Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
kyrkteo

Αμοιβή για αλλαγή χρήσης (με ή χωρίς αλλαγή διαρρύθμισης)

Recommended Posts

Το θέμα είναι λιγάκι πολύπλοκο:

-Καταρχήν ο αρχικός μηχανικός έχει αναλάβει και την επίβλεψη; Μήπως την έχει πληρωθεί κιόλας; Αν ναι, πρέπει να βρεθεί και να κάνει μια δήλωση παραίτησης, με μια έκθεση για το τι έχει ολοκληρωθεί μέχρι εκείνη την στιγμή.

 

 

Συγγνώμη που θα ξεφύγω ελαφρώς από το θέμα, αλλά αν ο προηγούμενος μηχανικός έχει πληρωθεί όλες τις επιβλέψεις και τελικά δεν τις κάνει, αν ο ιδιοκτήτης θελήσει να αλλάξει μηχανικό, ο πρώτος μηχανικός οφείλει να επιστρέψει τα χρήματα των επιβλέψεων ή όχι? Σε περίπτωση αναθεώρησης αυτό, εννοείται..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Niko η διαφορά προϋπολογισμού αφορά τον τρόπο υπολογισμού των κρατήσεων υπέρ τρίτων, αλλά όχι των αμοιβών.

 

Υorgos από που προκύπτει αυτό?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εννοώ ότι από τη διαφορά νέος - παλαιός συμβατικός προϋπολογισμός προκύπτουν τα συμπληρωματικά σημειώματα - φορολογικά, ΤΣΜΕΔΕ ιδιοκτήτη και ανταποδοτικό τέλος που ενδεχομένως (αν η παραπάνω διαφορά είναι μεγαλύτερη του μηδενός) πρέπει να καταβληθούν. Αντίθετα, οι αμοιβές προκύπτουν από τα ποσοστά που βάζουν οι ελεγκτές, τα οποία πολλαπλασιάζεις με την αμοιβή που προβλέπεται για το κτίριο όπως διαμορφώνεται με την αναθεώρηση. Δυστυχώς, δεν είμαι σε θέση να αναφέρω από ποιά νομοθετήματα προκύπτει αυτό, ό,τι έγραψα έχει προκύψει από την ενασχόλησή μου με το αντικείμενο στις πολεοδομίες του Νομού Θεσσαλονίκης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yorgos πραγματικά με ενδιαφέρει η νομοθεσία γιατί η εγκύκλιος 17854/12-2-90 λέει

 

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 4ο

 

ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕΙΣ

 

1. Αναθεώρηση για παράταση ισχύος με ολοκληρωμένο σκελετό χωρίς αλλαγή της μελέτης:

Δεν καταβάλλονται κρατήσεις, ούτε αμοιβή μελετών

 

2. Αναθεώρηση για παράταση ισχύος χωρίς ολοκλήρωση του σκελετού και χωρίς αλλαγή της μελέτης:

Καταβάλλονται οι κρατήσεις πάνω στον προϋπολογισμό του τμήματος που υπολείπεται η κατασκευή του σκελετού του, όπως ο προϋπολογισμός αυτός προκύπτει κατά τη χρονική περίοδο που γίνεται η αναθεώρηση. Οι κρατήσεις που καταβλήθηκαν κατά την έκδοση της αρχικής άδειας και αντιστοιχούν στο τμήμα αυτό συμψηφίζεται.

Δεν καταβάλλεται αμοιβή μελέτης

 

3. Αναθεώρηση για τροποποίηση της μελέτης

Η αμοιβή καταβάλλεται επί του προϋπολογισμού των εργασιών τροποποιήσεων. Ο προϋπολογισμός υπολογίζεται είτε αναλυτικός είτε ποσοστιαία επί της συνολικής δαπάνης του κτιρίου - Ισχύει πάντοτε - η ελάχιστη αμοιβή της παρ. 7 του άρθρου 3 του ΠΔ 696/74 όπως ισχύει (5000 λ) Το ποσοστό των τροποποιήσεων επί της ολικής δαπάνης καθορίζεται από τον αρμόδιο τμηματάρχη.

Σε περιπτώσεις τροποποιήσεων που δεν αυξάνουν το εμβαδόν, πλην όμως αυξάνουν τον όγκο του κτιρίου (π.χ.αύξηση ύψους) τότε γίνεται αναγωγή του πρόσθετου όγκου σε επιφάνεια, με διαίρεση του δια του μικτού ύψους του χώρου.

Κρατήσεις καταβάλλονται επί της διαφοράς προϋπολογισμού όταν δημιουργείται τέτοια, λόγω αύξησης της επιφάνειας του κτιρίου.

 

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 5ο

 

ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ

Οι αμοιβές (μελετών και επιβλέψεων) και οι κρατήσεις υπολογίζονται πάνω στη διαφορά: του προϋπολογισμού του έργου με τη νέα χρήση στη χρονική περίοδο αίτησης της αλλαγής μείον τον προϋπολογισμό του έργου με την παλαιά χρήση στη χρονική περίοδο αίτησης της αλλαγής.

Σε περίπτωση κατά την οποία δεν δημιουργείται θετική διαφορά προϋπολογισμού ο μελετητής αμείβετε με την αμοιβή αποτύπωσης.

Εαν παράλληλα γίνονται εργασίες διαρρύθμισης κλπ υπολογίζονται αμοιβές και λοιπές κρατήσεις πάνω στον αναλυτικό προϋπολογισμό των εργασιών αυτών.

