Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψηφιακοί θερμοστάτες αυτόνομης θέρμανσης


ΟΩΝ

Recommended Posts

Καλημέρα seventh_heaven, κατά τη γνώμη μου είναι βέβαιο ότι δεν θα βρεις κάποιον από εδώ μέσα ο οποίος δεν θα συμφωνήσει στην αντικατάσταση ενός μηχανικού θερμοστάτη χώρου σε ηλεκτρονικό. Και βέβαια η τοποθέτηση ψηφιακού σίγουρα είναι πιο καλή λύση. Σίγουρα αξίζουν τα παραπάνω χρήματα και για το λόγο αυτό μη το σκέφτεσαι γιατί η εξοικονόμηση είναι αρκετή. Προσοχή η αντικατάσταση να γίνει από εξειδικευμένο!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι κλασσικοί θερμοστάτες Siemens είναι για κλωτσιές όπως και αυτοί που τους παρήγαγαν και γέμισαν την Ελλάδα.....

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου είναι στο αν αξίζει να δώσω λίγα περισσότερα χρήματα και να επιλέξω ψηφιακό (αντί ηλεκτρονικού) ούτως ώστε να εκμεταλλευτώ τα πλεονεκτήματα του μικροεπεξεργαστή που έχουν οι θερμοστάτες αυτής της κατηγορίας και εν τέλει αυτό να μεταφραστεί σε οικονομία στην κατανάλωση πετρελαίου. Ενδεικτικά έχω δει τον Aube TH136 και τον Honeyweel THR870BEE

Σίγουρα οι ψηφιακοί θερμοστάτες είναι κλάσεις ανώτεροι από τους μηχανικούς ,  ρυθμίζεις ώρες λειτουργίας σε διάφορες θερμοκρασίες , ρυθμίζεις  επιθυμητό Δt ,  με ρυθμίσεις σε ημερήσιες κ εβδομαδιαίες επιλογές,  σε αντίθεση με τον μηχανικό θερμοστάτη που μετά από λίγο καιρό το διμεταλλικό στοιχείο που στηρίζεται σε ένα ελατήριο να αρχίζει να ‘’χάνει ‘’ το Δt του .

Δεν μπορώ όμως να καταλάβω ένα πράγμα ,  γιατί δεν επιλέγεται ελληνικά προιοντα όπως αυτό π.χ που είναι 100% ελληνικό , τι παραπάνω δλδ έχει ένας Siemens  ή ενας Honeywell η ενας made china , made Canada , κλπ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το ΝΙΚΟΣΤΡΙ για την συγκεκριμένη εταιρία και ειδικότερα για την αξιοπιστία των προϊόντων της. Εάν προσεγγίζανε και το θέμα του design με μεγαλύτερο επαγγελματισμό, θα είχαν σίγουρα σημαντικότερο μερίδιο αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα οι ψηφιακοί θερμοστάτες είναι κλάσεις ανώτεροι από τους μηχανικούς ,  ρυθμίζεις ώρες λειτουργίας σε διάφορες θερμοκρασίες , ρυθμίζεις  επιθυμητό Δt ,  με ρυθμίσεις σε ημερήσιες κ εβδομαδιαίες επιλογές,  σε αντίθεση με τον μηχανικό θερμοστάτη που μετά από λίγο καιρό το διμεταλλικό στοιχείο που στηρίζεται σε ένα ελατήριο να αρχίζει να ‘’χάνει ‘’ το Δt του .

Δεν μπορώ όμως να καταλάβω ένα πράγμα ,  γιατί δεν επιλέγεται ελληνικά προιοντα όπως αυτό π.χ που είναι 100% ελληνικό , τι παραπάνω δλδ έχει ένας Siemens  ή ενας Honeywell η ενας made china , made Canada , κλπ?

 

+1 από εμένα.

 

Εννοείται ότι πρέπει να γίνεται αντικατάσταση των κλασσικών θερμοστατών με θερμοστάτες PID.

Link to comment
Share on other sites

Mη ξεχνάμε όμως ότι ένας θερμοστάτης PID, που είναι και ακριβότερος, χρειάζεται κάποια γνώση για να ρυθμιστούν σωστά τα P,I και D, ώστε να "βγάλει" το κόστος του.

 

Προϋποθέτει, μεταξύ των άλλων, και συνεχή λειτουργία του συστήματος και όχι τη συνήθη ελληνική πρακτική (λειτουργία 1 ή 2 ώρες και αύριο πάλι.....), σωστή ρύθμιση/εξισορρόπηση των κλάδων του δικτύου κλπ.

 

Χωρίς όλα τα ανωτέρω νομίζω ότι είναι πεταμένα (αναπόσβεστα) λεφτά.

 

Υ.Γ. Παραθέτω μία μέθοδο πρακτικού υπολογισμού των P,I,D.

PID setting s27_08.pdf

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και η μεθοδος που παραθεσα στο προηγουμενο, εχει αρκετα καλα αποτελεσματα γενικα (την εχω δοκιμασει), ειδικα για θερμανση σπιτιου ειναι δυσκολο να εφαρμοστει λογω κυριως μεγαλων χρονικων περιοδων.

 

Συνηθως οι κατασκευαστες PID θερμοστατων χωρου προτεινουν καποιες ρυθμισεις, με τις οποιες μπορουμε να ξεκινησουμε.

 

Ακολουθως με βαση το πινακακι που υπαρχει στο τελος του συνημενου αρχειου στο προηγουμενο post, μπορουμε να βελτιωσουμε τις ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.