Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

γραμμές ρεύματος


inthedark

Recommended Posts

Λοιπόν..Χαίρετε καταρχήν..Ζητώ τη βοήθεια σας..

Στη σχολή κάνουμε ηλεκτρολογικό σχέδιο,και μας ζητείται να κάνουμε τις γραμμές, σημειώνοντας τις φάσεις,τον ουδέτερο και τη γείωση χωρίς όμως να έχουμε διδαχτεί ΠΟΤΕ και ΓΙΑΤΙ μπαίνουν και ΠΟΥ μπαίνουν..Ούτε καν τί κάνουν..

 

Μπορείτε εν συντομία να μου πείτε;Γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Φάση: το καλώδιο που μας φέρνει το ρεύμα από τον πίνακα. Έχει πάντα ρεύμα. Στο τριφασικό υπάρχουν τρεις φάσεις, όπως λέει και το όνομα του.

 

Ουδέτερος: η επιστροφή του ρεύματος στον πίνακα. Έχει ρεύμα μόνο όταν κλείσει το κύκλωμα.

 

Γείωση: το καλώδιο που συνδέει τα περιβλήματα των συσκευών με τη γη ώστε να μειωθεί ο κίνδυνος ηλεκτροπληξίας. Η γείωση της κάθε πρίζας/συσκευής συνδέεται στον πίνακα με την γείωση της εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

inthedark, σε καταλαβαίνω, και σε μας όταν κάναμε ηλεκτρολογικό σχέδιο κανείς δε μας δίδαξε τίποτα...

αν ψάξεις στα download του forum μπορεις να βρεις παραδειγματα, αν δε βρεις στειλε μου με pm το email σου να σου στειλω δικα μου παραδειγματα...

πάντως καλό είναι να πάς σε ένα βιβλιοποωλείο και να πάρεις βιβλία για εσωτ. ηλεκτρικές εγκαταστάσεις. θα σου χρειαστούν και μετά....

Link to comment
Share on other sites

inthedark

"freeze" υπάρχει το Layer αλλά δε το εμφανίζει η οθόνη

 

lock": δεν μπορεί να αλλάξεις τα χαρακτηριστικά του

 

(βέβαια υπάρχουν ξεχωριστά topics για το Autocad, δες και εκεί γτ μπορεί να είπα καμμιά κοτσάνα, έχω καιρό να πιάσω Autocad)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.