαγής χρήσης

άρα για τα τεχνικά γραφεία δεν απαιτείται η αλλαγή χρήσης

υπάρχει εγκλυκλιος, όποιος θέλει την αναζητά στο φορουμ

3) για ορισμένα ειδή μπορείς να κόψεις τιμολόγιο και προ έναρξης, ρωτήστε στην εφορία ή τον λογιστή σας

 

Συναδελφε,επειδη με αφορα το θεμα , εψαξα στο φορουμ για την εγκυκλιο που αναφερεις , ομως δεν βρηκα κατι τετοιο.Μπορεις να με κατατοπισεις?

Ευχαριστω.

Edited by mech.eng
Link to comment
Share on other sites

http://www.tee.gr/te...pn/egk7789.html

 

Αποφ-48669/2886/89. ( ΦΕΚ-437/Δ/16-6-89).

Εγκ-68747/2687/77/16-10-89.

Εγκ-77/89.

[ ΙΣΧΥΕΙ απο 16.6.1989 ]

Αλλαγή χρήσης κτιρίου ή μέρους αυτού ή διαστάσεων των

χώρων κοινής χρήσης χωρίς την έκδοση οικοδομικής άδειας

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ, ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ

Εχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις του Ν-1577/85 "ΓΟΚ" (ΦΕΚ 210/Α) και ειδικότερα το άρθρο 5 αυτού.

2. Τις διατάξεις του Ν-1558/88 (ΦΕΚ 137/Α) και ειδικότερα το άρθρο 23 παράγραφος 1 αυτού.

3. Την αρ.4621/864/6.6.88 απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Εργων "Μεταβίβαση αρμοδιοτήτων στο Γενικό Γραμματέα κλπ." (Β' 376).

Αποφασίζουμε:

1. Επιτρέπεται να μεταβάλλονται η σύμφωνα με την οικοδομική άδεια χρήση του κτιρίου ή μέρους αυτού καθώς και οι διαστάσεις των χώρων του που προορίζονται για κοινή χρήση, χωρίς να απαιτείται η έκδοση σχετικής οικοδομικής άδειας από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία, εφόσον η νέα χρήση ή η μεταβολή των διαστάσεων:

 

α) Δεν αντίκειται στις γενικές ή ειδικές Πολεοδομικές διατάξεις ή σε όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή.

β) Δεν αντίκειται στις διατάξεις κτιριοδομικού κανονισμού.

γ) Δεν συνεπάγεται μεταβολή τιμής μονάδος όγκου από την κατηγορία του κτιρίου στην οποία ανήκει και

δ) Δεν δημιουργούνται πρόσθετες θέσεις στάθμευσης αυτοκινήτων

2. Η προηγούμενη παρ.1 δεν εφαρμόζεται εάν για την αλλαγή της χρήσεως απαιτείται η εκπόνηση νέας μελέτης ή η χορήγηση εγκρίσεως από αρμόδιους φορείς ή η εκτέλεση νέων εργασιών εκτός από τις εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται άδεια σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.2 του άρθ-52 του ΝΔ/17-7-23 ή της παρ.1 του άρθ-22 του Ν-1577/85 ΓΟΚ ή εάν δεν συνεπάγεται μεταβολή των φορτίων και γενικά των δυνάμεων που επενεργούν στο κτίριο.

 

3. Η ισχύς της παρούσας απόφασης αρχίζει από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αθήνα, 16 Ιουνίου 1989.

ΣΧΕΤ-ΝΟΜ Παρ.1 του Αρθ-22 του ΓΟΚ/85 (Ν-1577/85).

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω myri. Η περιπτωση η δικια μου ειναι λιγο διαφορετικη. Εχω ενα κτιριο μονοκατοικια υπο την κυριοτητα μου , το οποιο εχει χρηση κατοικιας.Αυτο λοιπον , θελω να το κανω τεχνικο γραφειο για δικη μου χρηση.Συμφωνα με την νομοθεσια που αναφερεις , εαν για τις εργασιες αλλαγης χρησης , δεν απαιτειται εγκριση απο αρμοδιο φορεα (δεν απαιτειται οπως προειπαμε) , ομως ισως απαιτουνται (?) εγκριση εργασιων μικρης κλιμακας . Οποτε , επι αυτου , θελω να ρωτησω το εξης : η χρηση γραφειο εχει καποιες ιδιαιτερες απαιτησεις ως προς την προσοψη και το επιπεδο του οροφου? π.χ , η προσοψη ειναι κλειστη , συνεπως δεν εχω γυαλινη προσοψη.

Edited by mech.eng
Link to comment
Share on other sites

η χρήση γραφειο έχει απαιτήσεις τα sos είναι η πυρασφάλεια και κτιριοδομικός (κλιμακοστάσιο)

όμως επειδή υποψιάζομαι πως πρόκειται για απλό τεχνικό γραφείο που μπορεί να στεγαστεί σε κτίριο κατοικίας δεν έχεις κανένα θέμα ως προς την αλλαγή χρήσης

 

για άλλες οικοδομικές εργασίες πιθανώς να θες άδεια, ρίζε μια ματιά στις αντίστοιχες ενότητες και δες αν σε καλύπτει άδεια μικρής κλίμακας

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η Myri το εκανε σαφεστατο με την παραθεση του νομου. Τωρα γιατι μερικοι επιμένουν να διυλιζουν τον κώνοπα δεν μπορω να το καταλαβω ειλικρινα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.