Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κοντέϊνερ: παράνομο ή νόμιμο;


petra mantw

Recommended Posts

@gp1

Σου είπε!!!! Άν άκουγα την Δημόσια διοίκηση, τι μου λένε, θα κατασκεύαζα τα Έργα σαν υποχρέωση μου, χωρίς "ιδιαίτερη αποζημείωση". Άν ο νόμος (όχι η εγκύκλιος ή γνωμάτευση Ν.Σ.Κ.) δεν αναφέρει ρητά, ότι το κοντέινερ χωρίς ρόδες χρειάζεται άδεια, τότε δεν χρειάζεται. ΑΡΧΗ ΔΙΚΑΙΟΥ: ότι δεν απαγορεύεται ρητώς, επιτρέπεται.

Τέλος πάντων, ότι σου είπε να στο δώσει επισήμως γραπτώς (εντός προθεσμίας) με στρογγυλή σφραγίδα. Τότε να δείς χορό.

Edited by man21
Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων Manolis gon. Μου λές για εγκύκλιο που το κράτος αποδέχτηκε γνωμάτευση του δικηγόρου του. Ο νόμος λέει ρητά κάτι τέτιο για κοντέινερ εργοταξίου; Το ΝΣΚ παλιά (πάνε πολλά χρόνια τώρα) είχε γνωμοδοτήσει ότι οι Ο.Α. εκτός σχεδίου δεν οφείλουν τέλος υπέρ Δήμου, και το αποδέχτηκε ο υπουργός. Όμως με που το απαίτησαν (το τέλος στο πολύχρωμο), οι Πολεοδομίες, έγινε ανενεργό. Όταν το ίδιο Υπουργείο δεν εφαρμόζει την εγκύκλιό του για τα έργα του (και όχι μόνο αυτό) η εγκύκλιος γίνεται ανενεργή. Κανένα δικαστήριο δεν θα δεχθεί ότι για κοντέινερ χρειάζεται ΟΑ (όταν ο ίδιος ο καταγγέλων έχει αγνοήσει την εγκύκλιό του) και ένας οικοδομικός γερανός όχι (πράγμα απείρως πιο σοβαρό). Ο νόμος εκφράζει την βούληση του Νομοθέτη (Βουλή) και όχι του ΝΣΚ ή Υπουργού (εγκύκλιος), τη δε ερμηνεία του τα Δικαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι;

  1. Ο Ιδιοκτήτης βάζει κοντέινερ στο οικόπεδό του
  2. Την επόμενη μέρα κάνει αίτηση για τακτοποίηση αυθαιρέτου με τον Ν. 4014
  3. Πληρώνει παράβολο των €500 (και την αμοιβή του Μηχανικού)
  4. Έχει την υποχρέωση εντός τριών ετών να εκδώσει άδεια
  5. Πριν παρέλθει το διάστημα των τριών ετών, βγάζει το κοντέινερ

Link to comment
Share on other sites

gp1

Ότι αναφέρθηκε είναι για να γλυτώσεις την στραβή, για ποινικές ευθύνες. Βέβαια, σε ότι ανέφερες δεν αντιλέγω ιδίως όταν αποζημειωθεί ο κόπος και το τρέξιμο και αν δεν εκτεθείς. Όσα σου ανέφερα είναι εμπειρία 20+ χρονών σε εργοτάξια τόσα σε αριθμό, που ούτε ο εξαδάκτυλος δεν μπορεί να μετρήσει σε πόδια-χέρια. Από την άποψή του και ο Manolis gon έχει δίκιο (τι κερδίζεις, τι χάνεις, που να τρέχεις τώρα, που να έρθεις σε κόντρα, ο πελάτης, η εγκύκλιος..., χωρίς βέβαια να κάνω δίκη προθέσεων). Βεβαίως οι πολεοδομίες την έχουν βρεί αλλιώς, αλλά αν πας διαβασμένος... γλυτώνει ο πελάτης το κολόκουρο. Το ζήτημα είναι αν αξίζει για σένα τον κόπο. Στο κάτω-κάτω στερέωσε ρόδες στο κοντέινερ. Μη γελάς, αλλά το είχε προτείνει συμφοιτητής μου σε φίλο μου ιδιώτη, πριν δύο χρόνια που είναι σε Πολεοδομία (ο συμφοιτητής μου). Χωρίς πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάποιο από τα μικρά κοντέινερ πες στο παπαγαλάκι που θα το φέρει ή στον φορτωτή να σου το βάλει στην πλάκα του ισογείου (φρόντισε να το κάνεις αφού ξεκαλουπώσεις και ξεσκαλώσεις την πλάκα οροφής του!), ή μέσα σε κάποιο ισόγειο μαγαζί αν είναι πολυκατοικία να τελειώνεις. Ή του βάζεις ρόδες και το σέρνεις χειρωνακτικά εντός του σκελετού σου. Βέβαια τί είδους ασφάλεια θα έχει το κοντέινερ με ρόδες όταν θα έρθει κάποιος ένα βράδυ και θα το κοτσάρει και θα φύγει, άλλη ιστορία!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Αν έχεις κάποιο από τα μικρά κοντέινερ πες στο παπαγαλάκι που θα το φέρει ή στον φορτωτή να σου το βάλει στην πλάκα του ισογείου (φρόντισε να το κάνεις αφού ξεκαλουπώσεις και ξεσκαλώσεις την πλάκα οροφής του!), ή μέσα σε κάποιο ισόγειο μαγαζί αν είναι πολυκατοικία να τελειώνεις. Ή του βάζεις ρόδες και το σέρνεις χειρωνακτικά εντός του σκελετού σου. Βέβαια τί είδους ασφάλεια θα έχει το κοντέινερ με ρόδες όταν θα έρθει κάποιος ένα βράδυ και θα το κοτσάρει και θα φύγει, άλλη ιστορία!

 

Καλημέρα σε όλους. Παλιό το θέμα, αλλά θέλω να ρωτήσω αν ισχύει το παραπάνω. Υπάρχει κάποιος περιορισμός για την τοποθέτηση κοντέινερ εντός του κτιρίου;

 

 

 


 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω  αν σε εκτός σχεδίου γήπεδο, στοιβαγμένα κοντεϊνερ (το ένα πάνω από το άλλο)  στην άκρη του γηπέδου :

1. πρέπει να αποτυπώνονται  κατά τη  σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος

2. υπόκεινται σε υπαγωγή 4495/2017 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

topografos3333

Τα κοντέινερ θεωρούνται μόνιμη κατασκευή μόνο αν είναι πακτωμένα (θεμελιωμένα) στη γη ή είναι συνδεδεμένα με οποιοδήποτε δίκτυο κοινής ωφέλειας ή είναι συνδεδεμένα με αποχέτευση "ιδιωτική" (βόθρο κοινώς)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.