Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για αλλαγή χρήσης (με ή χωρίς αλλαγή διαρρύθμισης)


Recommended Posts

Δεν έχω μελετήσει αρκετά το πρόγραμμα του συναδέλφου Gousgounis, αλλά η λογική είναι η εξής:

 

1) Υπολογίζεις τις αμοιβές ως νέα κατοικία 120 τμ. -> Προϋπολογισμός Αμοιβών ΤΕΕ [Α]

2) Υπολογίζεις τις αμοιβές ως νέα αποθήκη 120 τμ. -> Προϋπολογισμός Αμοιβών ΤΕΕ [Β]

3) Βγάζεις τη διαφορά [Α]-[Β], με το χέρι.

 

Επειδή, πρέπει να στείλεις ένα αρχείο xml στο ΤΕΕ πρέπει να δημιουργήσεις ένα τρίτο αρχείο, που θα φαίνεται η διαφορά [Α]-[Β].

 

4) Υπολογίζεις αμοιβές ως νέα κατοικία, αλλά επιλέγεις ο υπολογισμός των αμοιβών να γίνει βάσει Προϋπολογισμού Κατ' Αποκοπή, (που είναι η διαφορά [Α]-[Β]).

Δεν ξέρω αν στο πρόγραμμα του συναδέλφου υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

 

5) Παράγεις το αρχείο xml και το στέλνεις στο ΤΕΕ, με την ένδειξη ότι πρόκειται για Αλλαγή Χρήσης. Δηλώνεις έτσι ότι ο υπολογισμός των αμοιβών δεν έγινε βάσει εμβαδομετρικού προϋπολογισμού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστά σου τα λέει ο Ted αλλά σωστά λες και εσύ πως θα πρέπει να κάνεις τις μελέτες που δεν έχουν εκπονηθεί με τον νέο προϋπολογισμό.

Επειδή κάνεις αλλαγή χρήσης σε όλο το κτίριο, θέλεις και ΜΕΑ δηλαδή θέλεις όλες τις μελέτες.

Αρα κάνεις τα βήματα που σου λέει ο Ted και μετά κάνεις νέο αρχείο με προϋπολογισμό τον νέο και μελέτες όσες απαιτούνται αλλά δεν έγιναν στην παλιά άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Στι περιπτώσεις αυτές γενικά ισχύουν τα εξής :

 

1. Aλλαγή χρήσης χωρίς καμμία τροποποίηση στο υφιστάμενο.

 

Ως προυπολογισμό έργου παίρνουμε την διαφορά τοων προυπολογισμών παλιάς - νέας χρήσης. Βάσει αυτού θα υπολογίσουμε αμοιβές αρχιτεκτονικών.

 

2. Αλλαγή χρήσης με αλλαγή διαρρύθμισης στο υπάρχον .

 

Επιπλέον του 1 , υπολογίζουμε αναλυτικό για την διαρρύθμιση και πάνω σε αυτόν υπολογίζουμε αμοιβή αρχιτεκτονικών με προσάυξηση 1,5 λόγω διαρρύθμισης.

 

Για εργασίες πλην αρχιτεκτονικών , ως προυπολογισμός μπαίνει από τον αναλυτικό ότι αφορά την κάθε μελέτη.

 

Στην περίπτωση λοιπόν αυτή η συνολική αμοιβή μας είναι το αθροισμα 1+2.

 

Σημειώνω ότι αρκετές φορές είναι ευκολότερο να συντάξουμε 2 και 3 διαφορετικούς προυπολογισμούς παρά έναν που να τα έχει όλα μέσα. Το μόνο που προσέχουμε τότε είναι ο έλεγχος του 5000λ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ έχω να κάνω μια αλλαγή χρήσης από οικία σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (ταβέρνα). Το πρώτο ερώτημα είναι πως υπολογίζω από το πρόγραμμα του τεε τον προϋπολογισμό της νέας χρήσης δηλαδή της ταβέρνας, ως κατάστημα ή ως κέντρο αναψυχής και εστιάσεως (έχουν διαφορετκό συντελεστή)? Το δεύτερο έχει να κάνει με το εαν θα πρέπει να συντάξω ή όχι αναλυτικό προϋπολογισμό για την νέα χρήση. Ουσιαστικά ο πελάτης από τότε που έβγαλε την άδεια για την κατοικία, έφτιαξε τον χώρο όπως τον ήθελε για ταβέρνα στην σημερινή του μορφή, υπ' όψην ότι δεν άλλαξαν καθόλου οι διαστάσεις του κτιρίου παρά μόνο η εσωτερική διαρρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οσον αφορά τις μελέτες θα τις βρείς στο http://www.poleodomi...t.aspx?tabid=62

Athan, αυτό το link δίνει τις μελέτες που απαιτούνται για τον (αρχικό) έλεγχο πληρότητας. Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο Link που να δίνει συνολικά ποιες άδειες χρειάζονται για μια αλλαγή χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θα ηθελα αν καποιος ξερει να μου διευκρινισει το εξης:

Εχω μια περιπτωση ισογειου καταστηματος που θα γινει κατοικια, οποτε εχω αλλαγη χρησης χωρις καμια διιαρρυθμιση.Και οκ κατανοητα τα περι διαφορας συμβατικων προυπολογισμων.Θα ηθελα να ξερω ομως τι εργασιες πρεπει ακριβως να βαλω?

