Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή για αλλαγή χρήσης (με ή χωρίς αλλαγή διαρρύθμισης)


Recommended Posts

Γενικά, γίνεται ένα μπουρδούκλωμα, και δεν καταλαβαίνω τι να ακολουθήσω από τις συμβουλές στο forum.

 

Έχω μια άδεια αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία και εσωτερικές διαρρυθμίσεις. Η διαφορά των προϋπολογισμών ΚΑΤΟΙΚΙΑ-ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ βγήκε θετική (με συντελεστή επιφανειών 1,00 για οικία και 0,75 για κατάστημα). Έβγαλα και τον αναλυτικό.

 

Τις αμοιβές πώς τις βγάζω?????

 

Μελέτη:

Αναλυτικό+Συμβατικό(Διαφορές χρήσης)=Αρχιτεκτονικά

Συμβατικό(Διαφορές χρήσης)=Παθητική

=Θερμομόνωση

=Ύδρευση-Αποχέτευση

=Κατανομή δαπανών

Αναλυτικό+Συμβατικό(Διαφορές χρήσης)=Τεύχη

Αναλυτικό+Συμβατικό(Διαφορές χρήσης)=Χρονικός

 

Επίβλεψη:

Αναλυτικό+Συμβατικό(Διαφορές χρήσης)=Αρχιτεκτονικά

Συμβατικό(Διαφορές χρήσης)=Παθητική

=Θερμομόνωση

=Ύδρευση-Αποχέτευση

Αναλυτικό+Συμβατικό(Διαφορές χρήσης)=Χρονικός

 

Έτσι είναι????

Τα φώτα σας plzzzz

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από μια δική μου περίπτωση με αλλαγή χρήσης από κατοικία σε ξενοδοχείο, μετά από συνεννοήσεις με την πολεοδομία και το ΤΕΕ, οι αμοιβές μου βγήκαν ως εξης:

 

Μελέτη:

Αρχιτεκτονικά+Στατικά σε ένα αρχείο με τικαρισμένα τα κουτάκια για αλλαγή χρήσης και διαρρύθμιση.

O προϋπολογισμος βγήκε από αναλυτικό+διαφορά από αλλαγη χρήσης ΜΟΝΟ στα αρχιτεκτονικά, στα στατικά ο προυπολογισμός βγήκε απο τον αναλυτικό.

 

Παθητική, Θερμομόνωση κτλ, σε ξεχωριστό αρχείο, βγήκε από συμβατικό για τη ΝΕΑ ΧΡΗΣΗ, με τικαρισμένα τα κουτάκια για αλλαγή χρήσης και προσθήκη, αλλά ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ (μην με ρωτήσεις γιατι, έτσι μου είχαν πει)

 

Η επίβλεψη βγήκε αντίστοιχα...

 

Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Πάλι εγώ με την αλλαγή χρήσης.

 

Μου έβγαλε αρνητική διαφορά των συμβατικών προϋπολογισμών νέας χρήσης με παλιά χρήση.

 

Έχω και διαρρυθμίσεις.

 

Η αρνητική διαφορά θα πάει με αποτύπωση αρχιτεκτονικών αλλά και στατικά υπάρχοντος?

 

Αν είναι έτσι βγαίνει η ελάχιστη αμοιβή.

 

Μετά έχω και αναλυτικό προϋπολογισμό.

Θα προσθέσω τις αμοιβές από τον αναλυτικό στην ελάχιστη της αλλαγής?

Πολύ μεγάλη θα βγει. Help.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια ερωτηση γτ μπερδευτηκα τετοια ωρα...

 

Αλλαγη χρησης απο καταστημα σε γυμναστηριο με εσωτερικες διαρυθμισεις..

 

Διαφορα θετικη..

 

Επιλεγω ολες τις μελετες που θελω (Αρχ-Παθ-Υδρευση-Αποχετευση κτλ)

 

Εχω τις αμοιβες....

 

Πρεπει να παω και με αναλυτικο για τις εσωτερικες διαρυθμισεις??? Νομιζω οτι δεν απαιτειται...

 

Αρα με τη διαφορα των προυπολογισμων μονο ποιες μελετε υπολογιζονται????

 

 

Μπορει αν ειναι λιγο χαζη η ερωτηση αλλα κολλησα τετοια ωρα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αφού έχεις αλλαγή διαρρύθμισης πρέπει να πας και με αναλυτικό.

