Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφιακοί θερμοστάτες αυτόνομης θέρμανσης


ΟΩΝ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μίλτο δε μίλησα για επίτοιχο. Είπα για άλλη τάση λειτουργίας.

Ο επίτοιχος δε μπορεί να τροφοδοτήσει τίποτα. Τουλάχιστον δεν είναι προορισμένος γι αυτό. Αυτός είναι και ο λόγος που οι κατασκευαστές θερμοστατών δε μπορούν να βασιστούν στην ικανότητα του επίτοιχου να τροφοδοτήσουν το θερμοστάτη.

Οι λύσεις ακούν στο όνομα θερμοστάτες τροφοδοτούμενοι απο μπαταρίες (ψηφιακοί ή ανολογικοί).

Λύση επίσης αποτελεί και ο ηαλκτρομηχανικός θερμοστατης καλής ποιότητας για τον οποίο μίλησε ο AlexisPap.

Link to comment
Share on other sites

Απλά για την ιστορία, είχες αναφέρει τον επίτοιχο, για αυτό και ρώτησα (παραξενεύτηκα).

 

Για παράδειγμα όταν ένας ηλεκτρομηχανικός διμεταλλικός θερμοστάτης προορίζεται για 230VAC σύστημα και επικαλείται διαφορικό 0.8C χρησιμοποιηθεί σε επίτοιχο λέβητα με έξοδο 24VDCτο διαφορικό πάει στο 1.5C που είναι ανεπίτρεπτο.

 

Οι λύσεις ακούν στο όνομα θερμοστάτες τροφοδοτούμενοι απο μπαταρίες (ψηφιακοί ή ανολογικοί).

 

Λύση για τον επίτοιχο είναι οποιοσδήποτε θερμοστάτης, αρκεί να ακολουθηθεί η σωστή συνδεσμολογία, δηλαδή να υπάρχουν αγωγοί για L-N (σύνολο 4 αγωγοί). Ακόμα και αν έχει γίνει η εγκατάσταση με 3 αγωγούς από τον επίτοιχο προς το θερμοστάτη, ένα ρελεδάκι στον επίτοιχο κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Απλά για την ιστορία, είχες αναφέρει τον επίτοιχο, για αυτό και ρώτησα (παραξενεύτηκα).

 

 

 

 

 

Λύση για τον επίτοιχο είναι οποιοσδήποτε θερμοστάτης, αρκεί να ακολουθηθεί η σωστή συνδεσμολογία, δηλαδή να υπάρχουν αγωγοί για L-N (σύνολο 4 αγωγοί). Ακόμα και αν έχει γίνει η εγκατάσταση με 3 αγωγούς από τον επίτοιχο προς το θερμοστάτη, ένα ρελεδάκι στον επίτοιχο κάνει δουλειά.

 

Παρντόν παρανόησις. Στην περίπτωση αυτή εννοώ ότι δεν τροφοδοτείται από το επίτοιχο. Έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Όταν έχουμε έναν λέβητα αερίου, συμπύκνωσης με αντιστάθμιση πρέπει ο θερμοστάτης εσωτερικού χώρου να είναι ψηφιακός; Είναι καλό ο θερμοστάτης να είναι ίδιας μάρκας με τον λέβητα; Επίσης ο θερμοστάτης είναι κακό να μπει σε τοίχο που η άλλη του πλευρά είναι εξωτερική στο περιβάλλον (μπαλκόνι);

 

Επίσης τον αισθητήρα θερμομέτρου εξωτερικού χώρου (για αντιστάθμιση) πρέπει να τον βάλω αρκετά μακρυά από την έξοδο του απορροφητήρα; Μπορώ να τον βάλω κοντά στον επιτοίχιο λέβητα ή λόγω απωλειών θερμότητας (~300W) είναι κακή ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα περυσι τον χειμωνα και εκανα οικονομια πανω απο 50%. (Μη ξεχναμε οτι ειχαμε και ηπιο χειμωνα) . Για Αθηνα με λεβητα πετρ.μιλάμε Τον ειχα περιπου στους 19 βαθμους. Ο μισός βαθμός + -  παιζει μεγαλη διαφορα στην οικονομία. Το 19 μην σας τρομαζει , απλά ειναι τοποθετημενος διπλα στην πορτα της εισόδου του σπιτιού που ως εκ τουτου ειναι και το ποιο ψυχρό σημείο.

