Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή για αλλαγή χρήσης (με ή χωρίς αλλαγή διαρρύθμισης)


Recommended Posts

..από τον οποίο αναλυτικό θα προσθέσεις σε κάθε μελέτη ως προυπολογισμό το τμήμα αυτού που αντιστοιχεί στις εργασίες της μελέτης.(εκτός από τα αρχιτεκτονικά όπου μπαίνει το σύνολο του αναλυτικού)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο πίνακας για αναλυτικό προυπολογισμό βρίσκεται εδώ

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=84

 

(μπορεί ο μηχανολόγος να κάνει αλλαγή χρήσης;; )

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι!

 

(ο πατέρας μου είναι πολιτικός υπο/μηχανικός αλλά δεν έχει καμία σχέση με Η/Υ, οπότε εγώ του περνάω τις αμοιβές από το πρόγραμμα του ΤΕΕ, και έτσι εξηγείται πως ενας μηχ μηχ κάνει αλλαγή χρήσης)

:)

 

και πάλι ευχαριστώ τους συναδέλφους που απάντησαν!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι βοήθεια.. κάνω αλλαγή χρήσης τμήματος ισογείου από αποθήκη σε κατάστημα. Όλα καλά διαφορά προϋπολογισμών κ.λ.π. Όμως έχω τις εξής απορίες.

Α) Γιατί το γνωστό λογισμικό υπολογισμού αμοιβών λέει ότι η αποθήκη έχει μεγαλύτερο προϋπολογισμό από το κατάστημα, και το ΤΕΕ σου λέει το αντίθετο (και λογικό) δηλαδή ότι το κατάστημα έχει μεγαλύτερο προϋπολογισμό.

Β) Θα υπολογίσω αμοιβές με την διαφορά προϋπολογισμών του ΤΕΕ που είναι θετική ή θα πάω με αμοιβή αποτύπωσης (επειδή η διαφορά είναι αρνητική ‘αποτελέσματα πολεοδομίας’). Οι εισφορές (φορολογικά) της άδειας καθώς και ΤΣΜΕΔΕ ιδιοκτήτη όμως πρέπει να πάνε με τον πολιό τρόπο προϋπολογισμού, σωστά;

Γ) Θα πρέπει να κάνω και παθητική πυροπροστασία.. πως θα την πληρωθώ, γιατί αν κάνω υπολογισμό αμοιβών ‘κατά ΤΕΕ’ δεν βρίσκω τρόπο να την πάρει το πρόγραμμα της c..l t.. Η μήπως θέλει ξεχωριστό αρχείο (άλλο κωδικό πληρωμής κ.λ.π.)

Δ) Το κουτάκι ‘Αλλαγή χρήσης’ πως ακριβός χρησιμοποιείτε; (καλά για αυτό θα πάρω και τηλ και θα ενημερώσω και εδώ απλά ρωτώ μήπως έχει μαντέψει κάποιος γιατί από τεκμηρίωση άστα-βραστα).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Α) Κανονικά δεν θα έπρεπε στους Π/Υ για τις αμοιβές να έχεις διαφορές παρά μόνο με αυτόν της πολεοδομίας (ΕΤΑ 44)

Β) Οι αμοιβές θα πάνε με διαφορά Π/Υ ενώ οι εισφορές ιδιοκτήτη με τον παλιό, έτσι οι εισφορές θα υπολογιστούν από την αποτύπωση κτηρίου (δεν θυμάμαι όμως πως).

Γ)Αυτό που έκανα παλιά αλλά δεν γνωρίζω αν μπορεί να γίνει στη νέα έκδοση είναι πως αφού έβρισκα την διαφορά Π/Υ, την όριζα στην καρτέλα "ρύθμιση Π/Υ αμοιβών" εκεί που ζητάει Π/Υ για κρατήσεις και μελέτες. Ετσι στην αμοιβή παθητικής σαν Π/Υ βάζει το 2% της διαφορά. Αλλά το σωστό είναι το 2% της νέας χρήσης. Οπότε στην καρτέλα "Κατηγορίες μελετών" άλλαζα χειροκίνητα το Π/Υ της παθητικής στο 2% του Π/Υ της νέας χρήσης.