Με την διαφορά θα υπολογίσεις τις υπάρχουσες μελέτες.

Με τον νέο προϋπολογισμό τις νέες μελέτες.

Με τον αναλυτικό μόνο ότι αυτός επηρεάζει (π.χ. στατικά δεν φαντάζομαι, ύδρευση/αποχέτευση αν δεν έχεις αντίστοιχες εργασίες πάλι όχι)

Link to comment
Share on other sites

Eχω την εντυπωση οτι αν εχεις θετικη διαφορα, υπολογιζεις τις νεες μελετες με τη διαφορα αυτη...Και εχεις και μια προσαυξηση των αρχιτεκτονικων κατα 50%....

 

Θα το κοιταξω γτ μου εχει ξανατυχει...

Εχω κανει 2 ΟΑ με αρνητικη διαφορα σιγουρα...

 

ΥΓ. Εχεις δικιο.... Για τις οποιες διαρρυθμισεις θα πας με αναλυτικο και προσαυξηση των αρχιτεκτονικων...Τωρα με τον ΚΕΚΑΚ τι γινεται ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν μας επιτραπεί να πάμε με συμβατικό έχουμε κάποιο πρόβλημα;

Επιπλέον αν η χρήση ήταν αποθήκη και γίνει διαμέρισμα με ελάχιστες διαμορφώσεις των αρχιτεκτονικών υπάρχει κάποιο πρόστιμο που θα πρέπει να πληρωθεί;(Ο χώρος ήταν απλά σοβαντισμένος χωρίς κουφώματα και εγκαταστάσεις.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ως νεα Μηχανικος εκανα την πατατα μου....

 

Εχω μια αλλαγή χρήσης απο κατοικία σε φυσικοθεραπευτήριο, πέρασα τα πάντα και τώρα αναμένω τον έλεγχο φορολογικών, και ανακάλυψα ενα σημαντικό λάθος που έκανα :

 

Θεωρώντας οτι αφου δεν επεμβαίνω στα αρχιτεκτονικά (δεν γίνονται διαρρυθμίσεις) εβγαλα αμοιβές και εντολή πληρωμής με μηδενικό προυπολογισμό!! Κατόπιν έμαθα οτι επειδή αλλάζει από κατοικία σε χώρο υγειονομικού ενδιαφέροντος προκύπτει μια διαφορα 3000 ευρώ στα φορολογικα το οποίο έλεγξα οτι δεν επηρεάζει τις αμοιβες(πάει με την ελάχιστη)...αλλά τώρα τι πρέπει να κάνω?? ξαναβγάζω εντολή?? και αυτή η διαφορά φορολογικών πως την εμφανίζω κατα τον έλεγχο?? την κάνω μέσω προγράμματος ειδικού ή γίνεται και μέσω του myTEE??

 

 

Αναμένω με αγωνία τη συμβουλή σας....

Link to comment
Share on other sites

από ότι καταλαβαίνω , δεν υπάρχει θέμα, μην αγχώνεσαι!

 

πατάς στο πρόγραμμα του ΤΕΕ τα σωστά στοιχεία και ξαναβγάζεις φορολογικά και νεα εντολή πληρμής

αν θες να είσαι και τυπικώς εντάξει,στέλενεις και ένα fax στο ΤΕΕ όπου περιγράφεις τις αλλαγές και πως έχεις μηδενική διαφορά προυπολογισμού

 

κατά τον έλεγχο των φορολογικών παιρνεις και τα παλαιά και τα νεα εγγραφα μήπως και στα ζητήσουν

---

αυτό που αλλάζει έιναι τα φορολογικά του ιδιοκτήτη

το ΤΣΜΕΔΕ ειναι ποσοστό επί του 3000

(ποσό)*0,15%*1,024=4,61 ευρώ

το 0,15% το ποσοστό ΤΣΜΕΔΕ

και 2,4% χαρτόσημο ΟΓΑ

-----

άλλη φορολογική επιβάρυνση είναι η ειφορά του ψηφίσματος ΚΗ'

όμως είναι λίγο πιο πολύπλοκη και δε βγαίνει με το πρόργαμμα του ΤΕΕ :(

πρέπει να είναι λίγότερο από 100ευρώ

 

για να βγει πρέπει να έχεις άλλο φορολογικο προγραμμα

και επίσης αν πρόκειται για Πολεοδομία Δήμου να ξέρεις το ποσοστό που πηγαινει υπερ του δήμου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.