Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβή για αλλαγή χρήσης (με ή χωρίς αλλαγή διαρρύθμισης)


Recommended Posts

 

Επίσης δεν χρειάζεσαι παθητική ως υφιατάμενο προ 89.

 

 

myri αυτό από που προκύπτει; μπορείς να αναφέρεις αριθμός ΦΕΚ ή εγκύκλιο κοκ; επίσης εαν για τη νέα χρήση αποξηλώνονται λουτρό και κουζίνα υπολογίζεται και αμοιβή ύδρευσης - αποχέτευσης επι του αναλυτικού; μπερδεύτηκα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ρίξε μια ματιά στο παρακάτω, εκεί πρέπει να το έχω διαβάσει

 

Αριθ. Πρωτ: 39112 Φ.701.2

Κωδικοποίηση ερμηνευτικών - διευκρινιστικών Διαταγών επί εφαρμογής του Π.Δ. 71/88”.

http://www.fireservice.gr/pyr/site/home/LC+Primary+Menu/Nomothesia/Piroprostasia/Nea/Dieukrinistikes-diatages/39112-1998.csp

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση αλλαγης χρησης απο καταστημα σε μικροβιολογικο εργαστηριο, με μονη αλλαγη ενα τοιχο απο γυψοσανιδα, πως υπολογιζω τις αμοιβες? Οσον αφορα την αδεια δομησης και εγκρισης δομησης μπορουν να γινουν αυτοχρονα και οντας υφισταμενο κτιριο για την αλλαγη χρησης , το τοπογραφικο θα ειναι της παλιας αδειας δεν νομιζω να ζητουν καινουργιο?

ευχαριστω

 

Σε συνεχεια του προηγουμενου μηπως με τοννεο τροπο εκδοσης αδειωνγνωριζεικανεις τιγινεται με τις αλλαγες χρησεις? Τελικα για να παρεις Βεβαιωση Χωρου Κυρια χρησης για το Υγειονομικο ειναι απαραιτητ η αλλαγη χρησης, η μας αρκει μια ΒΧΚΧ εστω και σαν καταστημα?

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνεις βεβαίωση Χώρου κύριας χρήσης πλέον από τις Υπηρεσίες Δόμησης, αλλά την υπογράφεις εσύ, άλλαξε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ποτέ δεν έκανα τι διαδικασία για ΒΧΚΧ σε πολεοδομία, τι ζητούσε η πολεοδομία και τι έγραφε η απόφασή της;

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνεις βεβαίωση Χώρου κύριας χρήσης πλέον από τις Υπηρεσίες Δόμησης, αλλά την υπογράφεις εσύ, άλλαξε αυτό.

Δηλαδη Manolis gon για την ΒΧΚΧ που μου ζηταει ο πελατης, την υπογραφω εγω? ΕΧεις καποιο υποδειγμα να μου στειλεις? Αν ειναι ετσι βεβαιωνω οτι για τον χωρο που το θελει, ειανι πχ χωρος κυριας χρησης και δεν κανω την αλλαγη χρησης...Μηπως ειναι ευκολο να μου πειος [που αναγραφεται στον νεο νομο οτι υπογραφουμαι εμεις?

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ 2496 Β 4-11-11 Αρθρο 2 παρ 1

 

γ) Αντίγραφο οικοδομικής άδειας και σχεδιαγράμ−

ματα του καταστήματος εις τριπλούν, υπογεγραμμένα

από Μηχανικό, από τα οποία να προκύπτει ότι ο χώ−

ρος είναι κύριας χρήσης προοριζόμενος για ΚΥΕ, σε

κλίμακα που θα αναφέρεται ρητά επί του σχεδίου και

στο οποίο θα αποτυπώνονται όλοι οι χώροι του Κ.Υ.Ε.

περιλαμβανομένων και αυτών που προβλέπονται από

ειδικές διατάξεις του ισχύοντος νομικού πλαισίου (π.χ.

τουαλέτες για Α.Μ.Ε.Α.).

 

Αυτό δε σημαίνει ότι υπογράφουμε ότι νάναι.Πρέπει να είναι ΚΥΕ για να το υπογράψεις.Αυτό φαίνεται από την οικοδομική άδεια.Αν λάβουμε υπόψιν μας και το παρακάτω έγγραφο πρέπει να είμαστε πολύ προσεχτικοί:

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=EmGDYpDTPbo%3d&tabid=777&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Manolis gon, από το παραπάνω δεν προκύπτει πως την βεβαίωση ΚΧ την εκδίδει ο μηχανικός.

Αλλά και εγώ είχα ακούσει για αυτήν την μεταφορά αρμοδιοτήτων. Αλλά που;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα τα σχέδια έπρεπε να είναι θεωρημένα από την πολεοδομία και συνοδεύανε την βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης.Τώρα δεν τα θέλουν θεωρημένα από την πολεοδομία αλλά υπογεγραμμένα από το μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.