Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή για αλλαγή χρήσης (με ή χωρίς αλλαγή διαρρύθμισης)


Recommended Posts

αλλαγή χρήσης σε κτίριο προ του ΄55

 

οικδομική άδεια με πληρωμένη μελέτη-επίβλεψη (προ 02/2007) βρίσκεται στον φοροτεχνικό για έλεγχο (στάδιο ρευματοδότησης). Θεωρεί ότι κακώς τότε (κατά την έκδοση της οικ. άδειας) οι αμοιβές και οι κρατήσεις υπολογίσθηκαν στην προκείπτουσα "θετική" διαφορά των προϋπολογισμών των χρήσεων, αλλά : το κτίριο ως προυφιστάμενο του ΄55 είναι αυθαίρετο..... αρα δεν υπάρχει αλλαγή χρήσης....... άρα ο προύπολογισμός της νέας χρήσης στο ακαίρεον.... άρα συμπληρωματικές αμοιβές μελέτης - επίβλεψης .... ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

als

 

Εκτός από την "θετική διαφορά" δεν είχες και πρόσθετες εργασίες;

Είχαν καταβληθεί αμοιβές αποτύπωσης για νομιμοποίηση του κτιρίου;

Αν είχαν καταβληθεί περίεργο μου φαίνεται και μένα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχω διαβάσει αναλυτικά όλες τις σελίδες και παρόλα αυτά ακόμη δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω ότι χρειάζομαι πχ μισή μέρα να κάνω μια κάτοψη και τρεις μέρες για να μπορώ να πω στον πελάτη ποσό θα του κοστίσει(στο περίπου) η αμοιβή μου.. μπράβο στο τεε..!

 

Έχω μια περίπτωση αλλαγής χρήσης από κατοικία73+17 τακτοποιημένος ημιυπαιθριος χώρος =90 μ² (στο συμβόλαιο)γραφείο(στα σχέδια της πολεοδομίας -άδεια 1993), σε πολυδύναμο κέντρο αισθητικής και δίαιτας.

Οι μελέτες, πιθανόν, είναι αρχιτεκτονικά, παθητική πυροπροστασία και φαντάζομαι ύδρευση-αποχέτευση αφού προσθέτω ένα λουτρό ακόμη.

 

Ήθελα να ρωτήσω εάν οι απαραίτητες μελέτες είναι αυτές που προανέφερα, τότε υπάρχουν και αμοιβές επίβλεψης?

 

Επίσης 17 μ² του χώρου είναι τακτοποιημένος ημιυπαιθριος χώρος, αυτόν θα τον υπολογίσω στην διαφορά προϋπολογισμών για τις αμοιβές?? Τότε αντί για την ελάχιστη βγάζει με επιβλέψεις παθητικής-υδρ+αποχ 4000ευρω περίπου..

 

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

apostolosg

 

Στο παρακάτω έχουμε τα της αλλαγής χρήσης...

Πρώτα έχουμε την διαφορά των προϋπολογισμών 90μ2 πολυδύναμο - 90μ2 οικία.

Μετά πάμε στις πρόσθετες εργασίες με αναλυτικό πχ γκρεμίσματα, χτισίματα, σοβατίσματα, πλακάκια δαπέδου - τοίχων, είδη υγιεινής, κλπ. κλπ.

 

Έχουμε δηλ. την Δ (διαφορά προϋπολογισμών) και τον Π (προϋπολογισμό των πρόσθετων εργασιών)

Στις περισσότερες πολεοδομίες "χάριν συντομίας" μελέτες, φορολογικά και επίβλεψη βγαίνουν από το άθροισμα των Δ + Π.

Την παθ. πυροπροστασία θα την υπολογίσεις για τα 90μ2

 

egk5790prstegis001.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, άραγε οι τακτοποιημένοι ημιυπαιθριοι θα υπολογιστούν στην διαφορά των συμβατικών προϋπολογισμών, άντε να εξηγήσεις στον ιδιοκτήτη που πλήρωσε την τακτοποίηση ότι τώρα πρέπει να πληρώσει εξτρα για αυτόν τον χώρο και για την αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου είπαν στην πολεοδομία Θεσσαλονίκης ότι οι ημιυπαιθριοι χώροι που τακτοποιηθήκαν δεν έχουν επιπλέον επιβάρυνση στους συμβατικούς προϋπολογισμούς, οπότε είναι κάτι θετικό για τους ιδιοκτήτες που μπήκανε στην ρύθμιση..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βασικα οι η/χ απ όσο ξέρω δεν μπορούν να αλλάξουν χρήση ! Οπότε αν η χρήση που τακτοποιήθηκαν ήταν κατοικία και θες να το κάνεις πολυδύναμο μήπως υπάρχει κώλυμα?

Αν το παραβλέψουν καλώς για σένα αλλά νομικά νομίζω δε στεκει...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα έχω μια ερώτηση για την αμοιβή μου σε μια περίπτωση αλλαγή χρήσης.

 

Αν έχουμε μια αποθήκη 120 τμ που θέλει να γίνει κατοικία τότε η αμοιβή βγαίνει από την διαφορά των προϋπολογισμών + ότι νεες μελέτες γίνουν τις οποίες θα τις προσθέσω?? Τι μελέτες χρειάζονται? Θα το υπολογίσουμε σαν αποτύπωση,σαν διαρρύθμιση ή σαν νέο κτίριο? Το λέω γτ οι διαφορές είναι τεράστιες στην απλή αρχιτεκτονική αποτύπωση με την αρχιτεκτονική μελέτη!!!!

 

 

Υ.Γ. Χρησιμοποιώ το free-online πρόγραμμα του συναδέλφου gousgouni

Link to comment
Share on other sites

Αμοιβή αποτύπωσης και μελέτης - επίβλεψης νέων εργασιών για το υπάρχων των 120 τμ δεν χρειάζεται να βάλεις.

 

Γι' αυτό το λόγο βγάζεις τη διαφορά των αμοιβών, αλλιώς δε θα είχε νόημα η διαφορά. Άλλωστε υπολογίζεις διαφορές και σε μελέτη και σε επίβλεψη.

 

Αμοιβές μελέτης - επίβλεψης νέων εργασιών θα υπολογίσεις, μόνο σε περίπτωση προσθήκης πέραν των 120 τμ.

 

Εγώ χρησιμοποιώ το πρόγραμμα αμοιβών της Runet. Συνήθως κάνω το εξής. Βγάζω τη διαφορά του προϋπολογισμού αμοιβών για το ΤΕΕ, δημιουργώ ένα νέο αρχείο, ως νέα κατοικία και επιλέγω ο υπολογισμός των αμοιβών να γίνει βάσει Προϋπολογισμού Κατ' Αποκοπή (που είναι η παραπάνω διαφορά). Όταν στέλνω το XML στο ΤΕΕ, επιλέγω να το πάρει σαν Αλλαγή Χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δν κατάλαβα την απάντηση σου!!! Οχι επειδή δεν είσαι κατανοητός αλλά επειδη εγω δν έχω καταλαβει πως λειτουργουν τα προγραμματα αμοιβων!!!

 

Οταν υπολογίσω στην πρώτη καρτέλα του προγραμματος τις διαφορές των προυπολογισμών στην δεύτερη καρτέλα μου έχει στην επιλογή έργο τα εξής: Nέο κτίριο - διαρρύθμιση - αποτύπωση κλπ. Εγω τι θα επιλέξω από αυτα???

 

Για ην δική μου δουλειά οι τιμές είναι 4900, 7100 και 1162 αντίστοιχα!

 

Ποιο από όλα είναι το σωστο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.