Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή για αλλαγή χρήσης (με ή χωρίς αλλαγή διαρρύθμισης)


Recommended Posts

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για αλλαγή χρήσης από ισόγειο κατάστημα σε κατοικία πώς υπολογίζονται οι αμοιβές μηχανικού?

Τι σχέδια χρειάζονται?

 

Παρατήρηση:

Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους του forum.

Ευχαριστώ.

acnt

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις 2 προυπολογισμούς (έναν για την παλιά και έναν για τη νέα χρήση).

Εάν προκύπτει θετική διαφορά την ορίζεις εσύ ως προϋπολογισμό και αμοιβεσαι με ειδική εργασία "αλλαγή χρήσης"

Εάν δεν προκύπτει θετική διαφορά υπολογίζεις την αμοιβή για την αποτύπωση του υπάρχοντος.

Εάν γίνεται διαρρύθμιση προσθέτεις την σχετική αμοιβή με αναλυτικό και στις δύο περιπτώσεις.

 

Οσον αφορά τις μελέτες θα τις βρείς στο http://www.poleodomia.gov.gr/Default.aspx?tabid=62

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πιο δύσκολο είναι να βγάλω την αμοιβή παρά να κάνω την διαρρύθμιση.

Σε Ευχαριστώ πολύ.

Το πρόβλημά μου είναι πως δεν έχω πρόγραμμα υπολογισμού αμοιβών.

Να πάρω του Γάρδου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

με τον ίδιο τρόπο που γίνεται και στο υγειονομικού ενδιαφέροντος

 

εφόσον κάνεις εσωτερικές διαρυθμίσεις, πχ γκερμίζεις τοίχους, φτιάχνεις wc

χρησιμποιείς αναλυτικό προυπολογισμό

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=84

-------

αμοιβές είναι πλέον η ελάχιστη +τοπογραφικό

εφόσον

αποτύπωση, ελεγχος στατικών, παθητική κλπ < ελάχιστης αμοιβής

--------

για να υπολογίσεις τις αμοιβές ακριβώς

ζητάς κωδικους από το ΤΕΕ και μπαίνεις στο on-line πρόγραμμα του ΤΕΕ

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/amoibes

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ετοιμάζω φορολογικά και αμοιβές για αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία και έχω την εξής απορία: Έχω δύο προϋπολογισμούς έναν αναλυτικό για εσωτερικές διαρρυθμίσεις και έναν για αλλαγή χρήσης από την θετική διαφορά προϋπολογισμού κατοικίας μείον κατ/τος. Τι μελέτες θα πάρει ο αναλυτικός? και τι μελέτες για την αλλαγή χρήσης? Στην αλλαγή χρήσης μόνο αρχιτεκτονικά και στον αναλυτικό αρχιτεκτονικά, χρονικό τεύχη, ύδρευση-αποχ, θερμομόνωση? Σωστά?

 

Λιγη βοήθεια συνάδελφοι γιατί έχω πελαγώσει!

Link to comment
Share on other sites

Στον αναλυτικό που προκύπτει από την περιγραφή των εργασιών, προσθέτουμε την διαφορά των προυπολογισμών (χειρονακτικά, αφού την έχουμε ηδη υπολογίσει). Το άθροισμα που προκύπτει θα μας δώσει αμοιβές αρχιτεκτονικών. Τις υπόλοιπες μελέτες, αναλόγως, εμένα μου τις έχουν δεχτεί και με αναλυτικό και με συμβατικό. Δηλαδή π.χ. για την υδρευση ή την θερμομόνωση, ή θα επιλέξεις την εργασία στον αναλυτικό, (χαρακτηρίζοντάς την εργασία ύδρευσης για να πάει στην κατηγορία αμοιβών που πρέπει) ή θα πας με συμβατικό σαν να γίνεται εξαρχής. Εξαρτάται απο την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απαντησή σου! Τι εννοείς ανάλογα με την περίπτωση? Εγώ σκέφτομαι ότι π.χ. η πυρασφάλεια θα πάει με τη διαφορά όμως υδρευση-αποχετευση-θερμομόνωση με τον αναλυτικό?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μπορείτε να μου πείτε τι αμοιβές για αλλαγή χρήσης βάζω, χωρίς διαρύθμιση.

Απλά αλλαγή χρήσης...και αν το βγάζω από το σύστημα του ΤΕΕ.

 

 

Είδα ότι στο σύστημα του ΤΕΕ υπάρχει επιλογή χώρου ''αλλαγή χρήσης'' αντί για κατοικία κτλ και απλά δε βγάζει προυπολογισμό που μάλλον εσύ πρέπει να τον βάλεις από τη διαφορά της παλιας με νέας χρήσης...

 

ΜΕτά ζητάει μελέτες. εκεί βάζω αρχιτεκτονικά μελέτη ή αποτύπωση και παθ . πυροπροστασία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.