Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κοντέϊνερ: παράνομο ή νόμιμο;


petra mantw

Recommended Posts

On 14/5/2019 at 4:12 ΜΜ, topografos3333 said:

Άρα όπως καταλαβαίνω η απάντηση είναι:

1. όχι 

2. όχι

 

ppanag,  σωστα [+1]

κοντεινερ....αποθηκευμενα  "φιρδυν-μίγδην"  ή σε "ντάνες"...

και χωρις καμμια πακτωση στο εδαφος/συνδεση με δικτυα.

Απλα κουτια, υπο μεταφορα, ...χωρις καμμια αλλη χρηση, πλην της προσωρινης αποθηκευσης.

[και αν προκειται για βεβαιωση μεταβιβασης, η δε εναποθηκευση δεν καλυπτεται απο καποιο μισθωτηριο,

το προφανες ειναι οτι ο αγοραστης θα θελησει να εχουν απομακρυνθει μεχρι το συμβολαιο]

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, με δεδομένο ότι υπάρχει απαίτηση οι χώροι κύριας χρήσης να έχουν ελεύθερο ύψος 2,65μ, πως γίνεται να βγαίνει άδεια για να χρησιμοποιηθούν είτε container ως καταστήματα ή κατοικίες είτε isobox ως γραφεία, ενώ και τα δύο έχουν χαμηλότερο ύψος?

Ένα κοντέινερ θα μπορούσε να εγκατασταθεί σε γήπεδο με άδεια μικρής κλίμακας βάσει του "εγκατάσταση προσωρινών κατασκευών της παρ.74 του άρθρου 2 του ν.4067/2012, που
συνοδεύεται από πιστοποιητικό στατικής επάρκειας" με την προυπόθεση βάσει ΝΟΚ ότι "δεν απαιτεί μόνιμη εγκατάσταση συλλογής αποβλήτων"?

 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα container και λοιπά. Είχα πάει πρόσφατα στην Πολεοδομία για να ρωτήσω αν χρειάζεται άδεια είτε για container/isobox είτε για ένα απλό ξύλινο ''σπιτάκι Κήπου'' από αυτά που πουλάνε έτοιμα κάποια πολυκαταστήματα, και πριν καν ρωτήσω για το isobox η υπάλληλος μου είπε για την αποθήκη κήπου ότι παρόλο που δεν είναι πακτωμένη στο έδαφος και δεν είναι συνδεδεμένη με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας, βάσει μιας απόφασης του ΣτΕ θεωρείται κατασκευή που καταλαμβάνει όγκo κτλ, δε θεωρείται κινητή κατασκευή και άρα απαιτείται Οικοδομική Άδεια.

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

  dadabook        "container/isobox είτε για ένα απλό ξύλινο ''σπιτάκι Κήπου''"

Προκειται για διαφορετικα πραγματα

 - για το σπιτακι ισχυει η ΕΕΔΜΚ της περ."λγ"

- για προκατ ισχυει η   περ. "β"

- για προσωρινες κατασκευες του αρθρου 2 περ. 74 του ΝΟΚ, ισχυει  η περίπτωση "ε"

- για εργοστασιακους οικισκους ισχυει η περιπτωση "ι"

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM  πρακτικά τι μπορεί να θεωρηθεί προσωρινή κατασκευή και ποιος είναι ο "συγκεκριμένος σκοπός και διάρκεια" που αναφέρει ο ΝΟΚ? 

Ένα container ή ένα isobox μπορούν να τοποθετούνται σε μη οικοδομήσιμο χώρο για σκοπό και διάρκεια που τα ορίζουμε εμείς?

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 21 - Προσωρινές κατασκευές

Η προσωρινή κατασκευή τοποθετείται σε ιδιωτικούς χώρους παραχωρημένους σε δημόσια κοινή χρήση όπως
ορίζεται στο άρθρο 10 και σε δημόσιους κοινόχρηστους χώρους, υπαίθριους ή στεγασμένους, κατά παρέκκλιση
των κείμενων πολεοδομικών όρων της περιοχής και υπό την προϋπόθεση ότι επιτρέπονται οι συγκεκριμένες
χρήσεις. Για τις προσωρινές κατασκευές απαιτείται έγκριση τοποθέτησης και λειτουργίας από τον αρμόδιο κατά
περίπτωση φορέα, κατόπιν υποβολής απαραίτητων δικαιολογητικών και στοιχείων για την κατασκευή ή
συναρμολόγηση και τοποθέτηση, καθώς και προσδιορισμός του χρονικού διαστήματος διατήρησής τους.

Edited by spafent
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει αυτό αλλά στον ορισμό των προσωρινών κατασκευών του ΝΟΚ "Προσωρινή κατασκευή είναι η κατασκευή που αποτελείται εξ ολοκλήρου από ξηρή δόμηση και εγκαθίσταται σε ελαφρά βάση ή με σημειακή θεμελίωση επί του εδάφους, τοποθετείται και απομακρύνεται σε λυόμενα μέρη, δεν απαιτεί εκτεταμένη υποδομή ώστε να αλλοιώνει σοβαρά το φυσικό έδαφος και δεν απαιτεί μόνιμη εγκατάσταση συλλογής αποβλήτων. Τοποθετείται για συγκεκριμένο σκοπό και διάρκεια σε οικοδομήσιμο ή μη χώρο."  δεν αναφέρει κάτι για δημόσιο χώρο και δεν καταλαβαίνω αν υπερισχύει το άρθρο 21.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπερα  εχω μια απορια γιατι θα χτυπαω το κεφαλι μου με τις ΚΑΔ για τις καντινες. Εχω βρει καντινα εκτος ευρωπαικης ενωσης η οποια εχει ερθει απο Βυρητο Καινουργια αχρησιμοποιητη εκτελωνισμενη με ολα τα χαρτια δεν εχει βγαλει ποτε αδεια λειτουργιας γιατι απλα ποτε δεν δουλεψε. Εχω το τιμολογιο αγορας και τον εκτελωνισμο . Ειναι κοντεινερ αλλα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΡΟΧΟΥΣ και μου ζητανε οικοδομικη αδεια επειδη λεει ειναι σταθερη κατασκευη (αλλα και αλλα) το οικοπεδο μου εφαπτεται στον κεντρικο δρομο και θελουν και κομβο. Η ερωτηση μου ειναι εξης, αφου ειναι κινουμενη με γερανο, δεν εξαρταταται απο το εδαφος (Δεν ξερω αν τα λεω καλα ειμαι Μηχανικος Η/Υ οχι πολιτικος :P ) και η αποχετευση ειναι εντος της καντινας υπαρχει κανενα παραθυρο για να μην βγαλω οικοδομικη αδεια και να μην χρειαστει και κομβος? Εφοσον δεν ειναι εξαρτωμενη απο το εδαφος αποχετευτικα μπορω να το δικαιολογησω αλλιως η πρεπει να χει ροδες οπως διαβασα στις προηγουμενες απαντησεις. Εχει αντιμετωπισει κανεις παρομοια κατασταση;

Επισης εχω και αδεια αιγιαλου καντινας ακριβως απο κατω απο το οικοπεδο που υπαρχει παραλια. εκει μπορω να την χρησιμοποιησω; Η παλι παμε σε τροχηλατη;

343751222_1909144406120720_5076293262850605995_n.jpg

Edited by TheoX
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.