Δ) δεν έχω την νέα έκδοση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ειμαι καινουργιος συναδελφος,

δεν εχω ασχοληθει ακομη με τα φορολογικα, αλλα μου ετυχε μια περιπτωση αλλαγης χρησης απο κατοικια σε καταστημα (εστιατοριο), σε κτιριο προυφισταμενο του 1955. Στην αρχη ειχα την εντυπωση οτι θα πηγαινα με αναλυτικο προυπολογισμο οπως προαναφερατε πιο πανω, οταν ομως πηγα στην πολεοδομια μου ζητησαν να βαλω ολες τις αμοιβες κανονικα σαν να προκειται για καινουργια αδεια...

και αυτο επειδη το κτιριο ηταν προυφισταμενο του 55, οποτε παρολο που ηταν νομιμο επειδη δεν ειχε αδεια οι αμοιβες χρεωθηκανε κανονικα...

το κακο ηταν οτι η αδεια κοστισε 2,5 φορες πανω απο την αρχικα υπολογισμενη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα κάνουν αυτά οι πολεοδομίες. Σε αλλαγή χρήσης από ημιυπαίθριο χώρο σε κατάστημα ο υπάλληλος μου ζήτησε υπολογισμό αμοιβών προσθήκης επειδή τα τετραγωνικά του ημιυπαίθριου δεν είχαν συμπεριληφθεί στον ΣΔ στην αρχική άδεια (του 2000 η άδεια). Έτσι ενώ κανονικά έβγαινε η ελάχιστη αμοιβή (σαν αλλαγή χρήσης) τελικά φτάσαμε 3 φορές επάνω. Στην δική σου περίπτωση δεν είχαν πληρωθεί ουδέποτε αμοιβές γι' αυτό και στο ζήτησαν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγαπητοί συνάδελφοι,

 

αρχικά θα ήθελα να σας συγχαρώ για την προσπάθεια που έχετε καταβάλλει με αυτό το φόρουμ. Ειδικά για εμάς τους νέους μηχανικούς είναι πολύτιμη βοήθεια!Εν προκειμένω, σας παραθέτω και το δικό μου πρόβλημα αφού διάβασα αναλυτικά και τις 23 σελίδες αυτού του φόρουμ.

 

Είμαι νέος μηχανικός και μου έχει ζητηθεί να βγάλω άδεια (την πρώτη μου) αλλαγής χρήσης από κατάστημα σε κατοικία στο ισόγειο ενός διόρωφου κτιρίου στον Βύρωνα ,παλαιότητας 25 χρόνων περίπου.

 

Το κατάστημα έχει επιφάνεια 58,18 m2. Θα γίνουν επίσης και κάποιες εργασίες διαρρύθμισης (τοιχοποιίες, πλακίδια δαπέδου,κατασκευή λουτρού) ,ωστόσο χωρίς επέμβαση στα στατικά ή στην πρόσοψη του κτιρίου. Υπολόγισα τη διαφορά αλλαγής χρήσης (περίπου 1627 €) και σύνταξα και έναν αναλυτικό προϋπολογισμό των πρόσθετων εργασιών διαρρύθμισης (γύρω στα 2800 €).

 

Το πρόβλημα μου είναι τώρα πως δεν ξέρω πως να συνεχίσω! Έχω πάρει κωδικούς από το ΤΕΕ, αλλά δεν γνωρίζω τι πρέπει να κάνω ως προς τα φορολογικά , το ΙΚΑ ή ο,τι άλλο μου διαφεύγει αυτήν τη στιγμή.

Χρησιμοποίησα το insoft για τον υπολογισμό του κόστους παρεμπιπτόντως.

