Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικοδομησιμότητα οικοπέδου εν μέρει εντός σχεδίου.


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

έχω ένα οικόπεδο εν μέρει εντός οικισμού προϋφιστάμενου του 23, από το οποίο το εκτός οικισμού τμήμα του, έχει πρόσωπο σε δρόμο πλάτους 5 μ. Έτσι δηλαδή όπως τέμνεται από τη νοητή ευθεία του ορίου του οικισμού, το εκτός οικισμού τμήμα εφάπτεται με το δρόμο που είχε ως πρόσωπο το συνολικό αρχικό οικόπεδο. Το οικόπεδο είναι προϋφιστάμενο του 1985, οπότε δεν υπάρχει θέμα αρτιότητα, τίθεται όπως κάποιο ζήτημα ως προς το θέμα της οικοδομησιμότητας, επειδή το εντός οικισμού τμήμα δεν εφάπτεται σε δρόμο? Σημειωταίο ότι ο δρόμος αυτός στην προέκταση του μπαίνει μέσα στον οικισμό.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε manou

1. ένα σκαρίφημα θα βοηθούσε σημαντικά

2. εντός ορίων οικισμού χωρίς πρόσωπο σε κοινόχρηστο δεν μπορεί να πάρεις οικοδομησιμότητα

3. Κατα την γνώμη μου το όριο οικισμών πρίν το 23 κατατμεί το γεωτεμάχιο στο εντός και εκτός οριοθέτησης σε αντίθεση με όσα ισχύουν στους οικισμούς <2000 κατ.

4. εξέτασε την δυνατότητα να εκμεταλλευτείς την ζώνη που έχουν αυτοί οι οικισμοί και μπορέσεις να οικοδομήσεις στο εκτός οριοθέτησης απαιτείται μόνο εμβαδό > 2000 τ.μ

και να προυφίσταται το γεωτεμάχιο της 14-4-1977

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Θεοχάρη,

 

σε ευχαριστώ θερμά για την απάντηση σου, και απολογούμαι για την καθυστέρηση, αλλά τεχνικοί λόγοι με εμπόδιζαν να μπώ στο forum νωρίτερα.

Ως προς το σχήμα του οικοπέδου, πρόκειται για περίπου ορθογώνιο τεμάχιο με πρόσωπο καθόλο το μήκος του σε δημοτική οδό. Ωστόσο η νοητή γραμμή του ορίου του οικισμού τέμνει το οικόπεδο παράλληλα σχεδόν με το δρόμο, αφήνοντας εκτός οικισμού το τμήμα του οικοπέδου που έχει πρόσωπο στο δρόμο. Προκύπτουν δηλαδή ένα τμήμα εντός οικισμού άρτιο κατά κανόνα χωρίς πρόσωπο σε δρόμο και ένα τμήμα εκτός οικισμού μη άρτιο που έχει όλο όμως το πρόσωπο. Το ερώτημα μου είναι, αν τίθεται θέμα ως προς την οικοδομησιμότητα του εντός από τη στιγμή που το πρόσωπο του οικοπέδου είναι στο εκτός οικiσμού τμήμα. Χρειάζεται μήπως χαρακτηρισμός του εκτός οικισμού τμήματος από το Δασαρχείο?

Και πάλι ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Από την περιγραφή σου προκύπτει ότι ο δρόμος, που έχει πρόσωπο το οικόπεδο, δεν περιλαμβάνεται στα όρια του οικισμού είτε γιατί δεν υπήρχε την εποχή του καθορισμού του ορίου είτε γιατί κρίθηκε, τότε, ότι δεν πρέπει να περιλαμβάνεται. Επομένως, το οικόπεδο δεν είναι οικοδομήσιμο.

 

Εξέτασε, όμως, τις επιλογές που σου προτείνει ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι καλησπέρα

να θέσω ένα παρεμφερές ερώτημα 

Έχω ένα ακίνητο που

Α)βρίσκεται εν μέρει εντός ορίων οικισμού (<2000) και εν μέρει εκτός ,

Β)με Εμβαδόν περί τα 2 στρέμματα Εκτός και 500 μ2 Εντός (αρτιότητα 300μ2)

Γ)με πρόσωπο 100 μ σε χαρακτηρισμένη Δημοτική οδό με απόφαση ΣΧΟΠ

Δ)έχει θεσμοθετηθεί ΣΧΟΟΑΠ κι έχει ΖΟΕ κι έτσι δεν ισχύουν παρεκκλίσεις κάτω των 4ων στρεμμάτων

Ε)Η χαρακτηρισμένη Δημοτική οδός διατρέχει σε όλο της το μήκος το ΕΚΤΟΣ ορίων τμήμα

το ακίνητο αυτό είναι οικοδομήσιμο??

Η άποψη μου είναι πως Ναι με βάση την παρ.1 του άρθρου 7 του ΠΔ 24.4.85 

κι αφού δεν έχω βρει κάποιο Ν ή ΠΔ ή εγκύκλιο που να λέει πως για να είναι οικοδομήσιμο ένα Οικόπεδο θα πρέπει ο κοινόχρηστος χώρος ή δρόμος επί του οποίου έχει πρόσωπο να βρίσκεται Εντός ορίων Οικισμού  

 

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

ας δουμε κατ'  αρχας αυτο το εγγραφο του υπουργειου...

 

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%9241%CE%9B%CE%9F%CE%A11%CE%99-4%CE%A9%CE%91

 

και ...

αν κατεβαζες και ενα σχεδιακι...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σχέδιο δεν έχω (το χει κάνει άλλος συνάδελφος το τοπογραφικό και δε το έχω ακόμα ψηφιοποιημένο)

Το έγγραφο είναι πολύ ενδιαφέρον απλά δεν κάνει κάποια ειδική μνεία  για τη δική μου περίπτωση 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.