Edited by statik
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αν μιλάμε για σντιστάθμιση το εξωτερικό αισθητήριο πρέπει να μπει στην βορινή πλευρά του κτιρίου και μακριά από πηγές θερμότητας

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Και οι οδηγίες χρήσεις ανέφεραν βόρεια πλευρά του κτιρίου ή βορειοδυτική. Στο διαμέρισμα μου έχω μόνο δυτική πλευρά. Είναι τόσο κρίσιμη η διαφορά θερμοκρασίας ώστε να πρέπει να τραβήξω καλώδιο εώς το άλλο διαμέρισμα μου που βλέπει στον Βορά;; Αναφέρει μέχρι 159 μέτρα το μήκος του καλωδίου μπορεί να είναι. Έτσι κι αλλιώς αν έχει αρκετό ήλιο ώστε να επηρεάζει η άμεση ακτινοβολία του τον αισθητήρα, εκείνες τις ώρες προφανώς δεν θα καίνε τα καλοριφέρ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα σας.

 

Δε γνωρίζω αν γράφω στη σωστή ενότητα (καθώς δεν είμαι μηχανικός), αλλά προτίμησα να συνεχίσω την κουβέντα εδώ, παρά να ανοίξω νέο θέμα στα Θέματα Ιδιωτών.

 

Στο διαμέρισμά μου έχω "αυτόνομη" θέρμανση με ωρομετρητή και κλασικό μηχανικό θερμοστάτη Siemens, ο οποίος απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί ακριβείας.

 

Σκέφτομαι να προβώ σε αντικατάσταση του θερμοστάτη με ηλεκτρονικό προγραμματιζόμενο αφενός για λόγους μεγαλύτερης ακρίβειας, αφετέρου επειδή λόγω δουλειάς λείπω αρκετές ώρες από το σπίτι κι όταν επιστρέφω μέχρι να ζεσταθεί ο χώρος, έχω πέσει ήδη για ύπνο.

 

Η ερώτησή μου είναι στο αν αξίζει να δώσω λίγα περισσότερα χρήματα και να επιλέξω ψηφιακό (αντί ηλεκτρονικού) ούτως ώστε να εκμεταλλευτώ τα πλεονεκτήματα του μικροεπεξεργαστή που έχουν οι θερμοστάτες αυτής της κατηγορίας και εν τέλει αυτό να μεταφραστεί σε οικονομία στην κατανάλωση πετρελαίου. Ενδεικτικά έχω δει τον Aube TH136 και τον Honeyweel THR870BEE.

 

Σκέφτομαι να προγραμματίζω το θερμοστάτη στους 17-18 βαθμούς τις ώρες που λείπω, γύρω στους 20 λίγο πριν τη συνήθη ώρα που επιστρέφουμε μέχρι την ώρα που πέφτουμε για ύπνο και 17-18 κατά τη διάρκεια της νύχτας μέχρι και το πρωί που θα ανάβει πάλι για λίγο στους 19-20 μέχρι την ώρα που φεύγουμε για δουλειά.

 

Ποια η εμπειρία σας από τη χρήση ψηφιακών θερμοστατών; Ειδικότερα, για τους δύο στους οποίους είμαι ανάμεσα έχετε κάποια γνώμη;

 

 

ΥΓ. Ξέχασα να αναφέρω ότι το σύστημα θέρμανσης είναι λέβητας πετρελαίου με θερμαντικά σώματα πάνελ.

Edited by seventh_heaven
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.