Μπορεί σας παρακαλώ κάποιος να με καθοδηγήσει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Yγ: Ακόμα και μέσω τηλεφώνου αν μπορεί κάποιος -για να μην σας κουράσω με εκτενή κείμενα-θα το εκτιμούσα πολυ γιατι έχω απελπιστεί ειλικρινά!

Link to comment
Share on other sites

Κωδικό ΤΕΕ εννοείς την εντολή πληρωμής ? Αν ναι συμπληρώνεις το παράβολο αμοιβής της ΕΤΕ και με τον κωδικό ανα χείρας το πληρώνει ο ιδιοκτήτης ή εσύ αν σου έχει δώσει τα χρήματα.

 

Επίσης παράβολα ΤΣΜΕΔΕ μηχανικού και ιδιοκτήτη πάλι στην Εθνική, ΦΕΜ 10% στην εφορία , και το συνολάκι των εισφορών που τα λέμε "φορολογικά" επίσης στην εφορία.

 

***Διόρθωση****

 

(Στην εφορία τα πας εις διπλούν , ένα κρατάνε ένα σου σφραγίζουν .)

 

Στην εφορία πας εις τριπλούν το ΦΕΜ ένα κρατάνε 2 σου σφραγίζουν , το ένα το πας Πολεοδομία , το άλλο για εσένα. Και εις διπλούν να τα πας θα κάνεις τη δουλειά σου απλώς δεν θα 'χεις στο αρχείο σου πρωτότυπο ΦΕΜ.

 

Το φύλλο "φορολογικά" μονό , το κρατάνε δεν σου σφραγίζουν τίποτα γι αυτό.

 

***Τέλος διόρθωσης*****

 

Για το ΙΚΑ θα κάνεις πίνακα 3 ο οποίος θα προκύψει από τις εργασίες του αναλυτικού που έχεις κάνει.

 

Λογικά το πρόγραμμα αμοιβών που έχεις θα στα κάνει αυτά.

 

Στο ΙΚΑ θα συμπληρώσεις και θα υποβάλεις ή εσύ(με εξουσιοδότηση) ή ο ιδιοκτήτης (καλύτερα για σένα ) αναγγελία του έργου και θα πληρωθεί προκαταβολή . Μαζί θα έχεις εις διπλούν τον πίνακα και τον υπολογισμό των εισφορών. Το ΙΚΑ κρατάει την μια σειρά και σου σφραγίζει την άλλη. Επίσης θα συνυποβάλλεις εκεί αντίγραφο του τίτλου ιδιοκτησίας.

 

Αφού γίνουν όλες αυτές οι πληρωμές πας τα παραστατικά μαζί με τους υπολογισμούς που έχεις κάνει μέσω του προγράμματος στην Πολεοδομία για τον έλεγχο φορολογικών που γίνεται στο τέλος.

 

Στην τελική άμα έχεις ξεχάσει κάτι θα φας μια δυο μέρες για να συμπληρώσεις ότι σου λείπει και να ξαναπάς για έλεγχο φορολογικών.

 

Για την υποβολή του φακέλου στην πολεοδομία δεν χρειάζονται τα ΦΕΜ ΤΣΜΕΔΕ και φορολογικά εφορίας.

 

Αν τώρα λέγοντας κωδικό εννοείς τους κωδικούς πρόσβασης στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ , θα πρέπει να υποβάλλεις μέσω του προγράμματος αμοιβών το αρχείο xml στο ΤΕΕ για να πάρεις τον κωδικό πληρωμής. Πως θα το κάνεις ,στις οδηγίες του προγράμματος σου ή στην υποστήριξη του.

 

Αμα τα βρεις τελείως μπαστούνια , και είσαι Αθήνα ή Αττική μάζεψε τους προυπολογισμούς σου και πήγαινε στο ΤΕΕ να σου βγάλουν εκεί τις εντολές πληρωμής.

 

Δες και στα downloads εδώ για χρήσιμο υλικό και έντυπα.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές.

 

YΓ. Καλό είναι να κρατάς στο αρχείο σου φωτοαντίγραφα από όλα τα παραστατικά των πληρωμών που έκανες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.