 

Οπότε ή ότι κάνουν το κάνουν αυθαίρετα ή υπάρχει νέα εγκύκλιος που δεν γνωρίζω ή το κάνουν μόνο στην περίπτωση που έχουμε μεταβολή του όγκου λόγω αλλαγής του ύψους.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ερωτηση η δικη μου εχεις ως εξης.

Κανω αλλαγη χρησης απο ισογειο αποθηκη σε κατοικια.

 

Υπολογιζω αμοιβη αρχιτεκτονικων πανω στην διαφορα των προυπολογισμων η οποια διαφορα ειναι σημαντικη.

 

Οπως αντιλαμβανεστε η αποθηκη για να γινει σπιτι θελει εσωτερικους τοιχους κλπ.

 

Πρεπει να υπολογισω και αμοιβη διαρρυθμισης ?

 

EDIT

------------------------------------------------------

Για να μην νομιζετε οτι δεν διαβασα την παραπανω εγκυκλιο η απορια μου ειναι οτι αν χρειαζεται αμοιβη και για την διαρρυθμιση , τοτε η αμοιβη αρχιτεκτονικων για την αλλαγη χρησης τι υποτιθεται οτι αφορα ? Γινεται η αποθηκη σπιτι χωρις διαρρυθμιση ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συναδελφοι επειδη δεν εχω ξανακανει αλλαγη χρησης μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει? Ειναι ενα ισογειο καταστημα που θελει ο ιδιοκτητης να το εννοποιησει με την ισογεια κατοικια του και να το κανει σαλονι. Το κτιριο του το νομιμοποιησε το '84 και η εισοδος του φαινοταν ημιτελης. Βεβαια υπηρχε ανοιγμα και επικοινωνουσαν το καταστημα και η κατοικια αλλα στη νομιμοποιηση δεν φαινεται. Τι ακριβως πρεπει να κανω για να υπολογισω τι θα του κοστησει? το ανοιγμα θα το δηλωσω στον αναλυτικο?

 

[glow=red:b110961926]EDIT: Σε παρακαλώ να βάζεις τόνους στους τίτλους.[/glow:b110961926]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι αλλαγές χρήσεις κοστίζουν γύρω στην ελάχιστη αμοιβή ίσως κάποιες φορές ακόμη και 500 πάνω ανάλογα με την περίπτωση και ποιες έξτρα μελέτες μπορεί να θέλει η Πολεοδομία.

 

Αφού δε φαίνεται το άνοιγμα στα σχέδια θα πρέπει να δείξεις ότι γίνεται τώρα. Δηλ πρέπει να αποδείξεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και στα στατικά.

Να ξέρεις ότι δεν μπορείς να γνωρίζεις από την αρχή αν πρόκειται για μια απλή περίπτωση ή όχι για να ζητήσεις το αντίστοιχο ποσό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλώς σας βρήκα!!

 

έχω λίγο μπερδευτεί με τα φορολογικά της αλλαγής χρήσης!

απ ότι κατάλαβα, θα χτυπήσω 2 προυπολογισμούς, έναν για κατάστημα κ έναν για γυμναστήριο, και από τη διαφορά θα βγάλω την αμοιβή!

 

το πρόβλημα μου είναι πρώτον: ποιες αμοιβές θα συμπεριλάβω?μόνο αρχιτεκτονικά? η αποτύπωση αρχιτεκτονικών εφόσων έχω ήδη κατόψεισς θεωρημένες απο αρχική άδεια είναι απαραίτητη??μηχανολογικά? απο στατικά, πέρα από τη στατική επάρκεια χρειάζεται κ αμοιβή, ή έστω αποτύπωση στατικών??

και δεύτερον: οι εσωτερικές διαρυθμίσεις που χρειάζεται να γίνουν ώστε να πάρω τελικά έγκριση απο την υγειονομία θα γίνουν με εργασίες μικρής κλίμακας? και αν όχι, τότε θα βγάλω αναλυτικό προυπολογισμό χωριστά??

[fade:3255ab22ca][/fade:3255ab22ca]

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και δεν μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση, προσωπικά θα έβλεπα το θέμα λίγο διαφορετικά. Υποθέτω ότι έχεις ένα κατάστημα το οποίο υλοποιήθηκε όπως προβλεπόταν στην άδεια, σωστά; Άρα, γιατί να κάνεις αποτύπωση; Νομίζω ότι ο προϋπολογισμός του έργου δεν θα προκύψει από τη διαφορά προϋπολογισμός γυμναστηρίου - προϋπολογισμός καταστήματος, αλλά αναλυτικά. Θα κάνεις, δηλαδή, προμέτρηση των εργασιών που απαιτούνται για την αλλαγή και θα πολλαπλασιάσεις τις ποσότητες με τις ισχύουσες τιμές.

Επίσης, θεωρώ ότι εφόσον η άδεια έχει εφαρμοσθεί, δεν χρειάζονται αμοιβές αποτυπώσεων, αλλά μόνο των νέων μελετών που θα συνταχθούν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης όλες τις αλλαγές στη διαρρύθμιση θα τις κάνεις στην αρχική σου άδεια. Δεν έχει σχέση με άδεια μικρής κλίμακας.

 

Πχ αν χρειάζεσαι αποδυτήρια θα τα δείξεις στην άδεια αλλαγής χρήσης δε θα φτάσεις στον έλεγχο της νομαρχίας για να ανακαλύψεις ότι σου λείπουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.