Μελετη και Επιβλεψη σε ολα?Επιβλεψη γιατι?

επισης:

-Αρχιτεκτονικα

-Παθ.πυροπροστασια

-Θερμομονωση

-Τοπογραφικο (σιγουρα χρειαζεται νεο?)

-Στατικα?εφοσον δεν υπαρχουν αλλαγες?

-Χρ.Προγ/σμος και τευχη να φανταστω ναι..

 

Δεν ξερω αν ξεχασα κατι..Περιμενω οποιοδηποτε σχολιο και δειυκρινησεις...Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

απορώ πως γίνεται να μην έχεις καμμία διαρρύθμιση;

ούτε μπάνιο, ούτε κουζίνα, ούτε βαψιμμο;

 

για την παθητική πές μας πότε βγ΄γκε η παλαιή άδεια

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις διαρρυθμίσεις:

Το κατάστημα στην άδεια επικοινωνει με την κατοικια στο ισόγειο και εχει και μπανιο.Για το λογο αυτο λεω καμμια διαρρυθμιση...Τωρα με το βαψιμο με προβληματισες...Αλλά εστω οτι θα χρειαστει καποιος αναλυτικος, που ακομη δεν το γνωριζω.

Τωρα η αδεια βγηκε το '86 για την διοροφη οικοδομη και υπαρχει και μια ακομη αδεια του '98 που ειναι μια προσθηκη ημιυπαιθριου.

Μπορεις να με κατατοπισεις σχετικα με τις εργασιες μηχανικου που πρεπει να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, στον αναλυτικό θα βάλεις την εργασία για το άνοιγμα της πόρτας επικοινωνίας και βαλε και ένα φρεσκάρισμα για ξεκάρφωμα. Αν δεν δηλώσεις τίποτα κινδυνέβεις να τους βάλεις σε σκέψεις πχ να πορσθέσουν λειότριψη δαπέδων κλπ

Τον αναλυτικό θα τον βρεις στα αρχεία του Forum.

---

Θες νέο τοπογραφικό διότι από το 86 και το 98 μπορεί να έχουν αλλάξει οι όροι δόμησης κλπ.

Θες Αρχιτεκτονική μελέτη, για να δειξεις τη σύνδεση με την καοικία και ίσως να ελένξεις και το φωτισμό-αερισμό.

Αποτύπωση μπορεί και να ζητηθεί, μπορεί και να αρκεστουν στα εγκεκριμένα σχέδια.

Χρειαζεσαι τα εγκεκριμένα σχέδια κατοψη, τομή, ξυλότυποι και εξωτερικες φωτογραφίες.

Παίρνεις απαλλαγή από στατικά με δηλωση αντοχής που επίσης θα βρεις στο forum.

Δεν θες υδρευση-αποχέτευση αφού δεν επεμβαίνεις σε αυτά.

 

Προσοχή, με προβληματίζει η θέρμανση.

 

Στο θέμα ΚΕΝΑΚ: εξαρτάται από το εάν έχεις 'ριζική ανακαίνιση του κτιρίου' ή όχι. Με αυτά που περιγράφεις εκτιμώ πως δεν απαιτείται.

Επίσης δεν χρειάζεσαι παθητική ως υφιατάμενο προ 89.

 

Τέλος μην ξεχασεις να βάλεις χρονικο προγραμματισμό που μπορείς να βάλεις και σντελεστή 0,1 αντι για 0,2

και τευχή αμοιβών.

----

Για την επίβλεψη θες επίβλεψη Αρχιτεκτονικών και εφαρμογή χρονικού προγραμματισμού.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, εστω οτι στον αναλυτικο βαζω το ανοιγμα, συν 2-3 σκαλια λογω διαφορας σταθμης μεταξυ καταστηματος και κατοικιας ωστε να επικοινωνουν.Στις εργασιες που μου αναφερεις -αρχιτεκτονικη μελετη,θερμανση κλπ- ως προυπολογισμο θα βαλω τη διαφορα+αναλυτικο ή μονο τον αναλυτικο?

Και κατι ακομη που δεν ξερω...Απαιτειται μελετη θερμανσης για την κατοικια?γιατι εχω καιρο να κανω τετοια δουλεια και δεν θυμαμαι πριν να εμπαινε..

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια !!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.