Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή για αλλαγή χρήσης (με ή χωρίς αλλαγή διαρρύθμισης)


Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει και ψάχνω το αντικείμενο των αδειών.Έχω μία περίπτωση αλλαγής χρήσης από αποθήκη σε club.Αφού προϋπάρχει το κτίριο αντιλαμβάνομαι ότι θα πάω με αναλυτικό προϋπολογισμό αντί με συμβατικό που μόνο με αυτόν έχω ασχοληθεί.

Μπορούμε να παρουσιάσουμε τα βήματα σε αυτήν την περίπτωση? Πέρα από την σύνταξη του αναλυτικού προϋπολογισμού του νέου κτιρίου τι άλλα πράγματα θα πρέπει να χρησιμοποιήσω για να βγάλω την υπολογίσω την αμοιβή της άδειας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προυπολογισμός στην αλλαγή χρήσης είναι

 

1. Η διαφορά συμβατικών προυπολογισμών νέας-παλιάς χρήσης και

2. Ο αναλυτικός για τις εργασίες διαρρυθμίσεων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Για τον συμβατικό δηλαδή αφαιρώ νέας(κέντρο αναψυχής&εστίασης)- παλιάς(αποθήκες)?

Γενικά και όχι για το συγκεκριμένο παράδειγμα, αν αυτή η διαφορά ανάλογα με τη χρήση βγαίνει αρνητική?

Link to comment
Share on other sites

Και αυτή πώς υπολογίζεται?

Και κάτι άλλο.Για την αναλυτική θα πρέπει να έχω καταλήξει στο αρχιτεκτονικό,έτσι δεν είναι? Άρα δέν μπορώ να δώσω ακριβή απάντηση του πόσο θα κοστίσει?Ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

η επιτρεπόμενη δόμηση είναι συγκεκριμένη για εντός σχεδίου αγαπητέ και θα το μάθεις απο την πολεοδομία ζητώντας τους όρους δόμησης.

 

αν είσαι σε ένα οικοπεδο και είχε μια αποθηκη και θες να το κανεις club, λογικά απο συντελεστή δεν θα εχεις προβλημα (θα έχεις από χρήση γής κατ'εμέ αλλα αυτο είναι άλλο θέμα).

 

πες πιο πολλές λεπτομερειες αν χρειάζεσαι βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε για το ενδιαφέρον σου.Γνωρίζω τον συντελεστή δόμησης της συγκεκριμένης περιοχής και με καλύπτει.Εκτός από την έπιτρεπόμενη χρήση γής θα πρέπει να εξετάσω κάτι άλλο?Αν όχι μπορούμε να συνεχίσουμε στο αρχικό μου ερώτημα?

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσα γνωρίζω επί του θέματος, (δεν είναι και πολλά αυτά), ο ΣΔ είναι μεταβαλόμενος και ανάλογος της χρήσης μόνο στα εκτός σχεδίου.

 

Ο προϋπολογισμός για αλλαγή χρήσης προκύπτει απ' τη διαφορά των προϋπολογισμών με την παλιά και τη νέα χρήση + αναλυτικό προϋπολογισμό για όποιες εργασίες διαρρύθμισης απαιτούνται. Δεν έχω ασχοληθεί με έκδοση αμοιβών για αλλαγή χρήσης για να σου πω 100%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.