Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβή για αλλαγή χρήσης (με ή χωρίς αλλαγή διαρρύθμισης)


Recommended Posts

ναι πας με τον αναλυτικό

------

με το civil εγώ προσωπικά δεν τα πάω καλά

πιο γρήγορα διαβάζεις όλη τη νομοθεσία και κανεις τις πράξεις με το χέρι παρά να μάθεις να χρησιμοποιείς το civil

------

πες μας τα εξής:

  1. πότε βγήκε η αρχική άδεια
  2. έχεις αλλαγές στα υδραυλικά

 

 

Η άδεια είναι του '61 με προσθήκη κατ επέκταση άλλης ιδιοκτησίας το'78

σαν εργασίες έχω γκρεμίσματα, στη θέση της κουζίνας 2 wc (καταργώ το λουτρό της κατοικίας ) + βαψίματα, κουφώματα κλπ

Εργασίες από τον αναλυτικό έχω :

αρχιτεκτονικά (νεοι τοιχοι, βαψιματα κλπ), αναλυτικό προϋπολογισμό 5000

υδρευση-αποχ. (σετ wc κλπ)

κλιματισμό (κλιματιστικά) και

ηλεκτρικά (νέα)

 

+ Νέο τοπογραφικό + τεύχη + χρονικό προγ. + ΚΕΝΑΚ

 

είναι δυνατόν να μου βγάζει συνολικό κόστος 8000?

πως το υπολογίζω?

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από μελέτες έχεις:

  • Τοπογραφικό,
  • Αρχιτεκτονικά,
  • ίσως και Αποτύπωση Αρχιτεκτονικών,
  • τεχνική έκθεση-φωτογραφίες
  • Χρονικο προϋοπλογισμό
  • ΚΕΝΑΚ μονο αν είναι ριζική ανακαίνιση (δες τι σημαίνει ριζική ανακαίνιση)
  • φορολογικά - τευχη

Έλενξε το θέμα της ριζικής ανακαίνισης. Γενικώς το κτίριο πόσους ορόφους έχει;

 

Το κόστος το βγάζεις με αναλυτικό προϋπολογισμό,κάνοντας επιμέτρηση των εγασιών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να κάνω μια ερώτηση. Στην περίπτωση έκδοσης οικοδομικής άδειας νομιμοποίησης αυθαίρετης αλλαγής χρήσης και εσωτερικών διαρρυθμίσεων πως υπολογίζονται οι αμοιβές. Στον προυπολογισμό βάζω το άθροισμα της διαφοράς προυπολογισμού παλιάς και νέας χρήσης + του αναλυτικού προυπολογισμού και τα κατανέμω στην αποτύπωση αρχιτεκτονικών στατικών και ελέγχου στατικής επάρκειας. Ουσιαστικά ο ιδιοκτήτης έχει πληρώσει το παράβολο και τώρα θέλει να εκδόσει Ο.Α νομιμοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αποτυπώσεις η νομιμοποίηση.Οπότε βάζεις τα τεραγωνικά του χώρου που ελέγχεις(ας πούμε οικία 100μ2) και βγαίνει ο προυπολογισμός.Αυτόν χρησιμοποιείς στις αμοιβές , οι οποίες είπαμε είναι μόνο αποτυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Manoli δεν υπάρχει υπέρβαση ως προς τη δόμηση ή την κάλυψη ούτε αλλαγή του περιγράμματος του κτηρίου. Ουσιαστικά η μόνη αυθαιρεσία συνίστανται στην αλλαγή της χρήσης από κατάστημα σε κατοικίες και σε κάποιες εσωτερικές εργασίες (χωρίσματα, μπάνια κλπ). Επομένως θεωρώ πως ο προυπολογισμός προκύπτει από αναλυτική προμέτρηση εκτός βέβαια και αν εννοείς πως βάζουμε μόνο τη διαφορά των συμβατικών ή κάτι δεν καταλαβαίνω καλά

Edited by treloepistimonas
Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές των προυπολογισμων μπαινουν σε νεες άδειες, όχι σε νομιμοποιήσεις.Οι αναλυτικοί μπαίνουν σε νεες άδειες, εμείς εδώ έχουμε νομιμοποίηση, άρα μόνο αποτυπώσεις.Πας μετρας αυτά που βρίσκεις και βάζεις αποτύπωση αρχιτεκτονικών, υδραυλικών....

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος και άμεση η απαντησή σου . Μια ακόμη ερώτηση ο πίνακας που θα κατατεθεί στο ΙΚΑ ώστε να κάνουν έλεγχο αν τα ένσημα που προκύπτουν από τις αλλαγές αυτές έχουν κολληθεί θα είναι πίνακας 3 βάσει αναλυτικής προμέτρησης των εργασιών?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα είναι ο πίνακας 1 με την τωρινή χρήση, και εσύ θα ζητήσεις να σου αφαιρέσουν τα ημερομίσθια που έχουν περαστεί με την αρχική χρηση.Δηλαδή μια διαφορά των ημερομισθίων θα είναι τελικά.ΝΑ επιμείνεις σε αυτό.Ισως βέβαια αν θεωρήσουν ότι οι εργασίες έγιναν παλαιότερα να σου βάλλουν κάποιες προσαυξήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή κατά την οποία πρόκειται για άδεια νομιμοποίησης οι εργασίες σίγουρα έγιναν σε προγενέστερο χρόνο... Τώρα βέβαια δεν ξέρω κάτα πόσο νομιμοποιείται για επιβολή κυρώσεων από τη στιγμή κατά την οποία εχεις ενταχθεί στο νόμο ,ο οποίος ορίζει πως δεν υπάρχει αναδρομικότητα οφειλών . Μια ακόμη ερώτηση: Όσον αφορά τον πίνακα 1 επειδή πρόκειται για 2 όροφο κτήριο, οι αλλαγές ωστόσο αφορούν το ισόγειο . Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να διαχωρίσουν τα ημερομίσθια . Έπιπλέον δεν ξέρω αν μπορώ να περιμένω καθώς στην πολεοδομία λογικά στον έλεγχο των φορολογικών δεν θα μου ζητήσουν σφραγισμένο Πίνακα ΙΚΑ? Μήπως ήταν ορθότερο να πάω με ΠΙΝΑΚΑ ?

Link to comment
Share on other sites

Σε συνεννόηση με το ΙΚΑ θα φτιάξεις τελικά έναν πίνακα που θα συμπεριλαμβάνει και τις διαφορές του ισογείου και τον 2 ο όροφο.Αυτό θα γίνει μετά από πρόχειρους πίνακες που θα συντάξεις για να δουν ποια ημερομίσθια αναφέρονταν στο παλιό ισόγειο, ποια στον όροφο και ποια θα είναι η διαφορά του νέου με το παλιό ισόγειο.Αν τα κάνεις αυτά (πάντα με συνεννόηση με το ΙΚΑ) πιστεύω πως θα καταλήξετε σε έναν πίνακα που θα πας και στην πολεοδομία σαν επικαιροποιημένος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.