Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή για αλλαγή χρήσης (με ή χωρίς αλλαγή διαρρύθμισης)


Recommended Posts

καταλαβα....οποτε κάπως λύνεται η κατάσταση...

 

απλά αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί έχουμε επιβάρυνση ΤΣΜΕΔΕ λόγω του νέου προϋπολογισμου, αφού η αμοιβή δεν αλλάζει?? (οι κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ δεν αφορούν μόνο τις αμοιβές μας??).

 

Ναι αυτό με το ΚΗ πρέπει να το κοιτάξω, πάντως το ποσοστό που πάει υπέρ του Δήμου είναι αν δεν κάνω λάθος 75%...

 

παντως ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια (με ξεάγχωσες αρκετα...) :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@myri: πρακτικά δηλαδή αυτό που ΄λες είναι ότι στην ήδη υπάρχουσα εντολή πληρωμής αλλάζεις τον "πρϋπολογισμό έργου" (όχι τον "ελάχιστο προϋπολογισμό") και ουσιαστικά ξαναστέλνεις και η αμοιβή παραμένει η ίδια, απλά ενημερώνεις το τεε ότι η αμοιβή που εκδόθηκε με α/α "τάδε" είναι η ίδια με την προηγούμενη με α/α τον αρχικό σου;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Πρόσφατα μου ζητήθηκε να αποτυπώσω το χώρο ενός καταστήματος υγιειονομικού ενδιαφέροντος για άδεια λειτουργίας, πυροσβεστική κλπ.

Η οικοδομική άδεια του κτιρίου είναι του '61 και δεν υπάρχει φάκελος με σχέδια παρά μόνο το στέλεχος. Θεώρησα ότι λόγω της χρονολογίας έκδοσης αδείας του κτίσματος δεν χρειαζεται αλλαγή χρήσης.

Ο χώρος είναι στο ισόγειο οικοδομής με έναν όροφο κατοικίας και η επιχείρηση τον μισθώνει. Ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να πάρει βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης από την πολεοδομία παρόλο που μέχρι πρόσφατα λειτουργούσε άλλη επιχείρηση στον ίδιο χώρο. Μου ζήτησε υπολογισμό αμοιβών για αλλαγή χρήσης του συγκεκριμένου χώρου.

Εκτιμώ ότι θα χρειαστεί να αποτυπώσω όλο το κτίριο και να γίνουν σχέδια και για τους υπόλοιπους χώρους.

 

Στην περίπτωση αυτή υπολογίζω αμοιβή για:

1. Αλλαγή χρήσης μόνο? Η διαφορά προυπολογισμών είναι αρνητική και δεν ξέρω αν μπορώ πλεον να ζητήσω την ελάχιστη. Για ποιες άλλες μελέτες προκύπτουν αμοιβές?

2. Αποτύπωση και αλλαγή χρήσης?

3. Ανασύσταση φακέλου και δήλωση των χρήσεων?

 

Ο ενοικιαστής έχει ήδη διαμορφώσει το χώρο και δεν μπορώ να εκτιμήσω τις παρεμβάσεις που έγιναν καθώς δεν υπάρχει σχέδιο προς σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : Μου ζητήθηκε να κάνω μια αποτύπωση ενός χώρου που θα το χρησιμοποιήσουν για μπει σε φάκελο για άνοιγμα ιατρείου και την έκθεση που πρέπει να συντάξω ότι ο χώρος είναι σύμφωνα με όσα ορίζει το ΠΔ/84. Η αμοιβή μου ορίζεται από το ΤΕΕ?Πρέπει να κάνω εντολή πληρωμής?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

Εχω μια περίπτωση για αλλαγή χρήσης απο επαγγελματική στέγη σε φροντιστήριο. Πέρα απο την αμοιβή του μηχανικού, υπάρχουν και άλλα έξοδα που θα χρειαστεί να καλυφθούν πχ. σχετικά παράβολα ή κάτι παρόμοιο;

Αν ναί πόσο περίπου κοστίζει συνολικά η διαδικασία;

(σημειώνω πως οι αλλαγές στην κάτοψη του χώρου έχουν ήδη γίνει!)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρακαλω την βοηθεια σας σε ένα θέμα αμοιβών που με απασχολεί .

Εχώ ένα ισόγειο χώρο που είναι χωρισμένος σε τρία καταστήματα . Ο ιδιοκτήτης θέλει να ενώσει τα δύο καταστήματα και να αλλάξει τη χρήση σε μπαρ-καφετέρεια .Το τρίτο κατάστημα παραμένει ως έχει . Πως βγαινουν οι αμοιβές για την συνένωση των δύο και την αλλαγή χρήσης ;

Link to comment
Share on other sites

με αναλυτικό προυπολογισμό

ως μηχανολόγος δε μπορείς να υπογράψεις τη μελέτη

πρέπει να συνεργαστεις με κάποιον μηχανικό που έχει διακίωμα υπογραφής αρχιτεκτονικών

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω μία αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε παιδικό σταθμό, ο οποίος θεωρείται ως χρήση Υγεία και Κοινωνική Πρόνοια (Κατηγορία Ε, με βάση τον κτηριοδομικό κανονισμό) και προσπαθώ να βγάλω τη διαφορά των συμβατικών προϋπολογισμών με το πρόγραμμα αμοιβών της civil. Δυστυχώς, δεν υπάρχει τέτοια κατηγορία και η υποστήριξη του προγράμματος με παρότρυνε να το θεωρήσω Κοινωφελές Ίδρυμα, στο οποίο προσωπικά εκφράζω αντίρρηση εφόσον και στο βιβλίο της Λεμπέση αναφέρει χρήση Κοινωνική Πρόνοια και Κοινωφελή Ιδρύματα για δημόσιους και όχι ιδιωτικούς σταθμούς.

Επομένως καταλήγω σε μία άλλη χρήση που ανήκει στην Κατηγορία Ε και έχει το πρόγραμμα αμοιβών πχ Κλινικές και Νοσοκομεία.

 

Θα ήθελα την άποψη σας:cry:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το σκέφτηκες. Αυτό που μετράει είναι η κατηγορία Ε. Δηλαδή η χρήση είναι Υγεία και Κοινωνική Πρόνοια. Παιδικοί σταθμοί, κλινικές, νοσοκομεια κλπ περιλαμβάνονται σε αυτή. Δεν έχει σημασία για αυτό που θέλεις να υπολογισεις, σε ποια υποπερίπτωση της χρήσης Ε είσαι.

 

ΒΕΛΑΚΗΣ ΤΣΙΠΟΥΡΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.