Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για αλλαγή χρήσης (με ή χωρίς αλλαγή διαρρύθμισης)


Recommended Posts

Σε παρόμοιες περιπτώσεις κάνω διαφορά προϋπολογισμού στις μελέτες που έγιναν κατά την έκδοση της αρχικής άδειας. Στις μελέτες όμως παθητικής - ενεργητικής πυροπροστασίας - ύδρευσης & αποχέτευσης βάζω όλον τον νέο προϋπολογισμό (επί του αντίστοιχου πάντα πσοοστού). Αναλυτικό προϋπολογισμό κάνω μόνο για το ΙΚΑ (ένσημα).

Καλύτερα να ρωτήσεις τον υπάλληλο που θα κάνει έλεγχο φορολογικών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ισμήνη ζούρα

 

Έχω κι εγώ την ίδια δουλειά:αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε γυμναστήριο και αλλαγή υπόγειων αποθηκών σε αποδυτήρια και ψάχνοντας έπεσα πάνω στην ερώτησή σου. Οι απαντήσεις εδώ δε με έπεισαν (Δεν ξέρω εσένα)

 

Σου παραθέτω ένα link του ΤΕΕ για βοήθεια:

http://64.233.183.104/search?q=cache:j7ErX_wtRUAJ:www.tee.gr/teeassoc/urban/teethess/epagalag.htm+%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%B2%CE%B5%CF%82+%CF%84%CE%B5%CE%B5+%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%B7+%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82&hl=el&ct=clnk&cd=3&gl=gr

 

Βάζουμε λοιπόν τη διαφορά προϋπολογισμών νέας - παλιάς, σει όλες τις μελέτες οι οποίες είχαν γίνει στην πρώτη άδεια (αρχιτεκτονικά, στατικά, παθητική κλπ.) και δε βάζουμε αποτύπωση, μιας και η διαφορά αποκλείεται στην περίπτωσή μας να είναι αρνητική ή μηδέν.

 

Όμως πως προσαυξάνουμε το συντελεστή Β1 σε 1,15 στη σελίδα των αμοιβών του ΤΕΕ? οέο?

Link to comment
Share on other sites

Όμως πως προσαυξάνουμε το συντελεστή Β1 σε 1,15 στη σελίδα των αμοιβών του ΤΕΕ? οέο?

 

Από ποια διάταξη στη νομοθεσία προκύπτει αυτή η προσαύξηση κατά 15% του συντελεστή β1 που αναφέρεις;

Από όσο γνωρίζω, στην περίπτωση αλλαγής χρήσης δεν υπάρχει κάποια προσαύξηση στο β1.

Link to comment
Share on other sites

Εγκύκλιος 57/90 5γ.

Συγκεκριμένα:

Αναθεώρηση για την αλλαγή χρήσης χωρίς αλλαγή μελέτης (δηλαδή από αποθήκη σε κατάστημα κλπ) εφ' όσον προκύπτει διαφορά προυπολογισμού, η αμοιβή μελέτης θα υπολογιστεί στη διαφορά προυπολογισμού συν 15% για τον έλεγχο της αρχιτεκτονικής μελέτης (αρθ.89 ΠΔ 696/74) και χωρίς το β2 και β3.

 

Ελπίζω να βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

katleros σ' ευχαριστώ.

Η συγκεκριμένη παράγραφος μου διέφευγε.

 

Για να εισάγουμε αυτό το επιπλέον 15% στο σύστημα του ΤΕΕ, δεν υπάρχει τρόπος να το δώσουμε ως προσαύξηση στην εργασία της Μελέτης των Αρχιτεκτονικών, αλλά πρέπει να δοθεί ως ξεχωριστή εργασία με τα παρακάτω στοιχεία:

Τύπος ----> Έλεγχος μελέτης

Κύρια εργασία ----->Αρχιτεκτονικά

 

Το αποτέλεσμα της παραπάνω εργασίας αντιστοιχεί ακριβώς στο 15% της πλήρους μελέτης με τον ίδιο προϋπολογισμό.

Tο τσέκαρα κάνοντας μια δοκιμή στο σύστημα του ΤΕΕ.

 

Άλλωστε και στη Νομοθεσία ως έλεγχος μελέτης αναφέρεται αυτό το 15%.

Link to comment
Share on other sites

katleros κ geo, ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη πραγματικά πληροφόρησή σας πάνω στο συγκεκριμένο θέμα!

 

Γιώργο Γεωργίου, ευχαριστώ για το link!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πρέπει να υπολογίσω αμοιβή αλλαγής χρήσης από υπόγειο βοηθητικό χώρο 67μ2 σε κατοικία χωρίς διαρύθμιση. Η διαφορά στον προϋπολογισμό είναι 3685€

Να βάλω αυτό ως προϋπολογισμό και να βάλω σαν μελέτες αποτύπωση αρχιτεκτονικών και νέα μελέτη παθ. πυροπροστασίας; Τοπογραφικό πρέπει να υπολογιστεί ;(υπάρχει παλιό)

 

Οι αμοιβές των μελετών υπολογίζονται με βάση τον προϋπολογισμό της διαφοράς ή υπολογίζω τις μελέτες για κάθε χρήση και παίρνω την διαφορά κάθε μελέτης;

 

Επειδή μάλλον θα προκύψει η ελάχιστη αμοιβή, για τον υπολογισμό φορολογικών και ΙΚΑ ποιον προϋπολογισμό παίρνω της διαφοράς?

Link to comment
Share on other sites

1) ναι για τον προυπολογισμό (χωρίς να είμαι σίγουρη)

2) την αποτύπωση κάποιες φορές δεν την ζητούν, θεωρούν ως σχέδια αποτύπωσης τα εγκεκριμένα

3) πυροπροστασία αν το κτιριο είναι προ 17/02/1989 δεν χρειάζεσαι (έστι μου είπε ο μηχανολόγος της πολεδομίας / αλλά δεν είμαι απολύτως σίγουρη)

4) σίγουρα τοπογραφικό - άσχετα αν εσύ αντιγράφεις το παλαιό

 

για να μας πει και κάποιος άλλος να δούμε πόσα πιάσαμε :D

Link to comment
Share on other sites

ΜYRI προβιβάζεσαι άνετα .

 

Και χωρίς να έχεις αλλαγές διαρρυθμίσεων πρέπει να παρουσιάσεις σίγουρα καινούργια κάτοψη καθώς και Τοπογραφικό .

 

Υ.Γ Η αμοιβή σου σχεδόν σίγουρα θα βγει η ελάχιστη που πίστεψε δεν αξίζει για το τρέξιμο και για την γκρίνια του ιδιοκτήτη .

Φιλική συμβουλή ζήτα κάτι παραπάνω εκτός άμα είναι μια αλλαγή χωρίς μπερδέματα και ιστορίες .

Link to comment
Share on other sites

Για το τοπογραφικό μπορείς να μην χρεώσεις αμοιβή, αφού υπάρχει το παλιό από την παλιά άδεια. Βέβαια αν είναι πολύ παλιό και χρειάζεται μεγάλες αλλαγές πχ υψόμετρα, πλάτος δρόμων, εξάρτηση κτλ τότε πράξε αναλόγως.

 

Επίσης μην ξεχάσεις να ελέγξεις αν για το υπόγειο είχε χρεωθεί μελέτη θερμομόνωσης. Αν όχι, πρέπει να χρεώσεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.